SME
Sobota, 25. jún, 2022 | Meniny má Tadeáš

Vojnový lekár: Zranené dieťa často rozplače aj profesionálov

Na to, čo sa deje na Ukrajine, nemohli byť zdravotníci pripravení.

Chirurg Tomáš Šebek. (Zdroj: Archív T.Š.)

Od roku 2010 sa zúčastnil na šiestich misiách. Pomáhal na Haiti, ktoré zastihla prírodná katastrofa, a pôsobil aj v Jemene, kde prebiehal vojnový konflikt.

"Napriek tomu, že konflikt na Ukrajine prebieha určitým spôsobom od roku 2014, možno aj dlhšie, nikto z miestnych zdravotníkov nemohol byť pripravený na to, čo sa tam aktuálne deje. Je to vojnová medicína, na ktorú potrebujete určité školenie, cvičenie a štúdium. Zo dňa na deň sa im zmenilo spektrum pacientov," hovorí pre SME chirurg TOMÁŠ ŠEBEK , ktorý je súčasťou zdravotníckeho tímu organizácie Lekári bez hraníc.

Prvú misiu ste s Lekármi bez hraníc absolvovali v roku 2010, keď ste odišli na Haiti. Odvtedy ste boli na ďalších piatich cestách. Boli ste druhýkrát na Haiti, rovnako dvakrát v Afganistane. Následne ste navštívili Južný Sudán a potom Jemen. Z ľudskej stránky ma zaujíma, prečo to robíte?

Po prvé ma to baví. Je to medicína, ktorú mám rád. Milujem chirurgiu. Navyše som mal šťastie. Dostal som bezplatné vzdelanie a získal som veľa skúseností v mierových kulisách. Podľa mňa je fajn ich sprostredkovať niekomu ďalšiemu.

Niekomu, kto to potrebuje, kto nemá rovnaké zázemie ani prístup k vzdelaniu a v práci taký pokoj, aký som mal ja. Niekomu, kto sa pohybuje na miestach planéty, kde ľudia nemajú toľko šťastia ako my.

Keď sa však pýtate ľudsky - ľudsky vám aj odpoviem, že nad tým priveľa nepremýšľam. Na prvú misiu som odchádzal v roku 2010, pretože som mal pocit, že to je dobrý nápad. Neskôr som zistil, že ma to veľmi baví. Napĺňa ma to a tak v som v tom pokračoval.

Ak idete na miesta, kde prebieha vojnový konflikt, vždy je hrozba, že sa nevrátite. Nebojíte sa?

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Spolumajiteľka kliniky reprodukčného zdravia Kathy Kleinfeldová v deň, keď po rozhodnutí Najvyššieho súdu USA nemôžu legálne vykonávať interrupcie.

Najvyšší súd zrušil rozsudok Roe v. Wade.


a 1 ďalší 4 h
Novak Djokovič po tom, čo vyhral Wimbledon 2021.

Prečítajte si otázky a odpovede o Wimbledone 2022.


7 h
Zhorené auto kandidáta na primátora Michaloviec Milana Kaplana.

Občiansky aktivista hovorí o forme nátlaku.


2 h
Zničený Severodoneck.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 15 h
SkryťZatvoriť reklamu