SME
Nedeľa, 29. máj, 2022 | Meniny má Vilma

Jej malý syn prekonal covid: Tri dni sa nehýbal, následky má stále

Nie všetky deti majú ľahký priebeh.

S komplikovaným priebehom covidu sa popasoval aj štvorročný Jakub. Jeho záchvaty kašľu boli dokonca také silné, že sa vždy povracal. (Zdroj: Archív D.M.)

V tretej vlne výrazne stúpajú počty nakazených detí. Hlavným dôvodom je podľa pediatrov to, že ide o imunitne slabo chránenú časť obyvateľstva. Deti sú veľmi priateľské, hrajú sa s kamarátmi a často nedodržujú hygienické pravidlá.

Covid-19 zvládajú pomerne dobre. Do nemocnice ide približne jedno zo sto detí a z nich zhruba dvadsať percent potrebuje kyslík či meranie vitálnych funkcií.

U niektorých však lekári opísali špeciálnu komplikáciu, ktorá môže vznikať s odstupom niekoľkých týždňov po akútnej fáze covidu. Označuje sa ako PIMS, čo je skratka pre pediatrický zápalový multisystémový syndróm.

Lekári hovoria, že ak sa u dieťaťa objaví, je extrémne dôležité začať liečbu čo najskôr, pretože hrozí poškodenie koronárnych tepien a srdca.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

S komplikovaným priebehom covidu sa popasoval aj štvorročný Jakub. Mal také silné záchvaty kašľa, že sa vždy povracal. Osem týždňov po prekonaní sa u neho prejavil PIMS a následne mal torticollis, jednostranné stuhnutie šije.

"Bola to jedna z najhorších nocí, aké som zažila. Naložila som ho do auta, plakal celú cestu, pretože ho bolel každý pohyb. V nemocnici sme vyfasovali špeciálny golier, skončili sme na infúziách, na silných liekoch proti bolesti a zápalu a na jednotlivé vyšetrenia som ho tlačila na vozíčku. Nehýbal sa tri dni. Len ležal s hlavou otočenou doprava," hovorí pre SME Jakubova mama DARINA MIKOLÁŠOVÁ.

Na instagrame ste písali, že ste so synom prekonali covid, písané v materinskom pluráli. Takže vy ste neboli nakazená, ale váš syn áno. Ste zaočkovaná?

Dala som sa zaočkovať hneď, ako to bolo možné. Pracujem v rádiu, aj vo Výskumnom ústave detskej psychológie a patopsychológie, kde sa denne stretávam s množstvom ľudí. Nemôžem ohroziť svojho syna.

Mám dve dávky Astra Zenecy a tento týždeň som mala ísť na tretie očkovanie. Premýšľala som, že pôjdem do Popradu, trochu sa však obávam, ako to budem znášať, keď sme v kúpeľoch s Kubkom sami dvaja.

Predsa len, keď prídu teploty alebo iné vedľajšie účinky vakcíny, nemal by s ním kto chodiť na procedúry. Po návrate domov sa však určite zaočkovať dám.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Prečo ste sa dali zaočkovať?

Keď prišla prvá vlna covidu-19, mala som neskutočný strach z toho, čo bude, keď sa nakazím ja. Som totiž single mama a z tejto situácie som mala naozaj veľké úzkosti. Až také, že som v noci nevedela spávať a cyklila som sa vo svojich myšlienkach.

Nevedela som si predstaviť, kto by sa o Kubka postaral, keby som skončila napríklad na pľúcnej ventilácii. Jasné, máme príbuzných, ale my sme k sebe s Kubkom merali takú dlhú cestu, keďže je osvojený, že si neviem predstaviť, že by som tu preňho zrazu nebola. Viem, že tento strach majú v pandémii mnohí osamelí rodičia.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Dietok prizeračky - Miroslava Setnická (vľavo) a Viera Farbiaková

Niektoré rodiny na ich služby čakajú dlhé mesiace.


25. máj
Peter Cehlárik na ZOH 2022 v Pekingu.

Všetci sme boli proti vojne, je hrozné, čo sa deje, vraví hokejista.


Stanislav Benčat 5 h
Austin Butler vo filme Baza Luhrmanna Elvis.

Po tomto filme bude zase Elvis Presley cool.


27. máj
Ukrajinskí vojaci kráčajú okolo budovy zničenej ruským ostreľovaním mesta Bachmut.

Vojna na Ukrajine pokračuje 95. deň.


a 3 ďalší 8 h
SkryťZatvoriť reklamu