SME
Piatok, 29. september, 2023 | Meniny má Michal, Michaela

Búrajú mýty o sexualite: Ľudia si stále mýlia vagínu a vulvu a veria, že panenská blana existuje

Rozprávali sme sa s Radkou Mikšík a Máriou Kubalovou.

Sexuálna výchova nie je len o nasadzovaní kondómu či o sexe. Je to oveľa komplexnejšia téma.Sexuálna výchova nie je len o nasadzovaní kondómu či o sexe. Je to oveľa komplexnejšia téma. (Zdroj: FOTO - ADOBE STOCK)

Keď sa povie sexuálna výchova, mnohí majú predsudky. Zveličené predstavy hovoria, že mladí ľudia sa na týchto hodinách budú učiť navliekať kondóm na banán a podrobnosti o sexuálnych polohách. Ako to už býva, aj v tomto prípade je realita iná.

„Veľa ľudí prekvapí, že pod sexuálne a reprodukčné zdravie patria aj témy ako základná hygiena alebo prevencia a preventívne prehliadky u lekára či lekárky,“ vysvetľuje pre SME RADKA MIKŠÍK, lektorka sexuálnej a vzťahovej výchovy.

Mladí ľudia sú však zvedaví a menej hanbliví. „Šestnásť-, sedemnásť- alebo osemnásťročné dievčatá, ktoré prichádzajú do ambulancie, sa naozaj veľa pýtajú. Keď si spomeniem na seba, s akou hanbou som prichádzala, tak oproti tomu sú ony úplne úžasné. Neboja sa pýtať, neboja sa zdôveriť s ťažkosťami, zaujímajú sa," hovorí gynekologička MÁRIA KUBALOVÁ.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam... Sexuálna výchova by nemala byť tajomnou komnatou. Intímne partie sú prirodzenou súčasťou tela"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Čo si máme predstaviť pod pojmom sexuálne a reprodukčné zdravie?

Radka Mikšík: Sexuálne a reprodukčné zdravie je stav, v ktorom je úplne zdravé naše telo, ale aj naša myseľ vo všetkých ohľadoch, ktoré sa týkajú sexuality, ale aj reprodukcie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keď hovorím sexuality, nemyslím iba sex, hoci aj ten patrí do tejto skupiny. V skutočnosti však sexualita zahŕňa oveľa širšie spektrum tém.

Patrí tam starostlivosť o telo, možnosť poznať jeho zdravý stav, starostlivosť o naše vzťahy aj prístup k vzdelávaniu o týchto témach.

Treba tiež povedať, že sexuálne zdravie sa netýka len jednotlivcov, ale aj párov, dokonca rodín a celých spoločenstiev. Takže je to naša spoločná téma.

Túto definíciu hovorievam aj na workshopoch, ktoré robíme s deťmi alebo s rodičmi, učiteľmi a učiteľkami.

SkryťVypnúť reklamu

Veľa ľudí prekvapí, že pod sexuálne a reprodukčné zdravie patria aj témy, ako sú základná hygiena alebo prevencia a preventívne prehliadky u lekára či lekárky, či už je to urológ alebo gynekologička.

Potrebujeme sa vôbec o tom rozprávať? Nie je to niečo, čo už každý vie?

RM: Potrebujeme sa o tom rozprávať, pretože sa o tom rozprávame málo alebo vôbec. A ak sa o tom rozprávame, tak často s mýtmi a nepravdami, čo môže ohrozovať naše zdravie a niekedy, žiaľ, aj život.

Navyše, stále nemáme systematické vzdelávanie o týchto témach.

Nerozprávame sa o týchto témach, pretože sa hanbíme?

RM: Je to práve o tom, že keď sa o týchto témach nerozprávame, máme tendenciu vytvárať mýty alebo vytvárať hanbu aj tam, kde vôbec nemusí byť.

Všetky časti tela sú našou prirodzenou súčasťou. Potrebujeme však vedomosti, aby sme sa o ne vedeli starať alebo sa o nich nejakým spôsobom vyjadrovať.

SkryťVypnúť reklamu

Napríklad komunikovať naše potreby. Hanba je v mnohých prípadoch a možno aj vždy pri týchto témach zbytočná, no je prirodzené, že ju cítime, ak sme nemali príležitosť sa o týchto témach otvorene rozprávať či vzdelávať.

Počas diskusií o sexuálnom a reprodukčnom zdraví často zaznievajú otázky, ktoré sa týkajú najmä hygieny a prevencie. Kedy by mali dievčatá prvýkrát navštíviť gynekologickú ambulanciu?

Mária Kubalová: Určite, keď majú nejaké ťažkosti.

Ak má dievčatko menej ako pätnásť rokov, je dôležité, aby rodičia vyhľadali detskú gynekológiu. Ak má nad pätnásť rokov, môže navštíviť ambulantného gynekológa.

Čo sa týka preventívnych prehliadok, určite by ich žena mala absolvovať od osemnástich rokov alebo od prvého tehotenstva.

Ako vyzerá prvá prehliadka v gynekologickej ambulancii? Čo pacientky čaká?

MK: Netreba gynekológiu vnímať ako strašiaka. Každá prehliadka sa začína najprv rozhovorom, počas ktorého kladieme otázky týkajúce sa zdravotného stavu.

Zaujíma nás osobná anamnéza, ochorenia, na ktoré sa pacientka lieči alebo ktoré prekonala, či užíva nejaké lieky, či má na nejaké alergiu.

Zisťujeme tiež rodinnú anamnézu, či sa u žien alebo aj u mužov nevyskytuje nejaké závažné, napríklad onkologické, ochorenia.

Pýtame sa aj na fajčenie, zaujíma nás aj gynekologická anamnéza, vek menarché - teda vek počas prvej menštruácie, cyklus a jeho pravidelnosť alebo nepravidelnosť, koľko dní trvá, aké dlhé je krvácanie, či sú bolesti počas menštruácie alebo mimo nej.

Neskôr sa pýtame aj na tehotenstvá, či boli, ako prebiehali, či išlo o tehotenstvo po umelom oplodnení alebo po spontánnej koncepcii, prípadne potraty, ťažkosti s otehotnením alebo pridružené ťažkosti, ako sú zápaly.

Prečo vás zaujíma fajčenie?

MK: Na fajčenie sa pýtame v súvislosti s antikoncepciou alebo hormonálnou liečbou.

A okrem toho fajčenie negatívne ovplyvňuje zdravotný stav. Zvyšuje riziko rakoviny prsníka, spôsobuje problémy s otehotnením, môže sa podieľať na poruchách menštruačného cyklu.

Čo sú podľa vás základné informácie, ktoré by si ženy po prvej gynekologickej prehliadke mali zapamätať?

MK: Chcem, aby mali pocit bezpečia, a aby vedeli, že žiadna otázka v ambulancii nie je hlúpa. Že to, čo preberieme v ordinácii, v nej aj zostáva. A naozaj sa môžu opýtať čokoľvek alebo sa zdôveriť s čímkoľvek.

Vo verejnom priestore sa stále častejšie diskutuje aj o tom, ako by malo vyzerať správanie lekára alebo lekárky k pacientovi, najmä ak ide o urológiu alebo gynekológiu. A tiež, že je legitímne vymeniť lekára, ak nám nevyhovuje alebo sa nám jeho správanie nepáči. Pani Mikšík, vy sa venujete aj týmto témam. Kde je hranica, ako by sa k nám lekár mal správať?

RM: Hranice máme každý a každá úplne inde a druhy hraníc sú rôzne - nielen fyzické. Je veľmi dôležité vnímať, ako sa cítime.

A tiež treba povedať, že to nemusí súvisieť iba s tým, akým spôsobom sa nás daný človek dotýka. Tam sa už bavíme o veľmi explicitnej forme správania.

Hovoríme aj o tom, či má lekár alebo lekárka nejaké nevhodné narážky, prípadne či nepatričným spôsobom, napríklad hanlivo, nekomentuje naše telo.

Možno sa vyjadruje o hmotnosti spôsobom, ktorý nesúvisí s vaším zdravotným stavom. Tiež sa môže stať, že hodnotiaco komentuje váš sexuálny život, čím výrazne prekračuje hranice rešpektu k nášmu súkromiu.

Rovnako aj komentovanie sexuálnej orientácie alebo počtu sexuálnych partnerov či partneriek.

Ak by sme si zobrali modelovú situáciu - lekárka pacientke povie, že ak chce otehotnieť, mala by aspoň pätnásť kíl schudnúť, pretože podľa tabuliek trpí obezitou. Je to podľa vás vhodné alebo nevhodné?

RM: Informovať pacientku je absolútne v poriadku a vhodné.

MK: Ako lekárka súhlasím s Radkou. Informovať je úplne vhodné, ale je veľmi dôležité, akým spôsobom to tomu človeku povieme. Aby to nebol zraňujúci, kritizujúci alebo vyčítajúci spôsob.

Napríklad nestrašiť pacientku tým, že ak neschudne, určite sa jej nepodarí otehotnieť.

Podľa mňa je tiež nevhodné, aby lekár odoberal anamnézu od pacientky počas toho, ako ju vyšetruje. Je to úplne neprijateľné.

Pred každým krokom, ktorý sa chystám urobiť, je potrebné povedať, čo idem robiť, prečo to idem robiť, čo tým chcem zistiť a získať súhlas na daný výkon.

RM: Lekár môže pacientke povedať, že ak chcete otehotnieť, toto sú kroky, ktoré potrebujete urobiť, aj informovať o rizikách. Prípadne povedať: „Som tu pre vás. Ak by ste čokoľvek potrebovali, môžete sa na mňa obrátiť.“

Je dôležité vedieť, že keď sme u lekára alebo lekárky a niečo nám je nepríjemné, môžeme sa ohradiť a nastaviť si hranice. Alebo aj zmeniť ambulanciu.

V ideálnom prípade si po prvej prehliadke žena povie, že na základe testov je všetko v poriadku. Kedy by si ju mala zopakovať?

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

 1. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
 2. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
 3. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
 4. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
 5. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
 6. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
 7. Všetkým lepí pred voľbami
 8. Tenisová zábava pre celú rodinu na Peugeot Tennis Day
 1. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
 2. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
 3. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
 4. TIPOS prichádza s aplikáciou, ktorá zjednoduší stávkovanie
 5. V PLANEO sú teraz spotrebiče až o 200 eur lacnejšie!
 6. Autosalón Autoshow Nitra opäť v plnej sile!
 7. Medzinárodný jazzový festival vstúpi do 27. ročníka
 8. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
 1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 17 397
 2. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 16 474
 3. Všetkým lepí pred voľbami 10 895
 4. Hladinka smeruje do Košíc! 8 023
 5. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 812
 6. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 5 077
 7. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 4 906
 8. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 236
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Zoroslav Kollár a Vladimír Pčolinský.

Ak Makó skutočne vopred varoval Beňu, môže mať podľa Lipšica problém.


7 h
Šéfredaktorka denníka SME Beata Balogová.

Niekedy autokrati hovoria, že vládnu z vôle národa.


2 h
Jiří Žežulka, prezident Finančnej správy SR.

Jiří Žežulka hovorí o dlžníkoch daniarov aj o nových opatreniach.


11 h
Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.


3 h
SkryťZatvoriť reklamu