SME

Nutričná terapeutka: Aj keď telo vyhladujete a budete piť cviklovú šťavu, rakovina nezmizne

Rozprávali sme sa s Petronelou Forišek Paulovou.

Nutričná terapeutka Petronela Forišek Paulová. (Zdroj: Marko Erd)

Pri slove rakovina sa nám v hlave často objaví veľký sivý mrak, ktorý zahalí celú našu myseľ. Z medicínskeho hľadiská zahŕňa toto slovo rôznorodé choroby, ktoré sa môžu začať takmer v akomkoľvek tkanive alebo v orgáne. Príčinou sú abnormálne bunky, ktoré nekontrolovateľne rastú. Jednoducho povedané, prekračujú svoje obvyklé hranice, napádajú priľahlé časti tela rozširujú sa do ďalších orgánov.

Jej liečba je náročná, no nie je nemožná. Pomôcť jej môže aj správna a vyvážená strava, dostatočný pohyb, oddych aj kvalitný spánok.

"Určite nie je správnou cestou hladovanie alebo extrémna diéta. To by zaručene žiadny zdravotník alebo nutričný terapeut pacientovi neodporučil. A ak áno, tak treba spozornieť, pretože to určite nebude naozajstný zdravotník, len niekto, kto hovorí viac, než na čo má kompetenciu alebo vzdelanie," hovorí pre SME nutričná terapeutka PETRONELA FORIŠEK PAULOVÁ, ktorá pracuje v Národnom onkologickom ústave a vedie poradňu NellaVita.

Načítavam... Žiadna potravina rakovinu nevylieči. No zmena stravy je dôležitou súčasťou liečby"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Pred niekoľkými rokmi som robila rozhovor so známou českou ilustrátorkou Eliškou Podzimkovou. Keď mala šestnásť rokov, prekonala rakovinu lymfatických uzlín. Povedala mi, že hneď ako sa vysloví slovo rakovina, akoby nás zahalil veľký sivý mrak. A to napriek tomu, že ju už vieme pomerne dobre liečiť. Ak ňou trpia deti, je šanca na vyliečenie približne 75 až 80 percent. Pracujete ako nutričná terapeutka v Národnom onkologickom ústave. Ako vnímate rakovinu? Je stále pre ľudí veľkým strašiakom?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Určite áno, pretože stále je to ochorenie, ktoré má celosvetovo druhú najvyššiu úmrtnosť. Veľmi však záleží na type onkologického ochorenia, samotnom pacientovi, rozsahu či štádia ochorenia.

Percentuálne sa možnosť a úspešnosť vyliečenia zvyšuje. Rakovina už nie je takou obrovskou hrozbou, akou bola v minulosti.

Hoci v sekunde zmení človeku život a jej liečba je náročná, je dôležité hovoriť aj o tom, že do veľkej miery je možnosť vyliečiť sa a vrátiť sa do normálneho života.

Nemajú ju všetci pacienti, ale mnohí áno.

Pri zostavovaní otázok som si uvedomila, že hoci som robila už niekoľko rozhovorov o rôznych druhoch rakoviny, ešte nikdy som sa nezameriavala na to, ako by mala vyzerať strava pacienta. Prečo je dôležité, aby onkologický pacient zmenil svoj jedálny lístok?

Na Slovensku nie je tak dobre rozvinutá klinická výživa ako v iných európskych krajinách. Aj Česká republika je v tomto už inde. Dokonca je tam možné klinickú výživu aj študovať. Na Slovensku táto problematika ešte stále nie je taká známa ani sa o nej veľa nehovorí.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C9CMV na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu