![]() FOTO |
Prví pacienti operovaní robotom si to pochvaľujú. Zdá sa, že túto možnosť budú mať aj slovenskí pacienti. V čom je operácia robotom taká jedinečná?
Spýtali sme sa s MUDr. IVANA KOLOMBA z Centra pre robotickú chirurgiu v Prahe, ktorý je jedným z prvých chirurgov pracujúcich od tohto roka s robotickou technológiou Da Vinci.
Vaším odborom je urológia, kde každá chyba operatéra môže pacienta natrvalo poznačiť. Ako sa operuje s robotom?
"Veľmi dobre. Sedím pri ovládacom pulte a môj pohyb rukou sa z ovládacej konzoly prenáša cez rameno robota priamo na nástroje v operačnom poli. Všetko, čo je vnútri pacienta, celé operačné pole sledujem na zobrazovacom zariadení, ktoré mi poskytuje trojrozmerný obraz. Tak presne, ako by som bol priamo vnútri tela pacienta. Po celý čas manipulujem len so špeciálnymi ovládačmi, a tie vykonávajú zákrok s nástrojmi, ktoré sú v tele operovaného."
Je to teda niečo podobné ako laparoskopia?
"Nástroje sa do tela zavádzajú malými, asi polcentimetrovými otvormi, ktoré zaručia minimálne poškodenie tela pacienta na rozdiel od klasickej chirurgie. Je to ako pri laparoskopii, kde však chýba lekárom tretí rozmer. Na rozdiel od nej, dokážu nástroje, ktoré robot používa, vidieť aj za roh. Kĺby na jeho chápadlách sa môžu otáčať o 360 stupňov, takže dočiahne kamkoľvek."
V čom spočíva jedinečnosť robota?
"Predstavte si zmenšenú chirurgickú ruku, ktorá je v tele pacienta a má kompletné vybavenie, nožničky, klieštiky, ihly. Kamera všetko dokonale sníma, zväčší či priblíži. Robot navyše odstráni prípadný tras rúk, neuvedomelé pohyby, zmenší únavu operatéra. Stáť niekoľko hodín so zdvihnutými rukami pri niekoľkohodinovej náročnej práci s nástrojmi je vyčerpávajúce.
Operačná rana je omnoho menšia než obyčajne, takže aj menej krváca. Zároveň sa minimalizuje možnosť zanesenia infekcie."
Je robot spoľahlivý? Nemôže urobiť nenapraviteľnú chybu?
"Práve naopak, človek nie je spoľahlivý, roboty áno. Veľmi jemne a presne vykonávajú činnosť, ktorú by sme sami nezvládli. Každý pacient chce, aby bola operácia čo najbezpečnejšia, rez čo najpresnejší, použité metódy najspoľahlivejšie. Robot eliminuje chyby a chráni pacienta. Robot je zručný, prenikne do najskrytejších miest v tele pacienta a pracuje omnoho precíznejšie a efektívnejšie."
Môžu chirurgov raz nahradiť roboty?
"Robot sám neoperuje, je to vždy človek, kto jeho chápadlá vedie, robot vykonáva len pohyby, ktoré mu chirurg prikáže. Živý lekár stojí a vždy bude stáť pri pacientovi. Robot je vždy ovládaný lekárom, nemôže byť naprogramovaný a robiť vlastné rozhodnutia.
Oproti čisto ľudskej práci sú síce roboty bezpečnejšie, ale aj omnoho drahšie."
Kde sa najviac využijú?
"Ide najmä o zložité operácie žalúdka, žlčových ciest, nadobličiek, tráviaceho traktu, robot bude tiež odstraňovať prostatu pacientom so zhubným nádorom. Využíva sa v cievnej chirurgii, pri operáciách mozgu a chrbtice."
Čo je robotický systém Da Vinci
Vznikol pôvodne ako superutajovaný armádny program Da Vinci. Bol určený iba pre americké lietadlové lode. Jeho úlohou bolo priamo v bojových podmienkach vykonávať prácu za špecialistov, ktorí operáciu riadili zo základne. Civilná verzia tohto projektu funguje od roku 2000, lekári už pomocou robotov urobili desaťtisíce operácií. Vo svete existuje vyše 350 robotov, z toho 60 je v Európe. V Česku sú tri, pribudne ešte asi sedem.
Na Slovensku sa v blízkej budúcnosti podľa našich informácií zatiaľ o kúpe robota neuvažuje. Robotická operačná sála vyjde na vyše 50 miliónov korún.
Slovenskí lekári sa však už teraz hlásia vo výučbovom centre v pražskej nemocnici Na Homolke, aby sa robota naučili ovládať.
Slovenskí pacienti a roboty
Aj pacienti zo Slovenska majú možnosť dať sa operovať týmto spôsobom, ak to diagnóza vyžaduje. Postupovať treba rovnako ako pri liečbe v zahraničí, lekár môže operáciu navrhnúť a obrátiť sa na revízneho lekára zdravotnej poisťovne pacienta.
Ako sa učí operovať s robotmi
Je to podobné ako pri laparoskopii. Mnohí chirurgovia spomínajú, že na začiatku sa učili operovať v škatuli od topánok, do ktorej si urobili otvory.
Výhodu pri tejto miniinvazívnej operačnej metóde majú napríklad aj skúsení hráči videohier. Fanatici, ktorí hrajú videohry odmalička, majú dokonca veľké šance stať sa vynikajúcimi a zručnými odborníkmi v laparoskopickej či robotickej chirurgii, kde sa chirurgické nástroje ovládajú pomocou joystickov.
Podľa americkej štúdie chirurgovia, ktorí v detstve trávili viac času pri videohrách, majú o 42 percent lepšiu techniku než ich rovesníci, ktorí sa takýmto zábavkám neoddávali.
![]() Chirurg sedí pri ovládacom pulte a jeho pohyb rúk sa z ovládacej konzoly prenáša cez rameno robota priamo na nástroje v operačnom poli. Lekár sleduje všetko na zobrazovacom zariadení, ktoré mu poskytuje trojrozmerný obraz, ako by bol priamo vnútri tela pacienta. Tento typ operácie predstavuje pre pacienta menšie riziko než klasický otvorený prístup a umožní mu rýchlejší návrat do normálneho života. FOTO - ARCHÍV |