SME

Sfalšovaná štúdia, nefunkčný liek. Časť výskumu alzheimera mohla stáť na podvode

Zdá sa, že hypotéza o beta-amyloidových plakoch má problémy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Detektívne príbehy nepíše len Agatha Christie, dokonca nemusí byť hlavnou dejovou zápletkou ani vražda.

Aj vedecký svet ukrýva nejasnosti, ktoré časom vyplávajú na povrch. Práve to sa udialo toto leto: ak by sme chceli udržať napätie, prvým obrazom príbehu by bol podľa magazínu Science zvoniaci telefón.

Muž, ktorý ho v lete 2021 zodvihne, je lekár a neurovedec Matthew Schrag pôsobiaci na Vanderbiltovej Univerzite v USA.

Na druhom konci telefonického spojenia sa ozve jeho kolega. Volá mu, pretože ho chce spojiť s právnikom, ktorý skúmal Simufilam, experimentálny liek na Alzheimerovu chorobu.

Vývojár lieku, firma Cassava Sciences tvrdila, že nový liek zlepšuje kognitívne funkcie.

Ako? Jednoducho: čiastočnou opravou proteínu, ktorý dokáže zablokovať vznik lepkavých usadenín beta amyloidov v mozgu. Tie odborníci považujú za typický znak Alzheimerovej choroby.

Klientmi advokáta boli dvaja prominentní neurovedci, ktorí sa domnievali, že výskumy súvisiace so Simufilamom by mohli byť podvodom.

Matthew Schrag, tridsaťsedemročný profesor už v minulosti vystupoval proti schváleniu iného kontroverzného lieku na Alzheimerovu chorobu s názvom Adulhelm.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Jeho vlastné výsledky zároveň odporovali niektorým tvrdeniam spoločnosti Cassava Science. Obával sa, že dobrovoľníci, ktorí sa zúčastnili na testovaní lieku Simufilam, nielenže nemajú šancu na zlepšenie svojho zdravotného stavu, navyše čelia rizikám vážnych vedľajších účinkov.

Schrag teda súhlasil. Použil svoje technické a lekárske vedomosti a posúdil zverejnené obrázky týkajúce sa základného výskumu lieku. Samozrejme, nebolo to zadarmo: za posudok získal od právnika osemnásťtisíc dolárov.

V desiatkach článkov, ktoré uverejnili odborné časopisy, narazil na zjavne pozmenené alebo duplicitné obrázky. Mnohé jeho objavy uviedol právnik v petícii, ktorú adresoval americkej Správe potravín a liečiv (FDA) a Mathew Schrag ich všetky poslal Národnému inštitútu zdravia (NIH).

Možno sa vám zdá tento úvod vyčerpávajúci. V príbehu je to však stále iba začiatok: takto vznikli prvotné podozrenia. A výsledkom sú problémy jednej z najcitovanejších štúdií o Alzheimerovej chorobe tohto storočia.

V skutočnosti nielen jej. Nadviazali na ňu početné výskumy, roky vedeckých výskumov, štúdií a experimentov. Na začiatku však mohol byť podvod.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Takmer štyridsať rokov skúmania bez výsledku

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C96WE na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu