SME

Vizita: Šarlatáni už nepredávajú hrnce, skúšajú to so zdravím

Týždenný súhrn o zdraví.

Vizita.Vizita. (Zdroj: Hejty / SME.sk)

Vitajte,

toto je piate vydanie newslettera Vizita. Volám sa Denisa Koleničová a aj tento týždeň som pre vás pripravila súhrn o zdraví.

Sociálne siete už dávno nie sú len miestom, kde komunikujeme so známymi alebo uverejňujeme fotky z dovolenky. Hoci si to mnohí ľudia neuvedomujú, stali sa najmä marketingovým nástrojom.

Okrem sledovania obľúbeného kníhkupectva či kaviarne, vedľa ktorej bývate, nájdete v pestrej spleti správ a ponúk aj množstvo predajcov s, povedzme, netradičnými produktmi.

Nedávno som videla video, v ktorom užívateľka spracúvala placentu a podrobne opisovala výrobu placentárnych kapsúl. Nie je to tak dávno, čo zaplnili príbehy na instagrame vaginálne vajíčka a odporúčania na CBD oleje.

SkryťVypnúť reklamu

Všetky tieto produkty sľubujú veci, ktoré nemôžu splniť. Niekedy je to zlepšenie spánku, inokedy zmiernenie depresie a za vrchol šarlatánstva považujem sľubovanie vyššej plodnosti.

Novinkou na sociálnych sieťach sú vitamínové inhalátory. Treba uznať, že ich predajcovia na Slovensku sú pomerne mierni, hlavným prínosom má byť vyšší príjem zdravých látok a ľahšie odvyknutie od nikotínových cigariet.

V zahraničí sa odviazali viac. Tvrdia, že rôzne kombinácie týchto prísad vám môžu pomôcť, aby ste sa: lepšie sústredili, mali kvalitnejší spánok alebo dokonca schudli.

Niektoré dokonca uvádzajú, že pomáhajú s poruchou pozornosti spojenou s hyperaktivitou ADHD, liečia úzkosť alebo depresiu.

Problémom však nie je len to, že vás niekto oklame. Ich neuvážené používanie môže viesť k vážnym zdravotným problémom.

SkryťVypnúť reklamu

S istotou sa dá povedať, že cesta k lepšiemu zdraviu nie je krátka, jednoduchá, ani rýchla a určite po nej nebudete kráčať s vitamínovým inhalátorom v ruke.

Ďakujem, že ste sa prihlásili na odber newslettera Vizita. Ak ste tak ešte neurobili a chcete to zmeniť, môžete sa prihlásiť na tomto odkaze.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečo vitamínové inhalátory nie sú super

Najskôr to mali byť zdravšie elektronické cigarety. Potom prišla pred rokmi ďalšia zmena: vapingový priemysel priniesol na trh revolučnú novinku. Rozhodol sa zacieliť na ľudí, ktorí uprednostňujú zdravý životný štýl.

Elektronickú cigaretu totiž nemusíte naplniť len nikotínom. V sladkastej pare môžu byť aj vitamíny B12, A, C, D alebo E a ďalšie látky. Napríklad kofeín, melatonín či esenciálne oleje.

A tak vznikli vitamínové e-cigarety či inhalátory.

SkryťVypnúť reklamu

Na rozdiel od predchodcov, idú s dobou. Sú zabalené do tenkých tyčiniek s jasným obalom a pútavým anglickým názvom ako InhaleHealth, NutriAir, VitaminVape, BioVape či VitaStik.

Výrobcovia ich nepropagujú v televíznych reklamách alebo v tlači, dominantné sú najmä na sociálnych sieťach. Tam sa nachádza aj ich hlavná cieľová skupina, ktorou sú najmä ženy od 18 do 24 rokov.

A pokiaľ sa dá, snažia sa v opise produktu vyhnúť slovám, na ktoré ľudia už podvedome nereagujú prívetivo - cigareta, fajčenie, dokonca aj vapovanie.

Chcú z nich urobiť symbol luxusu a zdravého životného štýlu. Žena v legínach s ideálnymi mierami má v jednej ruke vitamínový inhalátor a v druhej čerstvo namixované smoothie.

Na Slovensku sa do propagovania vitamínového vapovania pripojila na oficiálnom instagramovom účte aj súťaž krásy Miss Universe Slovakia. Na blogu Denníka N na to upozornila lekárka Lívia Hlavačková.

Zatiaľ čo pred niekoľkými rokmi sa odborníci len domnievali, že vapovanie vitamínov nie je pre zdravie prospešné, dnes už pred produktmi varuje aj americká Správa potravín a liečiv (FDA).

"Vapovanie vitamínov nemusí byť také skvelé, ako sa občas prezentuje. Evolúcia akosi predpokladala, že vitamíny budeme jesť. Nieže ich zahrejeme a potom ich budeme vdychovať," píše na blogu Hlavačková.

Téme vapovania vitamínov som sa tento týždeň podrobne venovala v texte s názvom Prečo by ste misskám nemali veriť, že vitamínové inhalátory sú super.

Ľuďom je blízke magické myslenie

Lívia Hlavačková je lekárka, ktorá šíri osvetu o zdravotných a vedeckých témach, vyvracia medicínske hoaxy a ľudí učí, ako nepodľahnúť šarlatánskym praktikám.

"Prekážajú mi niektorí predajcovia, ktorí zneužívajú výživové doplnky na to, aby človeku predali somariny a nasľubujú hory-doly. Často sa tvária, že sú lepší, lebo lieky sú 'hnusná chémia'. Aj voda je chémia, je to predsa H2O ," vysvetľuje pre SME.

V rozhovore s kolegyňou Michaelou Žurekovou vysvetľuje, ako vyzerá vedecké bádanie a klinické skúšanie liekov, či farmafirmy naozaj robia iba biznis, alebo prečo sú výživové doplnky ako jedlo v kapsule.

Viac sa dočítate v texte s názvom Ľudom je blízke magické myslenie, aj preto stále existuje šarlatánstvo.

Gyncast prichádza s treťou sériou

Gyncast je podcast venovaný témam z oblasti gynekológie a pôrodníctva. Od októbra ponúkne tretiu - záverečnú - sériu.

Moderátorka Janka Imrichová a jej stály hosť, primár a prednosta Gynekologicko-pôrodníckej kliniky FN v Trenčíne Peter Kaščák, budú tentokrát vysvetľovať všetko podstatné k témam rakovina vaječníkov, rakovina prsníkov. Dostanú sa aj k vybraným gynekologickým operáciám, akými sú konizácia či sterilizácia, a tiež k odberu pupočníkovej krvi.

Preberú aj o plodovú tehotnosť, vaginálny pôrod po cisárskom reze, ale napríklad aj život ohrozujúce krvácanie, s ktorým sa môžu rodičky stretnúť.

Priestor by však mali dostať aj vaše - poslucháčske otázky. Ak nejaké máte, do konca septembra ich môžete posielať na adresu gyncast@sme.sk

Podcast Zoom: Ani chrípka, ani paradajky

Najskôr vydesila lekárov. U mladých pacientov v Indii sa objavila zvláštna nákaza s vyrážkami veľkými ako paradajky.

Dokonca sa začalo špekulovať, že sa objavil nový vírus, akási paradajková chrípka. Akurát, že nemá nič spoločné s paradajkami ani s chrípkou. A teraz vedci zistili, čo to naozaj je.

Tento týždeň budeme v podcaste Zoom pátrať po takzvanej paradajkovej chrípke, zistíme, odpovieme prečo sa NASA chce vrátiť na Mesiac a dozvieme sa niekoľko podstatných vecí o hemoroidoch.

Z Archívu: O nebezpečnom trende už v roku 2018

"Sú recyklovateľné, vegánske, bio, bez nikotínu, lepku či cukru a netestovali sa na zvieratách. Znejú ako splnený sen moderného spotrebiteľa. Na to, či sú vitamínové pary iba marketingovou bublinou alebo priamo škodia zdraviu spotrebiteľov, si treba ešte počkať," napísala už v roku 2018 o vitamínových e-cigaretách redaktorka denníka SME Zuzana Matkovská.

O rok neskôr našli odborníci súvislosť medzi výskytom akútneho poškodenia pľúc a e-cigaretami. Závažný zdravotný stav dostal vlastný názov, volá sa Evali.

V prípade šesťdesiatich úmrtí v dôsledku tohto ochorenia hral kľúčovú úlohu vitamín E, ktorý spôsobil poškodenie pľúc.

Aj tento príklad poukazuje na to, že aj bežná potravinová prísada, akou je vitamín E, môže pri vdýchnutí spôsobiť veľmi vážne zdravotné následky.

Zuzana Matkovská už pred štyrmi rokmi v texte s názvom Vapovanie vitamínov. Nový trend je zrejme nielen zbytočný, ale aj škodlivý opísala, ako si výrobcovia týchto produktov vybrali novú cieľovú skupinu.

Kým klasické cigarety vidíte fajčiť väčšinou starších ľudí, vitamínové inhalátory majú prilákať mladých ľudí, ktorí preferujú zdravý životný štýl.

Odporúčanie: Ďakujeme, že fajčíte

"V dnešnej dobe, keď niekto vo filme fajčí, tak je buď psychopat, alebo Európan."

Táto veta zaznela v známom filme Ďakujeme, že fajčíte, ktorý natočil režisér Jason Reitman v roku 2005. Predlohou k filmu bola kniha Christophera Buckleyho.

Hlavnou postavou je zamestnanec tabakového priemyslu, ktorého kľúčovou úlohou je prezentovať pozitívne nikotínové výrobky v časoch, keď sa objavuje čoraz viac informácií o tom, že fajčenie je nezdravým zlozvykom.

Píše sa rok 2022, a myslím, že môžem napísať, že vo filmoch už nefajčia ani Európania.

Nikotín sa ukázal ako škodlivá látka, e-cigarety sa neuchytili, a verím, že do zabudnutia upadnú aj vitamínové inhalátory. Predsa len, ak si chcete doplniť céčko, dajte si radšej jablko. Je to lacnejšie.

Ak si však chcete pozrieť oddychový film, ktorý veľa hovorí o pozadí tabakového priemyslu, odporúčam Ďakujeme, že fajčíte.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 27 907
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 474
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 919
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 297
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 159
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 866
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 719
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu