Tím kardiochirurgov z Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb pod vedením primára Michala Hulmana musel najprv odstrániť zložitý systém čerpadla. "Operácia bola o to náročnejšia, že okrem chorého srdca sme z tela pacientky vyberali zároveň aj všetky komponenty podporného mechanizmu," vysvetľuje doktor Hulman. "Niekde však medzi ním a organizmom vznikli zrasty, preto sa čas zákroku predĺžil na sedem hodín. V podkoží jej zatiaľ zostal ako pamiatka na prístroj väčší tunel, ktorý sa však časom zahojí."
Situáciu komplikoval fakt, že pacientka dlhodobo užívala lieky proti zrážaniu krvi. Lekári sa preto museli popasovať aj so silným krvácaním počas celej operácie.
Prístroj za 5 miliónov
Čerpadlo je odkázané na energiu z batérie. Môže kedykoľvek zlyhať a je tu aj riziko ďalších komplikácií. Bez neho by však živá pumpa krvného systému jednoducho nepracovala. Každý pacient s podporným zariadením sa preto automaticky dostane na prvé pozície v zozname čakateľov na nový vzácny orgán. Všetko je potom už len otázka času a šťastia, kedy sa pre konkrétneho pacienta nájde vhodný darca.
Čerpadlo, plniace v prípade pani Zuzany funkciu ľavej komory srdca, jej implantovali pred vyše rokom vo Viedni, kde majú s takýmito operáciami väčšie skúsenosti ako slovenskí lekári. Bola vtedy vo veľmi zlom zdravotnom stave. Zlyhávali jej vnútorné orgány, mala zavodnený organizmus, dusila sa, odpadávala, vážila 40 kilogramov; v tej chvíli bolo čerpadlo jediným riešením, ako ju udržať pri živote. Zákrok a liečbu, ktoré stoja 5 miliónov korún, Všeobecná zdravotná poisťovňa odsúhlasila v priebehu 24 hodín.
Mesiace, nasledujúce po úspešnej operácii, boli skúškou najmä pre pacientku. Život s podporným zariadením na hrudi i servis s trojkilovými batériami na poháňanie zvládla na jednotku, váha sa jej za rok upravila na 60 kilogramov. Profesor Viliam Fischer, jej ošetrujúci lekár, povedal: "Je to pevná, aktívna a pozitívne naladená žena. A statočná, pretože zdravotné i všetky ostatné problémy prekonáva s nadhľadom a nezvyčajnou silou. Preto aj situáciu s novým srdcom určite zvládne."
Štep sa hojí dobre
Prvé dva týždne po transplantácii strávila pani Zuzana na ARO, potom ju previezli na oddelenie zlyhávania a transplantácie srdca. Primárka oddelenia Eva Goncalvesová jej súčasný zdravotný stav hodnotí pozitívne: "Najväčším nepriateľom takéhoto pacienta tesne po operácii je možná infekcia, naša pacientka má navyše väčšie rany v súvislosti s vyoperovaním podporného čerpadla. Pravidelne sledujeme charakter hojenia štepu čiže nového srdca. Zatiaľ sa nedá robiť iným spôsobom len biopsiou, čo znamená, že zo štepu vždy odoberieme malú vzorku. Doterajšie výsledky sú uspokojivé. Ak dopadnú dobre aj ďalšie biopsie, pacientka bude môcť už čoskoro začať s rehabilitáciou, postupným zaťažovaním srdca a napokon odísť do domácej liečby."
Z histórie transplantácií srdca
- prvú úspešnú transplantáciu srdca uskutočnil Christian N. Barnard v roku 1967 v Kapskom Meste v Juhoafrickej republike
- už o rok na to transplantoval bratislavský tím lekárov srdce pacientke, ktorá však po šiestich hodinách zomrela
- prvá úspešná transplantácia srdca v bývalom Československu sa podarila v roku 1984 v Prahe
- v roku 1998 chirurgovia vedení profesorom Viliamom Fischerom transplantovali ako prvý slovenský tím úspešne srdce 58-ročnému pacientovi
- deťom transplantujú tento orgán na Slovenku od roku 1998, doteraz v Kardiocentre Detskej fakultnej nemocnice v Bratislave pomohli piatim deťom
- na Slovensku dnes žije viac ako 100 pacientov s transplantovaným srdcom