SME
Nedeľa, 9. august, 2020 | Meniny má ĽubomíraKrížovkyKrížovky

Reiterov syndróm

Prehľad Reiterov syndróm je ochorenie, ktoré je charakteristické spoločných výskytom zápalu kĺbov, zápalu spojoviek oka, zápalom močovej rúry, ako i kožnými zmenami. Objavuje sa po istých bakteriálnych infekciách čreva a močových ciest.

Prehľad

Reiterov syndróm je ochorenie, ktoré je charakteristické spoločných výskytom zápalu kĺbov, zápalu spojoviek oka, zápalom močovej rúry, ako i kožnými zmenami. Objavuje sa po istých bakteriálnych infekciách čreva a močových ciest. Mimoriadne často sú postihnutí ľudia s antigénom HLA-B27. Ochorejú prevažne mladí muži. Diagnóza môže byť stanovená na základe typického obrazu ťažkostí. Liečba nastáva podávaním liekov proti zápalu, ako aj opatreniami fyzikálnej terapie. Ochorenie môže prebiehať chronicky.

 

Definícia / všeobecné informácie

Reiterov syndróm je ochorenie, ktoré je charakteristické spoločným výskytom zápalu kĺbov, zápalu spojoviek oka, zápalom močovej rúry, ako i kožnými zmenami. Pomenovanie sa spája s Berlínskym bakteriológom a hygienikom Hansom Reiterom (1881-1969).

 

Príčiny

Reiterov syndróm sa vyvíja po odznení istých bakteriálnych infekcií čreva, spôsobených napr. salmonelami, yerzíniami alebo šigellami, alebo infekcií močových ciest, napr. chlamýdiami, gonokokmi alebo ureaplazmou. Predstavuje následné ochorenie po bakteriálnych infekciách a nie je spôsobované nijakými samostatnými pôvodcami. V širšom zmysle by sa mohlo preto priradiť k alergickým reakciám. Obzvlášť ohrození sú ľudia, ktorí vykazujú histokompatibilný antigén HLA-B27. Pod histokompatibilným antigénom rozumieme geneticky určenú, imunologicky aktívnu oblasť na povrchu bunky. Ca. 80 % pacientov s Reiterovým syndrómom vykazuje antigén HLA-B27. Antigén HLA-B27 je prítomný najmä u množstva pacientov so zápalovými kĺbovými ochoreniami, ako napr. Morbus Bechterew.

 

Častosť

Vychádza sa z toho, že ca. 3 % pacientov s určitými infekciami čreva a močových ciest vyvíja Reiterov syndróm. Mladí muži sú postihnutí obzvlášť často.

 

Symptómy

Pre pacientov s Reiterovým syndrómom je typický súčasný výskyt horúčky, zápalov kĺbov, zápalov spojoviek, močovej rúry, ako aj kožné zmeny.

Po odznení infekcie čreva alebo močovej rúry dochádza k bolestiam, opuchom a obmedzeniam pohybovej aktivity vo veľkých kĺboch, prevažne nôh. Pri zápalových procesoch môžu byť postihnuté aj šľachové úpony svalov na kostiach. Bolesti pri výskyte v oblasti päty poukazujú na zápal v úpone Achillovej šľachy na pätovej kosti.

Kožné zmeny môžu byť rôznorodé. Typickou je balanitis circinata. Pod tým rozumieme kožné zmeny na predkožke, ktoré pozostávajú z malých oblých sčervenaní, ktoré sú obkopené belavým okrajom. Iné často napádané miesta na koži sú dlane rúk a spodok chodidiel, ako aj nechty. Kožné zmeny sa môžu podobať na lupienku, keď sa objavia sčervenené uzlíky alebo vedú k zrohovateniu kože. Rovnako môže byť postihnutá aj sliznica ústnej dutiny.

Súčasne sa pacienti sťažujú na pálivé bolesti očí, ako aj na svetloplachosť ako znak zápalu spojoviek. Na zápal močovej rúry poukazujú pálivé bolesti pri močení.

 

Diagnóza

Diagnóza sa stanovuje na základe symptomatiky ťažkostí pacientov a niektorých laboratórnych parametrov. Prvé náznaky vyplývajú z anamnézy, čiže z odpovedí pacienta na otázky lekára týkajúce sa jeho chorobopisu. Diagnóza môže byť stanovená už klinickým vyšetrením pacienta s dôkazom zápalu kĺbov, typickými kožnými zmenami, ako aj súčasne existujúcimi zápalmi močovej rúry a očných spojoviek.

Laboratórne vyšetrenia slúžia na dôkaz antigénu HLA-B27, ako aj hľadaniu možných pôvodcov predchádzajúcich infekcií.

 

Terapia

Liečenie pacienta nastáva protizápalovými liekmi, ako napr. nestereoidnými antiflogistikami (NSAID), ktorých najznámejším zástupcom je acylpirín. Antibiotiká sa vo všeobecnosti nenasadzujú, pretože aktuálne nie sú väčšinou dokázateľní nijakí pôvodcovia.

Pri obzvlášť ťažkých chorobných priebehoch s účasťou viacerých kĺbov a zasiahnutím dúhovky (iridocyklitída) musia byť nasadené kortikosteroidy, aby sa zabránilo trvalým poškodeniam. Zápaly kĺbov sa dodatočne liečia opatreniami fyzikálnej terapie, ako napr. liečba chladom, ako aj cvičenia na zachovanie pohyblivosti kĺbov a zabránenie atrofii svalstva.

 

Komplikácie

Komplikácie nastávajú vtedy, keď v dôsledku zápalu kĺbov dôjde k trvalému poškodeniu funkcie kĺbu až k poškodeniu kĺbu. Na oku môže dôsledkom prechodu zápalu zo spojoviek na iris, ako aj na susedné štruktúry oka dôjsť k trvalému poškodeniu zraku a k tvorbe glaukómu.

 

Profylaxia

Nie sú známe nijaké prevenčné opatrenia proti Reiterovmu syndrómu.

 

Prognóza

Viac než polovica pacientov je po pol roku bez ťažkostí. Čím viac sa ochorenie prejavuje, to znamená, čím viac sú postihnuté kĺby a čím viac iných ťažkostí existuje, o to zdĺhavejší je priebeh. Sú možné chronické formy priebehu.

Priemerná dĺžka trvania ochorenia je 3 roky. V zriedkavých prípadoch sú možné chorobné priebehy 10-15 rokov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov
 2. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť
 3. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony?
 4. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 5. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy
 6. Severný Spiš s Pieninami zachutí aj vašim deťom. Doslova
 7. Už 20 rokov ponúka Kaufland široký sortiment za výhodné ceny
 8. Moderná športová hala vďaka PEM Buildings
 9. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete
 10. Chystáte sa na Baby shower? Tri tipy, ako potešiť budúcu mamičku
 1. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov
 2. Iniciatíva Middlecap Help pomáha v boji proti koronavírusu
 3. Zjazdoví lyžiari a kanoista súťažili v netradičnom trojboji
 4. Spojení navždy
 5. Hitom leta sú cyklopočítače Mio - pre zábavu i výkon!
 6. Letná potravinová zbierka Tesca presiahla už 15 ton!
 7. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť
 8. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony?
 9. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 10. Pochod smrti
 1. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť 24 088
 2. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony? 16 825
 3. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov 16 071
 4. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete 15 641
 5. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy 15 295
 6. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 10 400
 7. Neriskujte zahraničie. Spoznajte neobjavené krásy Slovenska 10 276
 8. Osem výnimočných slovenských hotelov pre zaslúžený odpočinok 10 252
 9. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty 10 223
 10. Gaderská dolina poteší celú rodinu 10 158
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Razenie tunela pod Braniskom v roku 1996
Stĺpček Petra Schutza

Na širokorozchodný odkaz Kisku nadväzujú aj jeho siroty

Prognózy, že Remišová je záhuba či naopak svetlo na začiatku tunela, vravia iba toľko, že rečník je šarlatán a tlčhuba.

Peter Schutz.
Kandidát na post predsedu Špecializovaného trestného súdu (STS) Michal Truban počas výberového konania.
Ilustračná fotografia.