SME

Bolesti v ramene: Príznaky, príčiny, liečba a prevencia

Aké ochorenie diagnostikujú bolesti v ramene? Čo znamená praskanie či tŕpnutie v rukách?

K bolestiam v ramene dochádza po úrazoch, poraneniach, pri športe, ale aj pri preťažení či opotrebovaní kĺbu.K bolestiam v ramene dochádza po úrazoch, poraneniach, pri športe, ale aj pri preťažení či opotrebovaní kĺbu. (Zdroj: ADOBE STOCK)

Bolesť ramien patrí medzi časté zdravotné problémy, ktoré dokážu skomplikovať a neraz až znemožniť vykonávanie dovtedy bežných činností, ako sú dvíhanie vecí, športovanie, ba dokonca česanie, obliekanie či umývanie.

"Bolesti ramenného kĺbu môžu mať rôzny pôvod, najčastejšie v úrazoch, poraneniach, pri športe, ale aj pri preťažení, opotrebovaní kĺbu, či nesprávnej technike pri záťaži," vysvetľuje ortopéd a úrazový chirurg Radoslav Zamborský z bratislavského Centra pohybovej medicíny EXPERTMED.

SkryťVypnúť reklamu

Inokedy zas bolesť v pleciach môže prameniť z problémov s inou časťou tela, napríklad s krčnou chrbticou, preto je lepšie vyhľadať pomoc odborníka a nechať určenie diagnózy na neho.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Príznaky bolestí v ramene

Ramenný kĺb je jedným z najzložitejších kĺbov v ľudskom tele a zároveň ide o kĺb s najväčším rozsahom pohybu. Aj preto je veľmi náchylný na bolesti, úrazy či degeneratívne poškodenie.

Medzi najčastejšie príznaky bolestí v ramene patria:

  • svalová slabosť
  • obmedzená schopnosť pohybu
  • mravčenie
  • brnenie
  • tŕpnutie
  • stupňovanie ťažkostí pri pohybe

Bolesť môže byť chvíľková a môže nastúpiť z ničoho nič, inokedy môže pretrvávať dlhší čas a dostaviť sa postupne.

Ak sa u vás bolesti ramien vracajú opakovane, prípadne ste prekonali úraz, mali by ste vyhľadať pomoc ortopéda.

SkryťVypnúť reklamu

Ak vás bolesti prekvapili po prvýkrát a ich príčinou je preťaženie či presilenie svalov alebo vaše ťažkosti súvisia s opakovaným pohybom, ktorý vykonávate, pomôcť vám môže fyzioterapeut.

Rôzne typy bolestí a ich možná príčina

Ak pociťujete bolesti v ramenách počas noci, je možné, že za to môže nevhodný matrac alebo poloha, v ktorej spíte. Malá štúdia preukázala, že ľudia, ktorí zvyknú dlhodobo spať na jednom boku, častejšie pociťujú na danej strane bolesť v ramene. Keď spíte na boku, vaše rameno je zaťažené priveľkou váhou vášho trupu, čo môže viesť k stuhnutiu svalov v oblasti ramien a krku a následne sa môžu prejaviť bolesti hlavy, mravčenie či slabosť v rukách.

Bolesť vystreľujúca do ramena pri zdvíhaní ruky a pri pohybe značí problém s pohybovým aparátom a najčastejšie sa týka mäkkých častí, ako sú šľachy, svaly, väzy, kĺbové puzdro alebo kĺbový maz.

Ak sa u vás prejavila bolesť, ktorá prechádza od lakťa až po rameno, môže to poukazovať na viacero zdravotných ťažkostí. Buď sú príčinou pricviknuté nervy, zranenie kostí alebo kĺbov. Tento typ bolestí tiež môže vyvolávať aj ochorenie iného orgánu.

Ak bolesť vyráža od ľavého ramena smerom k lakťu a sprevádza ju tupá bolesť za hrudnou kosťou, môže to značiť srdcový infarkt. Bolesť môže vyžarovať aj do iných častí tela - do krku, čeľuste, sánky, chrbta, ako aj do oblasti žalúdka či lopatiek. Ak nejde o infarkt, príčinou môže byť aj ischemické ochorenie srdca, nazývané aj angina pectoris, ktoré vzniká napríklad pri zvýšenej fyzickej námahe alebo pri strese, keď je srdcový sval nedostatočne zásobovaný krvou a kyslíkom. Prípadne môže mať bodavú bolesť v ľavom ramene na svedomí zápal pankreasu.

Ak naopak bolesť vystreľuje do chrbta, pod pravú lopatku až do pravého ramena, príznakom môže byť ochorenie žlčníka a žlčových ciest.

Ak bolesť prechádza cez šiju až do ramien a celých paží, zrejme ide o stlačenie nervov v oblasti krku, čo môže viesť k strate citlivosti, slabosti či brneniu v rukách. Tento druh bolesti sprevádza stuhnutosť, kŕče i bolesť hlavy. Pri pohybovaní hlavou počuť alebo cítiť vŕzganie spôsobené trením kostí navzájom o seba, prípadne trením väzu o kosť.

V prípade, že bolesť prechádza z oblasti ramien ku kľúčnej kosti, môže to mať na svedomí zápal mazového vačku či preťaženie svalov a šliach. Príčinou týchto ťažkostí môže byť úraz, ale aj nesprávne držanie tela, dlhodobé manipulovanie s počítačom či smartfónom, šoférovanie, prípadne k nim mohlo dôjsť počas športu, ako sú volejbal, basketbal, hádzaná či posilňovanie.

Tŕpnutie

Tŕpnutie pravej ruky smerom od ramena môže byť zapríčinené syndrómom karpálneho tunela. Spôsobuje ho stlačenie nervu v oblasti zápästia a prejavuje sa tiež bolesťou, brnením a slabosťou celej ruky.

Zamrznuté rameno

"Opakovanými sériami pohybov a preťažovaním svalov a väzov v oblasti ramena dochádza k ich zápalovým zmenám. Neliečené ťažkosti môžu viesť až k fibróze celého klbného púzdra s obmedzením pohyblivosti a veľkými bolesťami. Poznáme to ako syndróm zamrznutého alebo stuhnutého ramena," hovorí ortopéd Zamborský.

Dochádza k nemu náhle a najčastejšie sa vyskytuje u žien a pacientov vo veku od 40 do 60 rokov. Okrem toho, že bráni človeku v pohybe ramien, sprevádzajú ho tiež bolesti v oblasti krku.

Riziko vzniku zamrznutého ramena postihuje často ľudí po operácii ramena, môže sa objaviť u pacientov s dlhodobou imobilizáciou ramena a pravdepodobnosť vzniku zvyšujú aj ochorenia, akými sú cukrovka, porucha štítnej žľazy, Parkinsonova choroba, rakovina či infarkt.

Zotavenie sa môže trvať dokonca niekoľko mesiacov, v niektorých prípadoch aj dva-tri roky. Kým u niektorých pacientov môžu symptómy zamrznutého ramena vymiznúť samovoľne, v iných prípadoch môžu zabrať lieky a niektoré vyrieši až operácia ramena.

Praskanie

Praskanie v ramene môže byť znepokojujúce, avšak ak ho nesprevádza bolesť, opuch alebo iné príznaky, ide spravidla o neškodný jav.

K praskaniu dochádza u ľudí, ktorí zvyknú vykonávať rovnaké pohyby s ramenami.

Ak ale pri praskaní spozorujete, že ramenom môžete vykonávať len obmedzený pohyb, prípadne vás rameno bolí v pokojovom stave, mali by ste vyhľadať lekársku pomoc. Mohlo totiž dôjsť k porušeniu tkanív a tu zväčša zaberie len operácia.

Príčiny a diagnostika bolestí v ramene

K bolesti ramien môže prispieť viacero faktorov.

Tendinitída

Jednou z najčastejších príčin je zápal šliach alebo tendinitída manžety rotátora. Spočiatku sa prejavuje podráždením šľachy, ktoré napokon môže prejsť do zápalu. Okrem ramien sa zápal môže vyskytnúť aj v oblasti lakťov, zápästí, kolien či piat (tenisový lakeť, golfový lakeť, zápal Achillovej šľachy, syndróm karpálneho tunela).

Príznaky zápalu šliach sprevádza najmä tupá bolesť, a to najmä pri pohybe postihnutej končatiny alebo kĺbu.

"Pri zápale býva často rameno alebo okolité štruktúry horúce, červené, opuchnuté a bolestivé," potvrdzuje ortopéd Zamborský.

Zväčša k zápalu dochádza v dôsledku dlhodobého vykonávania rovnakých pohybov, ktoré zaťažujú konkrétne šľachy. Trpia nimi nielen športovci, ale napríklad aj osoby v kancelárii.

Zápalu šliach možno predchádzať správnou technikou cvičenia a zaťažovaním rozličných častí tela, strečingom, dostatočným odpočinkom a ak pracujete s počítačom, pomôže správne sedenie, nastavenie monitora, myši i klávesnice.

Neliečený zápal šliach môže vyústiť do pretrhnutia šľachy, na čo už zaberie len zásah chirurga.

Burzitída

Pomerne častou príčinou bolestí v ramenách je zápal mazového vačku (burzy) - preto sa hovorí o burzitíde. V mazových vačkoch sa nachádza tekutina, ktorá uľahčuje pohyb tým, že zmenšuje trenie v ramennom kĺbe. Pri preťažení svalov a šliach v dôsledku opakovaných pohybov, ale aj po nárazoch môže dôjsť k tomu, že sa mazové vačky porania a vzniká bolestivý zápal.

Burzitída sa prejavuje začervenaním postihnutého miesta, opuchom, stuhnutosťou kĺbov a ostrou bolesťou vystreľujúcou do všetkých smerov.

Liečba si vyžaduje návštevu ortopéda. Najčastejšie ňou trpia ľudia po štyridsiatke a okrem ramien môže postihnúť aj lakte, bedrá, kolená či Achillovu šľachu.

Artróza (osteoartróza)

Ak pociťujete bolesť v ramene pri záťaži, ale aj keď ste v pokoji, môže ísť o artrózu ramenného kĺbu.

"Ide o degeneratívny proces najčastejšie súvisiaci s opotrebením chrupavky vekom, prípadne poúrazovo," hovorí Zamborský.

"Hladký povrch chrupavky sa mení na mikropraskliny, dochádza k odlúčeniu chrupavky alebo jej stenčeniu," dodáva.

Ramenné kosti začnú o seba trieť a okolité tkanivo sa zapáli, čo spôsobuje bolesť a obmedzuje pacienta v pohybe. Napredovaním ochorenia sa bolesť stupňuje.

Artróza ramien zvyčajne postihuje osoby staršie ako 50 rokov a k jej vzniku dochádza po dlhodobej nadmernej záťaži ramenného kĺbu. Na rozvoji ochorenia zohráva úlohu aj nadváha či obezita.

Liečba osteoartrózy spočíva v zmierňovaní negatívnych pocitov a v snahe spomaliť rozvoj ochorenia, či už pomocou liekov alebo aktívnou rehabilitáciou. V pokročilých štádiách je často nutné riešiť komplikácie operačne.

Rakovina

Bolesti ramien môžu značiť aj vážnejšie problémy. Ak je bolesť veľmi silná a trvalá a zmierňuje sa po tom, čo si človek podoprie lakeť, môže ísť o symptóm rakoviny pľúcneho hrotu (nazýva sa aj Pancoastov tumor). Ide však o menej časté prípady.

Ochorenie sprevádza postupné ochabovanie hornej končatiny, môže sa prejaviť aj brnenie či precitlivenosť kože. Najviac toto ochorenie postihuje mužov starších ako 60 rokov a najčastejšie sa lieči chemoterapiou a rádioterapiou.

Keď sa nádor rozvinie, môže poškodzovať nervy, čo vedie k vzniku takzvaného Hornerovho syndrómu. Častým príznakom tohto ochorenia je pokles očného viečka, zúženie zreničiek či asymetrická zmena potenia (človek sa prestane potiť na jednej strane tváre).

Ak bolesť prechádza smerom od ramena k lopatke a obmedzuje schopnosť človeka zdvíhať ruky, môže to byť výsledkom liečby rakoviny prsníka. V ojedinelých prípadoch môže ísť o príznak, že sa rakovina z prsníka rozšírila do ďalších častí tela.

Až 35 percent pacientov liečených na rakovinu prsníka pociťuje mierne bolesti v ramenách, preukázala štúdia z roku 2014.

Zaseknuté nervy

S bolesťami ramena súvisia aj zaseknuté nervy. Vekom u niektorých ľudí môže dôjsť k opotrebovaniu diskov medzi krčnými stavcami, dôsledkom čoho sa kosti začnú o seba trieť a môžu tlačiť aj na ramenné nervy.

K zacviknutiu nervov v ramene môže dôjsť aj po úraze a okrem bolesti človek pociťuje svalovú slabosť, znecitlivenie či brnenie v ruke. V niektorých prípadoch stačí, ak si pacient dopraje odpočinok, ak ale bolesť neprechádza, odporúča sa vyhľadať odbornú pomoc.

Vo všeobecnosti, pri bolestiach ramien lekár vykoná prehliadku, hmatom skontroluje citlivosť a prípadný opuch, posúdi škálu pohyblivosti a stabilitu kĺbov. Následne môže pacienta poslať na röntgen či magnetickú rezonanciu, ktoré mu poskytnú detailné snímky ramena.

Bolesti v oblasti ramien sa neraz zle lokalizujú, s čím súvisí aj obťažnejšie stanovenie diagnózy. Pocity bolesti totiž môžu súvisieť s ďalšími možnými zdravotnými problémami, ako je napríklad vyskočená platnička, žlčníková choroba či krvácanie z pečene či sleziny.

Liečba bolestí v ramene

Liečba bolesti ramien závisí predovšetkým od príčiny problému.

Obklady

Aplikácia teplého alebo studeného obkladu patrí medzi obľúbené metódy domácej liečby bolesti ramien.

Teplé obklady sa používajú pri liečbe chronických stavov. Dokážu uvoľniť svaly, zmierniť stuhnutosť i bolesť.

Naopak, obklady s ľadom sa využívajú na zníženie opuchu a bolesti po nadmernej záťaži ramien, prípadne ako prevencia proti zápalu.

Ak sa však bolesti vracajú, sú intenzívne alebo sa zhoršujú, je dobré vyhľadať lekársku pomoc.

Lieky a krémy

Pri bolestiach v ramene sa zvyčajne užívajú liečivá na zmiernenie bolesti a opuchu. Ide najčastejšie o nesteroidné protizápalové lieky alebo krémy na zápal šliach, svalov a kĺbov, ktoré je možné dostať aj bez lekárskeho predpisu v lekárni (napríklad o Ibuprofén či Voltaren).

Pri bolestivých stavoch, ako sú osteoartróza, zamrznuté rameno či zápaly šliach zaberá liečba lokálnymi anestetikami v kombinácii s protizápalovou látkou (kortikoidom). Do ramenného kĺbu ich injekčne aplikuje lekár.

Artroskopia

Artroskopia ramena je miniinvazívnou metódou, ktorá slúži na ošetrenie kĺbových poranení a zväčša môže nahradiť operáciu ramenného kĺbu.

Artoskopicky je možné ošetriť kostné poranenia, poranenia chrupavky, šliach, väzov a svalov, potvrdzuje Zamborský.

Pri artroskopii lekár zavedie do kĺbu endoskop (tenký optický kábel), ktorý je vybavený kamerou. Vyšetrenie prebieha v celkovej alebo regionálnej anestézii. Výsledky odborníkovi ukážu detaily o type a rozsahu poškodenia tkanív, ktoré by nezískal ani prostredníctvom magnetickej rezonancie, CT vyšetrenia či ultrazvukom.

Operácia

V prípade, že je zdravotný stav natoľko závažný, že spôsobuje pacientovi silné bolesti, a to aj v pokoji, prípadne ho obmedzuje v bežných denných aktivitách, je možné, že si liečba bude vyžadovať operáciu. V takomto prípade sa poškodené časti či už ramenného kĺbu, alebo ramennej kosti nahradia protézou.

K takejto operácii dochádza zvyčajne až po tom, čo nezaberú lieky, injekcie ani rehabilitácia.

Prevencia bolestí v ramene

Jedným z preventívnych opatrení, ktoré môžete urobiť pre zdravie svojich ramien, je ich pravidelne precvičovať. Jemný strečing a jednoduché cviky vám pomôžu natiahnuť plecia a posilniť svaly.

V prípade, že už niektorými zo spomenutých zdravotných ťažkostí ramien trpíte, cviky by vám mal na mieru odporučiť fyzioterapeut. Správne pohyby vám môžu vzniknuté bolesti zmierniť a po cvičení sa odporúča aplikovať na bolestivé rameno ľadový obklad zhruba na 15 minút.

Na stuhnuté ramená môžete vyskúšať aj automasáž pliec. Práve plece masírujte ľavou rukou a ľavé pravou rukou. Prechádzajte smerom od krku k hornej časti pleca. Vnímajte stuhnuté miesta a snažte sa ich rozmasírovať krúživými pohybmi pomocou prstov.

Taktiež by ste sa mali vyhnúť spánku na postihnutom ramene. Vyskúšajte spať na chrbte alebo na bruchu. Ak radšej spíte na boku, otočte sa na zdravú stranu. Aby ste zamedzili tomu, že sa v noci prevrátite späť na boľavé rameno, položte si za chrbát vankúš, ktorý vám v tom zabráni.

V neposlednom rade sa vyhýbajte opakovaným pohybom, ako je napríklad zdvíhanie ťažkých predmetov či hádzanie, ktoré môžu namáhať ramenný kĺb.
Pri práci alebo športe si pravidelne robte prestávky.

Odporúčané články

  • drzamborsky.sk - odborne, no zrozumiteľne vysvetlená problematika bolestí v ramenách napísaná ortopédom a úrazovým chirurgom Radoslavom Zamborským
  • lekar.sk - medicínske diagnózy spísané tak, aby ich pochopila široká verejnosť
  • zdravoteka.sk - zdravotnícky portál písaný zdravotníkmi
  • voltaren.sk - prehľadná stránka obsahujúca názornú ukážku jednoduchých naťahovacích cvikov, ktoré pomáhajú zmierniť bolesť v ramenách

DOI: 10.1016/j.jmpt.2012.04.015

DOI: 10.1016/j.ejon.2013.12.002

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 109
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 9 697
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 677
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 782
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 724
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 507
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 022
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu