SME
Piatok, 9. december, 2022 | Meniny má Izabela

Pneumologička: Slováci sa často pýtajú, či pri užívaní antibiotík môžu piť pivo

Zápal pľúc ľudia podceňujú.

Pneumologička Katarína Dostálová (Zdroj: Jozef Jakubčo)
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zápal pľúc opakovane trápil speváka Miroslava Žbirku a podľahol mu aj spisovateľ a kňaz Pavol Dobšinský.

Národný portál zdravia uvádza, že na zápal pľúc spôsobený baktériami zomrú každý rok stovky Slovákov. V súčasnosti patrí medzi najčastejšie príčiny úmrtí spomedzi ochorení, ktorým vieme zabrániť. Napriek tomu, ho ľudia podceňujú.

"Pri bakteriálnom zápale pľúc môžu vzniknúť rôzne komplikácie. Najčastejšie to býva takzvaný výpotok - to je tekutina, ktorá sa kopí medzi pohrudnicou, ktorá vystiela hrudník a pohrudnicou, ktorá obaľuje pľúca ako igelit," vysvetľuje pre denník SME pneumologička KATARÍNA DOSTÁLOVÁ.

Načítavam...Zápal pľúc môžu spôsobiť vírusy, baktérie aj parazity, ktoré sú v zle spracovanom mäse"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Venujete sa ochoreniam pľúc, na Instagrame máte dokonca populárny účet - Pneumológ pre ľudí, na ktorom sa venujete popularizácii pneumológie. Ako sa pozeráte na zápal pľúc? Je to zradné ochorenie?

Zápal pľúc je zradné ochorenie. Príde väčšinou ako nečakaná komplikácia. My by sme vedeli povedať, kto má väčšie riziko, že u neho niečo také nastane, ale pacient s tým samozrejme nepočíta.

Môže sa dostať do nemocnice alebo sa môže jeho stav vážne skomplikovať. Pritom na začiatku všetkého môže byť len banálny infekt (drobné zápalové ložisko v orgáne, z ktorého sa infekcia šíri do celého organizmu, pozn. red.)

Máme za sebou už dva roky pandémie covidu-19, čo spôsobilo, že ľudia častejšie rozdeľujú ochorenia podľa toho, čo ich spôsobuje. Čo vlastne spôsobuje zápal pľúc?

V našich zemepisných šírkach spôsobujú zápal pľúc v infekčnom slova zmysle najčastejšie vírusy a baktérie. Najmä u pacientov, ktorí nemajú závažnú poruchu imunity.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Pacienti, ktorí sú v závažnom zdravotnom stave, napríklad po transplantácii alebo užívajú silné lieky na zníženie imunity, môžu trpieť zápalom pľúc spôsobeným mikroorganizmami z radu húb.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu