SME
Utorok, 16. august, 2022 | Meniny má Leonard

Škatuľky z plastu nepatria do mikrovlnky ani do umývačky riadu, upozorňujú vedci

Úrady navrhujú sprísnenie.

(Zdroj: Adobe Stock)

Bez ohľadu na to, či ste o bisfenole A (BPA) už počuli, alebo nie, jedno je isté - s najväčšou pravdepodobnosťou sa nachádza aj vo vašom tele.

BPA sa používa pri výrobe výrobkov, ktoré používame každý deň: od plastových fliaš cez hračky, obaly na potraviny až po vnútro plechoviek.

Firmy ho používajú napriek tomu, že rozsiahly výskum spája túto látku s neplodnosťou, endometriózou (výskyt endometria - vnútornej sliznice maternice, na miestach mimo maternice, pozn. red.), cukrovkou, obezitou, astmou aj poškodením nervového systému dieťaťa pred narodením.

Po rokoch tlaku ochrancov životného prostredia a verejného zdravia sa v júni americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) rozhodol prehodnotiť zdravotné riziká, ktoré BPA spôsobuje.

Zároveň Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) navrhuje sprísniť denný príjem tejto látky až stotisíckrát.

"Je to dôkaz, že sme túto látku v minulosti podceňovali. Že pokoj, v ktorom žila nielen verejnosť, ale aj odborné kruhy, nebol namieste. Vo chvíli, keď EFSA povie, že potrebujeme sprísniť používanie bisfenolu A stotisíckrát, tak vlastne hovorí, fatálne sme sa mýlili a hrubo sme to podcenili," komentuje situáciu v rozhovore pre SME vedec Jaroslav Petr z českého Výskumného ústavu živočínej výroby.

Látka, ktorá narúša hormonálny systém

BPA je látka, ktorá sa nepoužíva len pri výrobe plastov, rôznych škatuliek na potraviny či fliaš na nápoje. Nájdete ho aj v obaloch od pizze, v bločkoch, ktoré dostanete po nákupe v obchode alebo vo výstelke plechoviek.

Vedci zistili, že BPA je endokrinným disruptorom. To znamená, že dokáže narúšať hormonálny systém.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu