"Na základe tejto závažnej informácie Štátny ústav kontroly liečiv okamžite pozastavil výdaj a použitie vakcíny dovtedy, kým sa situácia úplne neobjasní," vysvetľuje Jarmila Lančová z odboru epidemiológie Úradu verejného zdravotníctva SR. "V týchto dňoch prípady prešetrujú vo Vietname zástupcovia príslušných úradov i výrobcu. Musí sa presne určiť, ako k tragickým udalostiam došlo a čo bolo príčinou anfylaktického šoku a úmrtia po podaní vakcíny."
Problémom bola pravdepodobne aplikácia vakcíny pre dospelých deťom, ktoré takto dostali dvojitú dávku. Aj keď sa u nás tejto vakcíny predalo už takmer 7-tisíc kusov, le-kári dosiaľ nehlásili nežia-
duce reakcie po očkovaní. Vakcína je určená predovšetkým zdravotníckym pracovníkom, študentom zdravotníckych škôl, pacientom dialýz a ďalším skupinám ľudí s vysokým rizikom nákazy, ktorí sa očkujú proti žltačke typu B povinne.
Očkovanie sa odporúča aj cestovateľom, ktorí sa chystajú do krajín Ázie, Afriky a Južnej Ameriky. Podľa doktorky Lančovej: "Pre deti je určená detská formulácia vakcíny, očkujú sa všetky dojčatá v treťom mesiaci a deti v jedenástom roku života."
Pri vakcínach sa vždy sledujú aj reakcie, ktoré musia byť uvedené aj v písomnej informácii. Na vyše milióna
podaných očkovacích látok sa u 150 až 200 pacientov objaví opuch alebo bolesť, všetko sú to však iba lokálne reakcie, ktoré sa po pár dňoch stratia.
Na Slovensku sú problémy s očkovaním zriedkavé. "Naposledy som sa stretla s väčším problémom v súvislosti s kombinovanou vakcínou proti záškrtu, tetanu a čiernemu kašľu," spomína doktorka Lančová. "Deti ňou očkovali už od roku 1958. Keď sa v osemdesiatych rokoch objavili zmeny jej konzistencie a vzhľadu po skladovaní, prešli sme na iný druh."
Všetky vakcíny registruje Štátny ústav kontroly liečiv, kde preverujú vzorku z každej šarže. Ústav je základným kameňom varovného systému pri výskyte nebezpečnej vakcíny alebo lieku, kam smerujú správy z celého sveta. Odtiaľ putujú do úradu verejného zdravotníctva SR, ministerstiev zdravotníctva i vnútra, asociácií dodávateľov liekov a najmä úradov samosprávnych krajov, ktoré elektronickou poštou okamžite informujú lekárne o stiahnutí produktu z trhu.