SME
Sobota, 1. apríl, 2023 | Meniny má Hugo

Vedec Lacík: V priemere každý desiaty človek, ktorého stretneme na ulici, trpí cukrovkou

Liečba ochorenia ide veľmi dopredu.

Vedec Igor Lacík. (Zdroj: Linda Kisková Bohušová)

"Obávam sa, že každý má osobnú skúsenosť s cukrovkármi. Pamätám si, že ešte v osemdesiatych rokoch si moja teta doma prevárala veľké striekačky a ihly, ktorými si podávala inzulín," hovorí pre SME IGOR LACÍK, ktorý je expertom na syntézu vodorozpustných polymérov a biomateriálov pre liečbu cukrovky.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"V súčasnosti sú už bežné inzulínové perá, čo je asi najjednoduchší spôsob jeho podávania. Mnohým pacientom to vyhovuje a dokážu si vďaka nim kontrolovať hladinu cukru v krvi. Na druhej strane, drvivá väčšina cukrovkárov si týmto spôsobom nevie dostatočne dobre kontrolovať hladinu cukru. Potom nastupujú modernejšie metódy."

K moderných liečbam cukrovky dnes patrí automatický dávkovač inzulínu (inzulínová pumpa, pozn. red.), ktorý je prepojený cez aplikáciu na mobilnom telefóne na glukózový senzor ,a tiež transplantácia pankreatických buniek, ktorá na Slovensku nie je dostupná.

Načítavam... V minulosti liečili cukrovku drastickou diétou. Zmenil to až objav inzulínu"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Minulý rok vedecký svet oslavoval sto rokov od objavenia inzulínu. Čo to vlastne je a prečo je pre ľudské telo taký dôležitý?

Inzulín je jednou z veľmi múdrych molekúl, ktoré sa v organizme nachádzajú. Je to hormón, ktorý má zásadnú úlohu v metabolizme glukózy a tiež v metabolizme tukov a proteínov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Jeho úlohou je sprostredkovať prestup glukózy z krvi do buniek organizmu. Zároveň ukladá zásobný cukor v pečeni a vo svalových bunkách.

Pre život človeka je absolútne nevyhnutný. Potrebujeme ho na to, aby náš organizmus správne fungoval a v každom okamihu dostával energiu.

Ak ho organizmus netvorí alebo jeho aktivita je narušená, vzniká ochorenie cukrovka, ktorej primárnym prejavom je vysoká hladina glukózy v krvi.

Je známy príbeh o tom, ako bol objavený inzulín?

Príbeh o objavení inzulínu je veľmi krásny. Mnohí diabetici ho určite poznajú, pretože v osemdesiatych rokoch vyšla kniha, v ktorej autor tento objav podrobne opisuje.

V druhej polovici 19. storočia si študent Humboldtovej univerzity Paul Langerhans všimol, že v pankrease (podžalúdkovej žľaze, pozn. red.) sa nachádzajú klastre buniek, ktoré pripomínajú ostrovčeky. Práve podľa neho začali vedci neskôr tieto bunky nazývať Langerhansove ostrovčeky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Postupne sa vedomosti týkajúce sa diabetu akumulovali. Odborníci napríklad robili pokusy na psoch, pri ktorých zistili, že po vyoperovaní pankreasu majú tieto zvieratá podobné prejavy ako človek s cukrovkou.

V roku 1921 prišiel pracovať na univerzitu v Toronte vedec Frederick Banting. A aj študentom prednášal.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu