SME

V Martine sa podarila unikátna operácia pankreasu. Bez lietadla by nebola možná

Najkomplikovanejšia bola logistika.

Juraj Miklušica, ktorý je prednostom Kliniky všeobecnej,visceralnej a transplantačnej chirurgie Jeseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Martine a Univerzitnej nemocnice Bratislava (Zdroj: Archív J.M. )

Lekári v Univerzitnej nemocnici v Martine vykonali nedávno nevšednú operáciu. Pacientovi, ktorý trpel akútnym zápalom podžalúdkovej žľazy, orgán vyoperovali. Zároveň z neho odobrali ešte funkčné pankreatické bunky, ktoré mu znovu implantovali do pečene. Tá prevzala úlohu podžalúdkovej žľazy a začala vytvárať inzulín.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Pravda je taká, že sám nám povedal, že to, čo prežíval, už ani nebol život. Posledných dvanásť alebo pätnásť mesiacov bolo strašných. Záchvaty sa stupňovali, nedokázal ich ovplyvniť zmenou stravy ani tabletkami. Mal silné bolesti a najväčším strašiakom pre neho bola možnosť vzniku rakoviny pankreasu,“ hovorí pre SME JURAJ MIKLUŠICA , ktorý je je prednostom Kliniky všeobecnej,visceralnej a transplantačnej chirurgie Jeseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Martine a Univerzitnej nemocnice Bratislava.

Operáciu podstúpil 29-ročný Šimon, ktorý mal vrodenú formu ochorenia. Na to, aby lekári mohli uskutočniť zákrok, potrebovali perfektnú prípravu. Určite by nebola možná bez zabezpečenej leteckej prepravy a bezchybnej spolupráce s Inštitútom klinickej a experimentálnej medicíny (IKEM) v Prahe.

Zápal podžalúdkovej žľazy patrí medzi najbolestivejšie diagnózy. Ako v ľudskom tele vzniká?

Príčiny zápalu podžalúdkovej žľazy (alebo pankreasu pozn. red.) môžu byť rôzne.

Žiaľ, vo väčšine prípadov je to ochorenie stále spojené s konzumáciou alkoholu. Ten spôsobuje, že postupne dochádza k deštrukcii (samoničeniu, pozn. red.) sekrečných buniek pankreasu a ich náhrade za väzivo.

Podžalúdková žľaza má dve sekrečné funkcie: vonkajšiu (v odbornej literatúre takzvanú exokrinnú, pozn. red.) a vnútornú (v odbornej literatúre takzvanú endokrinnú, pozn. red.)

Vonkajšia zabezpečuje naše trávenie. Zahŕňa tvorbu tráviacich enzýmov, ktoré pomáhajú pri rozkladaní bielkovín, tukov a cukrov. Zmes týchto enzýmov sa nazýva pankreatická šťava. Tá je odvádzaná do dvanástnika, kde sa stretáva s natrávenou potravou prichádzajúcou zo žalúdka a má na starosti jej ďalšie spracovanie.

Vnútorná nám zabezpečuje tvorbu hormónov, napríklad inzulínu. Tie sa vytvárajú v špeciálnych bunkách pankreasu, takzvaných beta-bunkách, ktoré tvoria Langerhansove ostrovčeky. Ich úlohou je regulovať (udržiavať správnu, pozn. red.) hladinu cukru v krvi.

Aké sú prvé príznaky pri zápale pankreasu?

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C9BKM na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu