SME
Štvrtok, 29. september, 2022 | Meniny má Michal, Michaela

Urologička: Odďaľovanie močenia aj mokré plavky môžu viesť k zápalu močových ciest

Ochorením trpia častejšie ženy než muži.

Urologička Patrícia Häuserová. (Zdroj: Archív P.H.)

"Antimikrobiálna rezistencia (odolnosť baktérií voči antibiotikám, pozn. red.) je v súčasnosti veľkým problémom a naozaj sa u pacientov vyskytuje. Niekedy nás to prekvapí, pretože je neskutočné, že sa môže vyskytovať aj u mladých žien. Je to naozaj až zarážajúce, ako môžu mať baktériu, ktorá je až taká odolná, že na ňu zaberajú len vnútrožilové antibiotiká," vysvetľuje pre SME urologička PATRÍCIA HÄUSEROVÁ.

V ambulanciách pribúdajú pacienti a pacientky, u ktorých sa zápal močových ciest cyklicky opakuje a nie je vždy ľahké ho vyliečiť.

Leto ľuďom často pokazia zápaly močových ciest. Prečo vznikajú?

Môže za to viacero príčin, jednou z nich je dovolenkové obdobie. Ľudia si viac užívajú, často nedodržiavajú pitný režim, chodia sa kúpať a zostávajú dlho v mokrých plavkách.

Teplé počasie a nedostatočný príjem tekutín vedú k rýchlejšej dehydratácii. Ľudia často zadržiavajú alebo odďaľujú močenie, pretože sa im nechce hľadať toalety alebo zdvihnúť sa z ležadla.

Leto je známe aj románikmi a náhodnými pohlavnými stykmi, ktoré tiež prispievajú k uroinfekciám.

Ďalším faktorom je to, že ženy majú z anatomického hľadiska vyššiu predispozíciu na močové infekcie. Keď sa všetky tieto okolnosti spoja, prejaví sa u nich počas leta zápal močového mechúra.

Väčšine ľudí nenapadne, že ak sa po kúpaní neprezlečú z plaviek, tak sa u nich zvýši riziko zápalu močového mechúra. Ako dlho môžeme mať na sebe mokré plavky?

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu