SME
Sobota, 3. jún, 2023 | Meniny má Karolína

Vizita: Cesta, ako zabrzdiť alzheimera, existuje. A všetko naznačuje, že sa k nej blížime

Týždenný súhrn o zdraví.

Vizita.Vizita. (Zdroj: Hejty / SME.sk)

Vitajte,

začínate čítať 34. vydanie newslettera Vizita. Volám sa Denisa Koleničová a aj tento týždeň som pre vás pripravila súhrn o zdraví.

V roku 1906 na zhromaždení psychiatrov v nemeckom meste Tübingen informoval Alois Alzheimer o zvláštnom prípade. Hlavnú postavu v ňom stvárňovala 50-ročná žena. V jej hlave nastal "zvláštny chorobný proces mozgovej kôry".

Spôsobil, že trpela stratou pamäti, bludmi, halucináciami, zmätenosťou, ale aj agresivitou. Všetky tieto príznaky sa zhoršovali, až kým o päť rokov nezomrela.

SkryťVypnúť reklamu

Počas pitvy si Alzheimer všimol, že má v mozgu výrazné plaky, ktoré tvorili zhluky beta-amyloidových proteínov. Práve tie ešte aj dnes vedci považujú za hlavnú príčinu choroby, ktorú pomenovali po nemeckom lekárovi - Alzheimerovi.

Napriek tomu, že ubehlo viac ako sto rokov, vedcom sa stále nepodarilo vyvinúť účinný liek na Alzheimerovu chorobu.

Za uplynulý rok sa však dostali k mnohým zaujímavým zisteniam.

Objavili sa pochybnosti o tom, či kľúčové výskumy týkajúce sa choroby neboli sfalšované, farmaceutické firmy predstavili dva experimentálne lieky, ktoré podľa zverejnených dát znižujú kognitívny pokles u pacientov až o tretinu a švédski vedci dokonca navrhli úplne inú cestu, ktorou by sa mal uberať vývoj lieku.

Všetky tieto objavy naznačujú, že cesta k spomaleniu alzheimera existuje. A že vedci sú už naozaj blízko k jej objaveniu .

SkryťVypnúť reklamu

Tento týždeň sa v newsletteri Vizita pozrieme na to, ako experimentálne lieky na Alzheimerovu chorobu fungujú, pripomenieme si, prečo je očkovanie proti HPV dôležité a zistíme, ako sa dá rozlíšiť prechladnutie od alergie.

Ďakujem, že ste sa prihlásili na odber newslettera Vizita. Ak ste tak ešte neurobili a chcete to zmeniť, môžete sa prihlásiť na tomto odkaze.

Vyvinuli nový liek na alzheimera. Výrazne spomaľuje postup choroby, ale má aj vážny vedľajší účinok

Mohli by sme vstúpiť do éry, keď budeme vedieť liečiť Alzheimerovu chorobu, znie prvá veta v článku BBC, v ktorom informuje o novom lieku na toto neurodegeneratívne ochorenie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Volá sa donanemab a americká farmaceutická firma Eli Lilly uvádza, že spomaľuje tempo choroby asi o tretinu.

Za uplynulý rok ide už o druhý experimentálny liek na Alzheimerovu chorobu. Donanemab funguje rovnako ako lecanemab - liečivo, ktoré podľa štúdie z roku 2022 spomaľuje úbytok kognitívnych funkcií o 27 percent.

SkryťVypnúť reklamu

Má to však aj háčik. Dvaja až traja dobrovoľníci zomreli pravdepodobne na následky nebezpečného opuchu mozgu po podaní lieku.

Riaditeľ Neuroimunologického ústavu Slovenskej akadémie vied Norbert Žilka a vedec Tomáš Petrásek z Národného ústavu duševného zdravia v Prahe pre SME vysvetľujú, ako nový liek pôsobí, čo zapríčiňuje jeho nežiaduce účinky, ale aj to, či sú nové lieky predzvesťou toho, že v budúcnosti budeme vedieť Alzheimerovu chorobu úspešne liečiť.

Ak vás táto téma zaujíma, viac sa dočítate v texte: Vyvinuli nový liek na alzheimera. Výrazne spomaľuje postup choroby, ale má aj vážny vedľajší účinok.

Orálny sex je obľúbený, ale aj nebezpečný

V predchádzajúcich dvoch desaťročiach došlo v západnom svete k prudkému nárastu pacientov s rakovinou hrdla. Niektorí odborníci dokonca hovorili o epidémii.

"Bolo to spôsobené veľkým nárastom špecifického typu rakoviny, nazývaného rakovina orofaryngu (oblasť mandlí a zadnej časti hrdla, pozn. red.)," píše v texte na portáli The Conversation profesor Hisham Mehanna, ktorý pôsobí v Inštitúte rakoviny a genomických vied na University of Birmingham v Anglicku.

"Hlavnou príčinou tejto rakoviny je ľudský papilomavírus (HPV), ktorý spôsobuje aj rakovinu krčka maternice. V súčasnosti sa však v USA a v Spojenom kráľovstve stala rakovina orofaryngu bežnejšou než rakovina krčka maternice."

Mehanna v texte vysvetľuje, že vírus HPV sa prenáša sexuálne. A v prípade orofaryngu je hlavným rizikovým faktorom počet sexuálnych partnerov a najmä orálny sex.

Viac o tejto téme sa dočítate v texte: Orálny sex je obľúbený, ale aj nebezpečný. Je hlavným rizikovým faktorom pre vznik rakoviny hrdla.

Je to prechladnutie alebo alergia?

Vo vzduchu už cítiť jar - čarovné obdobie, keď kvitnú kvety a zároveň v ovzduší cirkulujú vírusy, ktoré môžu spôsobiť prechladnutie.

"Na Slovensku sa uvádza výskyt alergickej rinitídy (nádchy, pozn. red.) podľa rôznych štatistických údajov a geografickej lokalizácie od 10 do 40 percent. Do tejto skupiny však rátame aj celoročné alergény," hovorí pre SME alergiológ Miroslav Bajer, zástupca primára na Klinike vnútorného lekárstva vo Fakultnej nemocnici Trnava.

"Presné čísla nepoznáme, orientačne môžeme povedať, že sezónnou alergiou trpí približne každý piaty človek," dodáva.

Určiť, či kýchanie, kašeľ a nádcha sú výsledkom vírusovej infekcie, alergie alebo oboch súčasne, môže byť veľmi náročné.

Dobrou správou však je, že to nie je nemožné.

Viac sa dozviete v texte: Je to prechladnutie alebo alergia? Ako sa dajú ich príznaky rozlíšiť (otázky a odpovede).

Koľko krokov je dosť?

Možno ste už počuli, že denne by ste mali pre svoje zdravie odkráčať desaťtisíc krokov. No v skutočnosti to nie je neohybné pravidlo.

Výskum ukazuje, že s pribúdajúcim vekom môžete urobiť menej krokov, a napriek tomu mať z toho významný úžitok.

Ak máte viac ako šesťdesiat rokov, mohli by ste cieľ znížiť napríklad takmer o polovicu a zostať zdravý.

„Neexistuje jedno magické číslo,“ hovorí výskumníčka fyzickej aktivity a odborná asistentka kineziológie na University of Massachusetts Amherst Amanda Paluchová.

Viac sa dočítate v texte z dielne Washington Post: Koľko krokov je dosť? Nie každý potrebuje dosiahnuť métu 10-tisíc, aby pomohol svojmu zdraviu.

Podcast Vizita: Sexuálna výchova by nemala byť tajomnou komnatou

Keď sa povie sexuálna výchova, mnohí majú predsudky. Ako keby sme otvorili nejakú tajomnú komnatu.

Zveličené predstavy hovoria, že mladí ľudia sa na týchto hodinách budú učiť navliekať kondóm na banán a podrobnosti o sexuálnych polohách.

Ako to už býva, aj v tomto prípade je realita iná.

„Sexuálne a reprodukčné zdravie je stav, v ktorom je zdravé naše telo, ako aj naša myseľ vo všetkých ohľadoch, ktoré sa týkajú sexuality i reprodukcie. Keď hovorím sexuality, neznamená to iba sex. Sexualita zahŕňa oveľa širšie spektrum tém. Je to starostlivosť o naše telo, možnosť poznať ho, poznať, čo je jeho pravý stav, je to starostlivosť o naše vzťahy, zároveň je to aj prístup k vzdelávaniu o týchto témach,“ vysvetľuje v podcaste Vizita lektorka sexuálnej a vzťahovej výchovy Radka Mikšík.

„Netýka sa len jednotlivcov, ale aj párov, dokonca rodín a celých spoločenstiev. Mnohých ľudí prekvapuje, že sexuálne a reprodukčné zdravie zahŕňa aj témy prevencie, základnej hygieny o intímne partie alebo informácie o návšteve gynekologičky alebo urológa,“ dodáva.

Návštevy a vyšetrenia u gynekologičky sa stále mnohé ženy obávajú.

„Netreba gynekológiu vnímať ako nejakého strašiaka. Každá prehliadka sa začína najprv rozhovorom. Lekár alebo lekárka sa najprv opýta na záležitosti týkajúce sa zdravotného stavu,“ hovorí gynekologička Mária Kubalová.

„Zaujíma nás osobná anamnéza, ochorenia, na ktoré sa v danom čase pacientka lieči alebo ich v minulosti prekonala. Či užíva nejaké lieky, trpí nejakou alergiou, aká je jej rodinná anamnéza – či sa v rodine vyskytuje onkologické ochorenie, čas prvej menštruácie, pravidelnosť a nepravidelnosť cyklu, aké dlhé je krvácanie, či má bolesti. U starších žien sa pýtame aj na tehotenstvo,“ opisuje lekárka priebeh prvej prehliadku v gynekologickej ambulancii.

Načítavam... Sexuálna výchova by nemala byť tajomnou komnatou. Intímne partie sú prirodzenou súčasťou tela"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

V novej epizóde sme sa rozprávali s hostkami o tom, čo si máme predstaviť pod sexuálnym a reprodukčným zdravím, ako by sme sa oň mali starať, ale aj o tom, ako tému preberať s deťmi.

Podcast Zoom: Vedci ukázali, ako si zlepšiť pondelok

Pondelky sú peklo. Teda neviem, ako to máte vy, ale návraty do práce po víkende nebývajú vždy práve najjednoduchšie. A nie je to len náš subjektívny pocit, tejto téme sa seriózne venujú aj vedci. Teraz prišli sa odporúčaniami, ako si pondelky zlepšiť.

Tento týždeň sa v podcaste Zoom pokúsime vylepšiť naše pondelky, pozrieme sa na kmeň covidu, ktorý sa objavil na poľských norkových farmách a dozvieme sa, čo má senná nádcha spoločné s naším črevným mikrobiómom.

Načítavam... Vedecký návod, ako prežiť pondelok"
Počúvajte aj cez v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Z Archívu: Vírus HPV je zodpovedný za 99 percent prípadov rakoviny krčka maternice

Ľudský papilomavírus (HPV) je najčastejšie sexuálne prenosná infekcia na svete. Okrem toho, že môže spôsobiť rakovinu krčka maternice, spájajú sa s ním i mnohé ďalšie problémy.

V aktuálnom vydaní Gyncastu, podcastu denníka SME, sa dozviete, že podľa odhadov je proti HPV zaočkovaných len okolo 15% celosvetovej populácie, Slovensko udáva ešte nižší ukazovateľ.

Najlepšia imunitná odpoveď na očkovanie proti HPV je u mladých dievčat. Je ale možné a rozumné dať sa proti HPV zaočkovať aj vo vyššom veku? A ako sa pred HPV chrániť, prečo očkovať ženy, ale i mužov a prečo nepodliehať panike, ak bude výsledok vášho HPV testu pozitívny?

"Keby všetky ženy chodili na prevenciu, rakovina krčka maternice by sa stala raritným ochorením", aj to moderátorke Janke Imrichovej prezradil jej stály hosť Peter Kaščák, primár a prednosta Gynekologicko-pôrodníckej kliniky v Trenčíne.

Ak sa chcete dozvedieť o víruse HPV viac, určite si vypočujte podcast Gyncast s názvom: Vírus HPV je zodpovedný za 99 percent prípadov rakoviny krčka maternice.

Načítavam... Rakovina krčka maternice a rakovina maternice - ako dokáže pomôcť prevencia?"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Odporúčanie: Seriál Ted Lasso

Seriál z prostredia vrcholového futbalu? Myslím, že len málo ľudí by očakávalo, že ho budem odporúčať práve ja - človek, ktorý nemá absolútne žiadny vzťah ku kolektívnym športom.

Napriek tomu si ma americký komediálny seriál Ted Lasso získal. Komický, a niekedy aj tragický, príbeh trénera amerického futbalu, ktorý príde trénovať hráčov európskeho futbalu do Veľkej Británie.

A hoci tretia séria má trochu pomalšie tempo ako predchádzajúce dve, stále zostávam vernou diváčkou. Seriál nájdete na Apple TV.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako zvládnuť zápal močových ciest bez antibiotík?
 2. Palubná jednotka Shell EETS otvára európske hranice
 3. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
 4. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom
 5. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem
 6. Dovolenkový raj kúsok za hranicami
 7. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
 8. Krásna a zdravá pokožka už za 10 dní
 1. Slováci milujú grilovanie s rodinou a priateľmi, ukázal prieskum
 2. Z vernostných kariet Terno a Kraj sa stávajú už aj platobné
 3. Čítanie vytvára pre vaše deti bezpečný prístav!
 4. dm sa zameriava na ženské zdravie
 5. Generácie Y a Z budú musieť dlhšie pracovať a viac sporiť
 6. Ako si správne vybrať sporiaci účet?
 7. HYPONÁJOM, odložte hypotéku a svoj nový byt splácajte už teraz
 8. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
 1. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 15 047
 2. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom 8 070
 3. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 7 449
 4. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 6 825
 5. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 4 934
 6. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem 4 118
 7. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 3 378
 8. Tesco v Levoči otvára jedinečnú predajňu 3 101
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Keby politici čítali, nemuseli by sme sa čudovať, aké nezmysly sú schopní navrhnúť.


2. jún
Vlado Žuffa pred hradom Uhrovec.

Nadšenci vdýchli hradom po celom Slovensku nový život.


1. jún

Na cestách zažila aj nebezpečné situácie.


31. máj
Prezidentka Zuzana Čaputová.

Pomoc Ukrajine môže ohroziť nové politické usporiadanie po parlamentných voľbách.


ČTK 38m
SkryťZatvoriť reklamu