SME
Sobota, 25. jún, 2022 | Meniny má Tadeáš

Biológ: Beh nie je pre každého, telesná práca a pohyb áno

Človek by sa mal hýbať každý deň.

Viktor Bielik je autorom dvoch kníh o behu: Neležme, bežme a Umenie behať. (Zdroj: Marko Erd)

"Ak je niekto obézny, neodporúčame mu, aby behal, pretože je to pre neho veľmi náročná aktivita. Nevydrží súvisle bežať ani päť minút. Už tento fakt ho bude odrádzať a spôsobovať mu psychické nepohodlie," vysvetľuje pre SME VIKTOR BIELIK , ktorý pôsobí ako vysokoškolský pedagóg na Fakulte telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského v Bratislave.

Zdôrazňuje, že k behu by sme si mali vybudovať pozitívny vzťah a nezameriavať sa len na cieľ.

Pandémia výrazne zasiahla do života ľudí a u mnohých spôsobila aj výrazný úbytok pohybových aktivít. S uvoľnením pandemických opatrení a príchodom jari sa mnohí opäť vracajú k intenzívnejšiemu cvičeniu. Ako nás toto obdobie poznačilo?

Pandémia na nás určite zanechala telesné aj psychické stopy, ktoré súvisia najmä s izoláciou a stratou osobných kontaktov. Mnohí nemohli dlhodobejšie vykonávať aktivity, ktoré majú radi. To poznačilo ich aj duševnú a telesnú kondíciu.

Ľudia, ktorí športovali aj pred pandémiou a počas nej cvičili trochu menej, by sa mali ľahko dostať späť do pôvodných koľají.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Otázne je, ako sa budú dostávať do formy, ak prekonali covid. Niektorí boli aj viackrát pozitívni. Tento aspekt je však ešte veľmi málo preskúmaný.

Stretávame sa často so situáciami, keď tí, ktorí boli asymptomatickí alebo mali zdanlivo mierny priebeh ochorenia covidu-19, majú pri športovaní problémy. Naopak sú aj takí, ktorí síce prekonali covid s ťažkosťami, ale do formy sa dostali v priebehu niekoľkých týždňov.

Jedným z najpopulárnejších športov sa za posledné roky stal beh. Je pre každého?

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu