SME

Fyziológ: Reakciou na chlad je únik alebo boj. Prvá fáza je triaška

Rozprávali sme sa s Jozefom Ukropcom.

Jozef Ukropec pôsobí ako vedúci Oddelenia výskumu porúch metabolizmu na Ústave experimentálnej endokrinológie Biomedicínskeho centra SAV. (Zdroj: SME - JOZEF JAKUBČO)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Keď som vo februári vošiel do ľadovej vody, vyrazilo mi to dych, pokúšal som sa plávať, nešlo to, tak som si to namieril na breh. Reálne som vo vode strávil asi minútu a pol. Vonkajšia teplota vzduchu bola asi dva stupne Celzia, voda mala možno štyri stupne," hovorí pre SME vedec JOZEF UKROPEC z Biomedicínskeho ústavu Slovenskej akadémie vied o svojom zážitku s otužovaním v prírode.

"Vyšiel som von a nastalo neuveriteľne príjemné prekrvenie kože a minimálne jeden deň som mal pocit, že nemusím mať skoro nič oblečené. To je ten záber, ktorý často vidíte v reportážach o Ľadových medveďoch. Ľudia vychádzajú z vody, sú celí červení a šťastní. Pocitovo je to rozhodne zážitok, ktorý sa oplatí zažiť. Ale druhýkrát som už do vody nešiel," dodáva.

Spolu so svojím tímom skúma, ako prebieha komunikácia jednotlivých buniek a orgánov v situáciách, ktoré sú pre naše telo energeticky náročné, napríklad keď hladujeme, alebo keď sa otužujeme.

V posledných rokoch sa stalo otužovanie veľmi populárnym fenoménom. Aj odborníci často zdôrazňujú, že je prospešné. Potrebuje vôbec naše telo teplú vodu? Alebo je sprchovanie teplou vodou len akýmsi rozmarom modernej doby?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Teplá voda je v každom byte a je to veľmi príjemný výdobytok modernej doby.

Aby sme v zime nezamrzli, potrebujeme teplo, ale na to, aby sme žili zdravo, ho možno nepotrebujeme až tak veľa. Dokonca ani teplú vodu, stačila by nám vlažná. Pokiaľ teda nejde o prípravu jedla.

Môj bývalý šéf v USA, s ktorým sme študovali mechanizmy tvorby tepla u myší, navrhol viacerým súkromným školám v okolí, aby sa deťom v triedach experimentálne znížila teplota asi o päť stupňov Celzia.

Samozrejme, tie, ktoré by sa pri tejto teplote necítili komfortne, by mohli mať viac vrstiev oblečenia, ale v triedach by bola nižšia teplota.

V Kanade by to nebol až taký problém, v Louisiane asi áno, pretože je tam veľmi teplo. Ale najmä rodičia boli proti. Takže tento experiment sa neuskutočnil.

Ja by som asi tiež búrila. V zime nosím viac vrstiev oblečenia a neviem si predstaviť, že by som si mala ráno odoprieť horúcu sprchu.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C9DH6 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu