SME
Utorok, 16. august, 2022 | Meniny má Leonard

Objav českej vedkyne môže pomôcť budúcim mamičkám. Presnejšie odhalí rizikové tehotenstvo

Na test stačia dva mililitre krvi.

Ilona Hromadníková (Zdroj: Hynek Glos, Karlova Univerzita)

V posledných rokoch pribúda počet rizikových tehotenstiev. Odborníci tento jav pripisujú viacerým okolnostiam: nárastu civilizačných ochorení, vyššiemu veku rodičiek aj ich horšiemu zdravotnému stavu.

Vedci z Karlovej univerzity objavili metódu, ktorá by mohla tehotným ženám pomôcť. Vyvinuli nové testy, ktorými dokážu už v prvom trimestri s vysokou pravdepodobnosťou predpovedať vážne komplikácie v neskorších fázach tehotenstva.

Autori hovoria, že dokážu odhaliť viac rizikových tehotenstiev, než prvotrimestrálny skríning.

"Lekár žene odoberie vzorky periférnej krvi. Ide o veľmi malé množstvo krvi zo žily. Prakticky by nám stačil iba jeden mililiter, ale aby sme mali záruku, že máme dostatok biologického materiálu keby bolo treba testy opakovať, tak odoberáme dva mililitre," vysvetľuje postup pre SME ILONA HROMADNÍKOVÁ, profesorka na 3. Lekárskej fakulte Karlovej univerzity, ktorá stojí na čele výskumného tímu. ​

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Je dnes ťažšie splodiť dieťa, než to bolo v minulosti?

To vôbec nie je jednoduchá otázka. Na jednej strane treba priznať, že v minulosti to nebolo tak dobre sledované ako dnes.

Na druhej strane, ak sa na to pozrieme z hľadiska čísel, neplodnosť rastie. U mužov klesá počet spermií a zhoršuje sa aj ich kvalita. A problémy vidíme aj u žien.

V mojom okolí často vnímam, že prvý trimester sa stal akousi sivou zónou. Ženy v tomto období nechcú rodine oznamovať, že čakajú dieťa, pretože sa boja spontánneho potratu. Čím je toto obdobie tehotenstva špecifické?

Prvý trimester tehotenstva je úplne zásadný. Ak niečo nie je v tomto období v poriadku, telo to vyrieši spontánne práve potratom.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu