SME

Česká vedkyňa vyvinula nový liek na rakovinu prostaty: Je to ako výhra v lotérii

Prináša úľavu aj miznutie metastáz.

Martina Benešová (Zdroj: Archív M.B.)

Jedným z prvých pacientov, ktorému lekári podali liek PSMA-617, bol štyridsaťdvaročný muž s pokročilou rakovinou prostaty, ktorá už metastázovala do kostí i zvyšku tela.

Otec dvoch dcér okamžite súhlasil s podaním experimentálneho lieku. Už po niekoľkých dňoch po užití PSMA-617 hovoril o pocite úľavy. Onedlho začali ustupovať aj metastázy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Verím, že vedec musí byť v správnom čase na správnom mieste a so správnou témou. A ja som bola," hovorí pre SME česká vedkyňa MARTINA BENEŠOVÁ, ktorá sa podieľala na vývoji lieku.

Vedci z Kalifornskej univerzity v Los Angeles označili v odbornom článku PSMA-617 za jeden z najúspešnejších príbehov v nukleárnej medicíne. Na konci marca 2022 ho schválila americká Správa potravín a liečiv (FDA).

Pred dvomi týždňami priniesol český Deník N informáciu, že americká Správa potravín a liečiv (FDA) schválila rádiofarmakum určené na liečbu rakoviny prostaty, na ktorého vývoji ste pracovali. Išlo o veľkú vec a správu prebralo niekoľko médií, všimli si ju na sociálnych sieťach aj mnohí vedci. Aké týždne vás potom čakali?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Veľmi turbulentné. Prišla neskutočná radosť, ale zároveň stále nedokážem prijať, že sa to naozaj stalo a nie je to iba sen. Myslím, že až za pár týždňov mi naozaj dôjde, aká je ozajstná veľkosť tej správy.

Vrátim sa trochu do minulosti. Prvýkrát som sa s vami stretla počas organizácie prímestských táborov Karlovej univerzity. Už vtedy som obdivovala, ako pútavo dokážete deťom rozprávať o chémii. Pamätám si, že ste im ukazovali uránové koráliky, z ktorých ste mali vyrobený náramok. Čím si vás jadrová chémia tak získala?

Moja kolekcia rádioaktívnych šperkov sa odvtedy rozšírila. Aj aktuálne mám nový prsteň s rádioaktívnym znakom, ktorý mi nechal vyrobiť môj mladší brat.

Záujem o rádioaktivitu sa u mňa začal vďaka môjmu otcovi, ktorý je geológ. Už ako dieťa ma často brával so sebou na rôzne mineralogické lokality. Neskutočne ma fascinovali rádioaktívne kamene, uránové minerály či minerály z thoria, ktoré majú aj krásne farby.

Vysvetlil mi, že síce vyzerajú ako normálne kamene, ale dokážu aj žiariť. A síce to žiarenie nedokážeme vidieť ani cítiť, ale zachytávajú ho rôzne detektory, čo mi následne aj ukázal.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Tieto zážitky vzbudili moje nadšenie, ktoré pokračovalo aj v škole. Dozvedela som sa o Marii Curie Sklodowskej, ktorá bola jedna z prvých žien prednášajúcich na univerzitách. Nadchlo ma to.

Čím viac som sa o rádioaktivitu zaujímala, tým viac rástla aj moja fascinácia. Zostalo mi to doteraz. S každým ďalším projektom, ktorý sa týka rádioaktivity, s každou ďalšou skúsenosťou, som viac a viac nadšená. Je to moja celoživotná láska, ktorá stále rastie.

Slovo rádioaktivita v ľuďoch vyvoláva rešpekt aj strach. Spájajú si ju hlavne s jadrovými zbraňami, vojnou, katastrofou v elektrárni v Černobyle. Na jednej strane tomu rozumiem, na druhej sa často zamýšľam, či rádioaktivite trochu nekrivdíme a nehovoríme málo o dobrých veciach, ktoré ľudstvu priniesla.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C8U6G na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu