SME
Utorok, 28. marec, 2023 | Meniny má Soňa

Lekárka: Ochorenie ALS dostane rodinu často až do existenčných problémov. A štát nereaguje adekvátne

Rozhovor o amyotrofickej laterálnej skleróze.

Lekárka Martina Kozovská roky pracovala v Liečebni sv. Františka v Bratislave. (Zdroj: Marko Erd)

Amyotrofickou laterálnou sklerózou (ALS) trpel napríklad bývalý český premiér Stanislav Gross, slovenský futbalový reprezentant Marián Čišovský alebo svetoznámy fyzik Stephen Hawking.

Pred niekoľkými rokmi na toto ochorenie upozornila aj celosvetová výzva Ice Bucket Challenge. Známe osobnosti sa v nej oblievali studenou vodou a prispievali na výskum liečby.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

ALS postihuje kostrové, dýchacie, žuvacie, ale aj prehĺtacie svaly. Nastáva porucha výživy motorických nervových buniek. Tie začnú v mozgu a v mieche odumierať a nedokážu prenášať vzruchy do svalov. Znamená to, že pacient nemôže chodiť, poriadne prehĺtať a hovorí len s veľkými ťažkosťami.

„Pacient s ALS je plne pri vedomí až do posledných dní či hodín. Vo väčšine prípadov si svoj stav uvedomuje. Vníma, že odchádza, vníma každé zhoršenie pohyblivosti, prehĺtania aj dýchania. Uvedomuje si aj to, že zomiera,“ hovorí pre SME lekárka MARTINA KOZOVSKÁ, ktorá roky pracovala v Liečebni sv. Františka v Bratislave, kde sa starala aj o pacienta s týmto ochorením.

Načítavam... Amyotrofická laterálna skleróza uväzní človeka vo vlastnom tele. Liek stále neexistuje"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Amyotrofická laterálna skleróza (ALS) je veľmi špecifické ochorenie centrálnej nervovej sústavy. Postupne vedie k slabosti, svalovej atrofii, imobilite, k poruchám prehĺtania a reči, ale aj k zlyhaniu dýchacích svalov. Čo toto ochorenie spôsobuje?

Ani dnes ešte nevieme s istotou povedať, čo presne amyotrofickú sklerózu spôsobuje. V deväťdesiatich percentách prípadov je ochorenie spôsobené takzvaným sporadickým výskytom, teda je to náhodné.

Odborná literatúra udáva, že v desiatich percentách prípadov je známa genetická predispozícia, alebo sú odhalené mutácie génov na 21. chromozóme, ktoré sú zodpovedné za vznik a priebeh ochorenia.

Aké sú počiatočné príznaky, ktoré pacient pocíti, keď sa u neho začína toto ochorenie?

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu