SME

Psychiatrička: Pandémia zhoršila anorexiu u detí, pacientov je o tretinu viac

Aj anorexia sa môže skončiť smrťou.

Psychiatrička Ivana Fuseková z Kliniky detskej psychiatrie v Národnom ústave detských chorôb. (Zdroj: FOTO SME - JOZEF JAKUBČO)

Pandémia poznačila takmer každého. Nejde len o samotné straty na životoch, ale o obrovské zmeny, ktoré si vynútili rôzne opatrenia. Ľudia prichádzajú o prácu, majú viac stresu i neistoty. A rovnako sú na tom aj deti. Na tie sa v zhone trošku zabúda.

"Je dôležité si uvedomiť, že deťom plynie čas inak ako nám dospelým. Počas lockdownu ostali vo vzduchoprázdne, bez kamarátov a bez krúžkov," hovorí pre SME psychiatrička IVANA FUSEKOVÁ z Kliniky detskej psychiatrie v Národnom ústave detských chorôb.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A dodáva. "Časť detí začala priberať, pretože zajedala pocity nudy a prázdnoty. Zároveň mali viac času pre seba aj na sebapozorovanie. Niektorí, ktorí si všimli, že sa im zvýšila hmotnosť, to začali riešiť obmedzovaním stravy, až sa prepracovali k poruche príjmu potravy."

Viacerí pediatri hovoria, že im počas pandémie vzrástol počet detí s poruchami príjmu potravy. Zaznamenali ste nárast aj na Klinike detskej psychiatrie v Národnom ústave detských chorôb?

Značný nárast pozorujeme, už odkedy pracujem na oddelení, teda posledných deväť rokov. Máme určený počet lôžok, preto sú naše údaje skreslené. Trvalo máme päť až šesť pacientok.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Niekoľkonásobný nárast však vidíme v ambulanciách. Podiel detských pacientov s poruchami príjmu potravy je dnes značne väčší oproti iným psychiatrickým ťažkostiam.

Pediatri sú prví lekári, ktorí majú s pacientmi kontakt, takže u dieťaťa uvidia úbytok hmotnosti, alebo zmeny v jednotlivých parametroch, keď robia odbery. Máme aktualizované dáta a dá sa povedať, že kopírujú trend, ktorý si všimli detskí psychiatri na celom svete.

Za posledné dva pandemické roky sme zaznamenali nárast o približne 30 percent. Zvýšenie sme videli vždy niekoľko mesiacov po tom, čo nastal lockdown. V celosvetovom priemere sa nárast pohybuje od 30 do 40 percent.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C8N26 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu