SME

Vizita: Nemocnice preležaniny stále nevidia. Aj tie totiž hovoria o ich kvalite

Týždenný súhrn o zdraví.

Vizita.Vizita. (Zdroj: Hejty / SME.sk)

Vitajte,

začínate čítať 22. vydanie newslettera Vizita. Volám sa Denisa Koleničová a aj tento týždeň som pre vás pripravila súhrn o zdraví.

Mám neter. Keď mala asi tri roky, vždy keď urobila nejakú neplechu, hanbila sa, alebo jednoducho chcela zmiznúť, usilovne zatvárala oči. Zároveň mala vždy na perách lišiacky úsmev. Veď zmizla! A všetkých nás tým prekabátila.

S jej otcom, mojím bratom, sme pri tomto jej kúsku vždy zareagovali ako správni dospelí ľudia - keď to urobila, takmer sme sa zadusili od smiechu.

SkryťVypnúť reklamu

V dospelosti už človek predsa vie, že nech by akokoľvek pred problémom zatvoril oči, nezmizne. Ani on a ani problém.

No a potom idete do práce a robíte rozhovory s lekármi. Zistíte napríklad, že preležaniny sú problémom aj vo vyspelých krajinách sveta. Hlásia, že ich výskyt u ležiacich pacientov sa pohybuje niekde okolo jedenástich percent.

Len Slovensko je zase akési pokrokové. U nás ich vraj má menej ako jedno percento pacientov.

Objavili sme nejaké zázračné "know-how"? Ale kdeže. Stačí sa opýtať odborníkov a odborníčok, ktorí sa tejto oblasti venujú.

Odpoveďou je, že slovenské nemocnice tento údaj nevykazujú poriadne. Preležaniny sú totiž jedným z indikátorov ich kvality.

Zdravotníci aj pacienti sa tak opäť stávajú rukojemníkmi v systéme, ktorý vo vymyslených číslach vyzerá pekne. Predsa len, je ľahšie zatvoriť oči, než si pripustiť, že máme problém. A riešiť ho.

SkryťVypnúť reklamu

Ďakujem, že ste sa prihlásili na odber newslettera Vizita. Ak ste tak ešte neurobili a chcete to zmeniť, môžete sa prihlásiť na tomto odkaze.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V priemere každý desiaty človek, ktorého stretneme na ulici, trpí cukrovkou

"Obávam sa, že každý má osobnú skúsenosť s cukrovkármi. Pamätám si, že ešte v osemdesiatych rokoch si moja teta doma prevárala veľké striekačky a ihly, ktorými si podávala inzulín," hovorí v rozhovore pre SME Igor Lacík, ktorý je expertom na syntézu vodorozpustných polymérov a biomateriálov pre liečbu cukrovky.

"V súčasnosti sú už bežné inzulínové perá, čo je asi najjednoduchší spôsob jeho podávania. Mnohým pacientom to vyhovuje a dokážu si vďaka nim kontrolovať hladinu cukru v krvi. Na druhej strane, drvivá väčšina cukrovkárov si týmto spôsobom nevie dostatočne dobre kontrolovať hladinu cukru. Potom nastupujú modernejšie metódy."

SkryťVypnúť reklamu

K moderných liečbam cukrovky dnes patrí automatický dávkovač inzulínu (inzulínová pumpa, pozn. red.) , ktorý je prepojený cez aplikáciu na mobilnom telefóne na glukózový senzor. A tiež transplantácia pankreatických buniek, ktorá však na Slovensku nie je dostupná.

V rozhovore s názvom: Vedec Lacík: V priemere každý desiaty človek, ktorého stretneme na ulici, trpí cukrovkou sa dozviete, čo je inzulín a prečo je pre ľudské telo dôležitý. Tiež to, ako vyzerala liečba cukrovky v minulosti, v čom spočíva rozdiel medzi cukrovkou prvého a druhého typu, alebo ako sa jej liečba zmenila za posledných 100 rokov.

Ak uprednostňujete počúvanie pred čítaním, rozhovor je prepisom podcastu Vizita:

Načítavam... V minulosti liečili cukrovku drastickou diétou. Zmenil to až objav inzulínu
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Pri preležaninách sa môže odhaliť sval, šľachy aj kosť

S rôznymi typmi zle hojacich sa rán, ktoré vznikajú u ležiacich pacientov, po operácii a u dlhodobo imobilných ľudí, zápasia v zdravotníckych zariadeniach aj najvyspelejšie krajiny sveta.

Národný portál zdravia uvádza, že preležaniny sa vyskytujú približne u 33 percent ležiacich pacientov.

"Dekubity (preležaniny, pozn. red.) môžu mať pacienti v rôznom veku: od novorodenca až po staršieho pacienta. Treba však povedať, že to veľmi úzko súvisí s rôznymi prediktormi (ukazovateľmi úspešnosti a neúspešnosti, pozn. red.) a tiež s rozličnými rizikami ich vzniku," hovorí pre SME doktorka Beáta Grešš Halász, ktorá sa venuje manažmentu preležanín.

"Patrí k nim napríklad to, či pacient trpí rôznymi ochoreniami, či utrpel nejaký úraz, alebo aké sú jeho nedostatky v jeho životnom štýle, prípadne, aké lieky užíva," dodáva.

V rozhovore Sestra: Pokročilé štádiá preležanín sú pre nás strašiakom. Odhaľuje sa sval, niekedy aj kosť sa dozviete, čo sú preležaniny a či ich môže mať aj mladý človek, prečo a ako rýchlo vznikajú, na ktorých miestach sa najčastejšie objavujú, kedy môžu vzniknúť u novorodenca, alebo prečo majú pacienti s cukrovkou väčšie riziko ich vzniku.

Ak uprednostňujete počúvanie pred čítaním, rozhovor je prepisom podcastu Vizita:

Načítavam... Preležaniny sa vyskytujú u tretiny ležiacich pacientov. Niekedy vzniknú aj za deň
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Podcast Vizita: Amyotrofická laterálna skleróza uväzní človeka vo vlastnom tele

Hovorí sa o nej, že uväzní človeka vo vlastnom tele a vezme mu budúcnosť.

Počas amyotrofickej laterálnej sklerózy (ALS) nastáva porucha výživy motorických nervových buniek. Tie začnú v mozgu a v mieche odumierať a nedokážu prenášať vzruchy do svalov.

Ochorenie postihuje kostrové, dýchacie, žuvacie, ale aj prehĺtacie svaly. Znamená to, že človek s ALS nemôže chodiť, poriadne prehĺtať a hovorí len s veľkými ťažkosťami.

Ochorením trpeli napríklad bývalý český premiér Stanislav Gross, slovenský futbalový reprezentant Marián Čišovský alebo svetoznámy fyzik Stephen Hawking.

Pred niekoľkými rokmi na ALS upozornila aj celosvetová výzva Ice Bucket Challenge. Známe osobnosti sa v nej oblievali studenou vodou a prispievali na výskum liečby.

"V deväťdesiatich percentách prípadov je ochorenie spôsobené sporadickým výskytom, teda je to náhodné. Odborná literatúra uvádza, že v desiatich percentách prípadov je známa genetická predispozícia," vysvetľuje v podcaste Vizita lekárka Martina Kozovská, ktorá roky pracovala v Liečebni sv. Františka v Bratislave.

"Počiatočné príznaky môžu byť dvojaké, podľa toho, či u pacienta dominuje postihnutie reči a prehĺtania, alebo v druhom prípade, u dvoch tretín pacientov, sa ochorenie začína postihnutím svalov, väčšinou jednostranne, na ruke, na nohe, prichádza tiež rýchlejšia svalová únava alebo spomalenie pohybov," dodáva.

V novej epizóde podcastu sme sa rozprávali o tom, čo ALS spôsobuje, ako vyzerá jej diagnostika, či je budúcnosť jej liečby v kmeňových bunkách, ale aj o tom, ako môže náročné ochorenie ovplyvniť duševné zdravie pacientov a ich blízkych.

Ak zažívate duševné ťažkosti, neostávajte v tom sami. Môžete sa obrátiť na linky pomoci, aj odborníkov a odborníčky v ambulanciách či na klinikách.

V tejto epizóde sa budeme rozprávať aj o samovražedných myšlienkach. Ak je to pre vás citlivá téma, zvážte prosím, či chcete v počúvaní pokračovať.

Načítavam... Amyotrofická laterálna skleróza uväzní človeka vo vlastnom tele. Liek stále neexistuje
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Podcast Zoom: Vytvorili umelú krv, podali ju pacientom

Raz si ich vypestujeme. Budeme mať umelú krv aj umelé orgány. Toto "raz" nie je veľmi vzdialené. Vedci už totiž ukázali, že to zvládnu, teraz si len musíme počkať, kým na takéto orgány narazíme v nemocniciach.

Tento týždeň v podcaste Zoom zistíme, ako sú na tom umelé orgány aj organoidy, dozvieme sa, v akom stave sa nachádza šikmá veža v Pise, a preskúmame vzťah medzi vyšším vekom a horším spánkom.

Načítavam... Vytvorili umelú krv, podali ju pacientom
Počúvajte aj cez v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Podcast My sa vám ozveme: Ľudia s telesným hendikepom - neveria im vzdelanie ani prax

Ľudí s telesným znevýhodnením spoločnosť odstrkuje do izolácie, no sú medzi nami, študujú vysoké školy, pracujú a majú záľuby ako ktokoľvek iný. Aj napriek tomu si mnohí roky nevedia nájsť prácu, ich hendikep a obmedzenia si pritom často predstavujeme oveľa horšie, ako naozaj sú.

"Do jednej firmy som poslala motivačný list, ktorý som dala viacerým prečítať, či by ma na základe toho zobrali. Niekoľkí povedali, že keď už ma po tomto neprijmú, tak už nevedia, čo viac treba napísať. Nikto sa mi neozval," vraví Zuzana Šuláková, ktorá má detskú mozgovú obrnu a je na vozíku.

Zuzane Šulákovej napokon pomohla motivátorka Veronika Vašinová, ktorá ju presvedčila, aby to po mnohých neúspešných pokusoch nevzdala. Na veľtrhu práce ju predstavila, spomenula jej vzdelanie aj silné stránky a hneď sa na ňu pozerali inak. Uspela a dnes pracuje ako personálna koordinátorka.

"Mnohé spoločnosti majú v pamäti, že ľudia na vozíku boli izolovaní, nemajú vysoké školy ani odbornú prax. Presviedčam ich, že je to pravý opak, študujú ekonómiu, právo aj sociálnu prácu, ešte k tomu majú aj prax. A vtedy ostanú v šoku.

Stalo sa mi, že pani v banke sa ma pýtala, či mám naozaj vysokú školu. Evidentne áno, keď to mám na vizitke. Niekedy neviem, či sa mám smiať, nadávať alebo plakať," hovorí Veronika Vašinová, ktorá pracuje ako motivátorka v národnom projekte Sme si rovní, ktorého hlavným cieľom je sociálna inklúzia ľudí so zdravotným znevýhodnením.

Podľa prieskumov portálu Profesia si cez ich web dokáže nájsť prácu každý štvrtý človek so zdravotným znevýhodnením. Boli by radi, keby ich bolo viac.

Anna Podlesná, CSR manažérka Profesie, v podcaste vysvetľuje, prečo je podľa ich prieskumov paragraf 66 Zákonníka práce kontraproduktívny.

Ako môže pomôcť skúšobný deň? Sú všetky budovy, ktoré deklarujú bezbariérovosť, naozaj bezbariérové? Prečo si hendikep kandidáta na prácu predstavujeme horší, ako v skutočnosti je? A na koho sa môžu obrátiť ľudia s telesným znevýhodnením, keď si dlhodobo nevedia nájsť prácu? Dozviete sa v novej epizóde podcastu My sa vám ozveme, ktorý pripravuje kolegyňa Ľubica Melcerová.

Podcast My sa vám ozveme postupne priblíži desať znevýhodnení, v každej epizóde popisuje reálne skúsenosti aj možné riešenia, keď firmy odhodili predsudky a dopadlo to k spokojnosti všetkých strán. Ak máte odkaz či pripomienku, napíšte nám na mysavamozveme@sme.sk.

Načítavam... Ľudia s telesným hendikepom - Neveria im vzdelanie ani prax
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Odporúčanie: Kniha Hľadanie slobody

"Ako malé dievča som sa od otca naučila, že dobré jedlo môže byť médium, spôsob, ako vyjadriť lásku, aj keď to možno neviete povedať slovami."

Hoci obálka knihy čitateľa upozorňuje, že Hľadanie slobody je "skutočný príbeh o budovaní nového života od nuly", vôbec nevaruje, koľko tých nových začiatkov musela Erin Frenchová zažiť. A že ich teda nebolo málo.

Bojovala so svojím otcom, partnerom v toxickom vzťahu, alkoholizmom, aj sama so sebou. Je až neuveriteľné, že všetky boje, najmä ten posledný, dokázala vyhrať.

Dnes ju môžete stretnúť v známej reštaurácii The Lost Kitchen v meste Freedom, ktorú vlastní. No rezerváciu si musíte urobiť takmer rok vopred.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 21 036
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 824
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 545
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 941
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 385
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 369
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 913
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 576
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu