SME
Nedeľa, 29. január, 2023 | Meniny má Gašpar

Detský onkológ: Ak máte niekomu povedať dobrú a zlú správu, je dôležité začať tou zlou

Založil najväčšie centrum pre liečbu detí s rakovinou v Európe.

Rob Pieters, riaditeľ holandského Centra Princeznej Máximy, zameraného na liečbu detských onkologických pacientov a profesor detskej onkológie na Univerzite v Utrechte v Holandsku. (Zdroj: Linda Kisková Bohušová/ESET Science Award )

"Som veľmi optimistický človek. Rád žartujem a v nemocnici ma deti volajú doktor s veľkým úsmevom, pretože sa stále usmievam. Ani neviem, prečo to robím. Ale musím povedať, že čím som starší, tým je to ťažšie," hovorí pre denník SME ROB PIETERS, riaditeľ holandského Centra Princeznej Máximy, zameraného na liečbu detských onkologických pacientov a profesor detskej onkológie na Univerzite v Utrechte v Holandsku.

"Čoraz viac totiž rozmýšľam nad tým, aké je ťažké stratiť dieťa a ako veľmi to rodičov zasiahne. Čím ste starší, tým viac si to uvedomujete. Nie je to jednoduché," vysvetľuje.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jeho snom bolo vybudovať centrum, kde deti trpiace rôznymi druhmi rakoviny dostanú špičkovú liečbu. Na Centre Princeznej Máximy pracoval s ďalšími odborníkmi desať rokov. Dnes je to najväčšie centrum pre liečbu detí s rakovinou v Európe.

Do Bratislavy pricestoval, aby sa ako člen medzinárodnej komisie ESET Science Award zúčastnil na oceňovaní výnimočných vedeckých osobností.

Už roky sa zaoberáte skúmaním akútnej lymfoblastovej leukémie. Prečo ste si vybrali práve toto zameranie?

Pôvodne som chcel byť učiteľom telesnej výchovy. Nikdy som nechcel byť doktorom. Ale nedokázal som ani len sedieť rovno, vždy som sa príliš krčil. Preto som sa rozhodol, že pôjdem študovať vedu o ľudskom pohybe.

Vďaka tomu som sa perfektne naučil, ako sa robí výskum, osvojil som si mnohé výskumné techniky, metodologické postupy a štatistiku. Stále som však nevedel dosť na to, aby som mohol skúmať to, čo ma zaujímalo.

Preto som sa po ukončení magisterského štúdia prihlásil na medicínu. Po jej absolvovaní som si povedal, fajn, dokončil som medicínu, viem aj ako robiť výskum. Viem všetko na to, aby som bol dobrým vedcom.

Avšak počas štúdia medicíny som si začal uvedomovať, koľko detí na celom svete umiera na rakovinu. Prišlo mi to oveľa dôležitejšie, než sa venovať rehabilitácii napríklad boľavých kolien.

Mal som asi dvadsaťdva a povedal som si, že budem robiť výskum, aj sa starať o ľudí. Ozval som sa viacerým organizáciám, ktoré sa zaoberali rakovinou u detí... a takto odštartovala moja kariéra.

Akútna lymfoblastová leukémia je najčastejšia forma akútnej leukémie u detí. Tvorí približne 80 percent všetkých prípadov. Čo je jej hlavnou príčinou? Prečo toto ochorenie vzniká?

Keby som to vedel, dostal by som Nobelovu cenu. Myslíme si, že to má čosi spoločné s mnohými typmi rakoviny u detí. Akútna lymfoblastová leukémia sa vyskytuje najčastejšie v štyroch rokoch.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Lubomír Kopeček

Politológ hodnotí výsledok českých prezidentských volieb.


12 h
Paul Kristofic.

O rekordoch v tíme nehovoria.


Nikola Baďová 8 h
Ilustračná snímka.

Je najvyšší čas napadnúť exkluzivitu heterosexuálnych manželstiev na Ústavnom súde.


Daniel Podolský 27. jan
Milan Škriniar

Kapitán slovenskej futbalovej reprezentácie bude najneskôr od leta hráčom PSG.


Sportnet 5 h
SkryťZatvoriť reklamu