SME
Utorok, 14. júl, 2020 | Meniny má KamilKrížovkyKrížovky

Pityriasis versicolor

Tinea alba, Tinea versicolor, Tinea flava, Achromia parasitica, Dermotomycosis furfuracea   Prehľad Pri pityriasis versicolor ide o relatívne neškodné, ale kozmeticky rušivé povrchové plesňové ochorenie kože. Je spôsobované plesňou

Tinea alba, Tinea versicolor, Tinea flava, Achromia parasitica, Dermotomycosis furfuracea

Prehľad

Pri pityriasis versicolor ide o relatívne neškodné, ale kozmeticky rušivé povrchové plesňové ochorenie kože. Je spôsobované plesňou malassezia furfur, ktorá sa zaraďuje ku kvasinkám a nachádza sa aj na zdravej koži. Z nejasných dôvodov sa táto pleseň u niektorých ľudí rozmnoží a vedie k typickej symptomatike s okrúhlymi hnedastými fľakmi na kože, veľkými až ako minca, s nadmernou pigmentáciou. Tieto kožné zmeny nespôsobujú žiadne bolesti a len veľmi zriedka svrbenie kože. Ľahkým škriabaním dochádza k povrchovému olupovaniu.

Skryť Vypnúť reklamu

Napádané sú prevažne oblasti silne pokryté potnými a tukovými žľazami ako chrbát a hruď. Aj na vlasatej/ochlpenej časti hlavy sa pleseň často nachádza. Prepuknutie ochorenia je podporované teplou, vlhkou klímou, silným potením a krémami obsahujúcimi mastné kyseliny, ako napr. krémy na opaľovanie. Očividne je na prepuknutie ochorenia potrebná predispozícia (sklon) kože, lebo aj pri stálom kontakte neochorejú ľudia z okolia chorého človeka takmer nikdy.

Diagnóza nastáva popri typickom klinickom obraze pomocou mikroskopického dôkazu pôvodcu.

pityriasis versicolor
hnedasté fľaky na
nezhednutej koži

Terapia pozostáva z lokálnej aplikácie antimykotík (prostriedkov proti plesniam). Vhodné sú lieky vo forme sprejov, krémov, lotion, sprchových gélov alebo šampónov. V zriedkavých a veľmi neústupných prípadoch môže byť nevyhnutná aplikácia antimykotík vo forme tabletiek.

Skryť Vypnúť reklamu

Strata pigmentu v koži zotrváva aj po vyliečení vlastného ochorenia ešte dlho.

Definícia

Pod pityriasis versicolor rozumieme plesňovú infekciu kože s pôvodcom malassetia furfur, ktorá je spojená s okrúhlymi hyper- a hypopigmentáciami (tzv. formou alba) kože a napáda prevažne kožné oblasti so silnou produkciou potu a tuku ako hornú časť tela, ramená, krk a kožu hlavy.

Príčiny

Pôvodca ochorenia malassetia furfur, sa zaraďuje ku kvasinkovým hubám. Obľubuje tuk (lipofil) a rozmnožuje sa ako všetky kvasinky prevažne vo vlhkom a teplom prostredí.

Nachádza sa u mnohých zdravých ľudí na koži. Nevie sa presne, ako u určitých ľudí dochádza k náhlemu nadmernému rozmnoženiu kvasinky a k prepuknutiu choroby, predpokladom toho sa zdá byť predispozícia (sklon) u týchto osôb. Odpovedajúc vyššie spomínaným vlastnostiam pôvodcu podporuje rozmnožovanie kvasinky a prepuknutie ochorenia vlhká a teplá klíma a silné potenie, ako aj krémy obsahujúce mastné kyseliny a zvýšená produkcia tuku ako ideálna živná pôda.

Skryť Vypnúť reklamu

Obzvlášť postihnutí sú aj ľudia s oslabeným imunitným systémom alebo určitými základnými ochoreniami ako napr. diabetes.

Symptómy

pityriasis versicolor
(hnedasté fľaky na
nezhednutej koži
)

Ochorenie postihuje prevažne hornú časť tela, okrem toho ramená, krk a ochlpenú časť tváre.

Kožné zmeny (lek. eflorescencie) sú bezbolestné a pozostávajú z malých olupujúcich sa žltkastých až hnedastých škvŕn veľkosti šošovice až päťhaliernika, ktoré majú tendenciu spolu splynúť. Príležitostne sú vyvýšené nad úroveň kože, zriedka vzniká ľahký pocit svrbenia.

Tvorba a rozdelenie kožného pigmentu melanínu je narušené pod vplyvom kvasinky, čím na hnedastej koži dochádza čiastočne k fľakatej nadmernej pigmentácii, prevažne však k depigmentácii postihnutých oblastí. Predpokladá sa aj, že pleseň dodatočne pôsobí aj ako filter lúčov, a tak dodatočne potláča pigmentáciu postihnutých miest pri opaľovaní. Strata pigmentu v hornej časti tela pretrváva často dlho, hovorí sa o type ochorenia alba (alba = bledý, biely).

Diagnóza

Popri typickom klinickom obraze sa pre stanovenie diagnózy väčšinou vyhotovuje preparát z chorých častí kože. Pritom sa pomocou priehľadnej celofánovej lepiacej pásky stiahne materiál z povrchu kože, ktorý je potom zafarbený a nalepený na podložné sklíčko, a je mikroskopicky preskúmaný.

malassezia furfur
„Špagety s mletým mäsom“

Medzi podlhovastými vláknami kvasinky (mycélium) ležia okrúhle spóry, preto bol tento obraz zrozumiteľne charakterizovaný ako „špagety s mletým mäsom“.

Inou metódou na diagnostiku plesňových kožných ochorení je vyšetrenie pacienta „Woodovou lampou“. Táto špeciálna ortuťová vysokotlaková lampa má filter, ktorý prepúšťa prednostne ultrafialové lúče okolo 365 nm. Možno potom rozlíšiť rôzne druhy plesní pomocou rozličnej fluorescencie. Pityriasis versicolor fluoreskuje väčšinou zlatožlto.

Tak možno pityriasis vericolor spoľahlivo vymedziť od iných ochorení s podobnými prejavmi. Tak sa napr. vitiligo spája rovnako s depigmetáciami, zatiaľ čo hnedasté ložiská iných plesňových ochorení môžu byť zamieňané s bakteriálnymi infekciami ako napr. s erytrazmou alebo aj s lupienkou (psoriázou).

Terapia

Neliečená plesňová infekcia prebieha chronicky s opakovanými akútnymi prepuknutiami v letných mesiacoch. Z tohto dôvodu by v každom prípade mala nastať liečba.

Ochorenie sa zvyčajne lieči antimykotikami (prípravkami proti plesniam) imidazolovej skupiny vo forme šampónov a sprchových emulzií. Pretože ochlpená časť hlavy slúži ako „rezervoár“ pôvodcu ochorenia, mala by byť bezpodmienečne tiež ošetrovaná. Na kožu sa veľmi dobre hodia spreje ako aj emulzie a roztoky na vmasírovávanie, pričom sa aj spreje na nastriekanie musia dobre vmasírovať. Zvyčajne sa liek nanáša minimálne dva týždne 1 - 2-krát denne na celú plochu postihnutých kožných oblastí.

Pri prípadoch odolných voči terapii prichádza do úvahy aj systémová terapia ketoconazolom, fluconazolom alebo itraconazolom vo forme tabliet. Pritom sú však možné vedľajšie účinky ako bolesti hlavy, nevoľnosť a zvracanie, závrat, žalúdočno-črevné ťažkosti, alergické reakcie, nevnímanie a vo veľmi zriedkavých prípadoch aj poškodenia pečene. Je treba dbať na nežiaduce zmeny účinku množstvom liekov. Pri poškodeniach pečene a obličiek ako aj v tehotenstve a období dojčenia je vnútorná terapia menovanými substanciami kontraindikovaná.

Športová činnosť cca. jednu hodinu po užití liekov má ich účinok ešte zvýšiť, pretože účinná látka sa potom dostáva vo zvýšenej miere na postihnuté kožné partie.

Komplikácie

U niektorých ľudí pleseň napáda korienky chlpov na hrudi a chrbte a vedie ku chorobnému obrazu podobnému akné, pričom je tu popísané aj svrbenie. Potom sa hovorí o pityrospore follikulitis. Toto postihuje zvlášť ženy vo veku 30 – 40 rokov. Popri už menovaných faktoroch pityriasis versicolor sa zdá, že aj užívanie kortikosteroidov alebo antikoncepcie ako aj antibiotická liečba podporujú prepuknutie ochorenia. V týchto prípadoch sa väčšinou lieči systémovo tabletkami.

Profylaxia

Pot, tuk a vysoké teploty sú optimálnym základom rozmnožovania plesní. Ako aj u iných plesňových infekcií je pre prevenciu pytyriasis versicolor dôležité udržiavanie čistoty a suchej kože. V lete, resp. v teplých klimatických zónach by sme sa mali vyhýbať tesnému, nevzdušnému oblečeniu a denne by sme si mali očistiť kožu od prebytočného tuku a potu jemnými sprchovými lotion. Okrem toho sa odporúča dezinfikovať oblečenie a posteľnú bielizeň. To platí aj pre osoby, ktoré sa z iných dôvodov zvýšene potia (napr. vrcholoví športovci) alebo osoby, ktoré majú sklon k veľkej produkcii tuku (napr. tínedžeri).

Ak sa ochorenie už raz objavilo a bolo úspešne vyliečené, odporúča sa v nasledovných rokoch prevencia. To platí najmä pre osoby, u ktorých existujú dodatočné, ochorenie podporujúce rizikové faktory. Postihnuté osoby môžu špeciálne v jarných a letných mesiacoch, čiže od apríla do októbra, používať dvakrát týždenne napr. špeciálne mydlá alebo šampóny.

Prognóza

Ak sa plesňová infekcia nelieči, naberá chronický priebeh s opakovanými akútnymi prepuknutiami, najmä v letných mesiacoch. Aj po úspešnej liečbe infekcie môžu byť ešte po dobu mnohých mesiacov viditeľné depigmentácie, až kým sa koža celkom nezregeneruje.

Recidívy ochorenia, čiže opakované výskyty, sú veľmi časté.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Viete, ako vzniká kvalitná šálka espressa?
 2. Ako na výmenu starej klímy za novú? Ekologicky aj ekonomicky
 3. Kaufland môže vašim školákom venovať čerstvé ovocie a zeleninu
 4. Kuba má obrovský potenciál na výnimočné výnosy.
 5. Ako zvýšiť testosterón? Najlepší doplnok výživy pre mužov
 6. Získajte EKO čistiace prostriedky od slovenského výrobcu zdarma
 7. Pracujem, zarábam a čo ďalej?
 8. Dostaňte svoj regionálny produkt na pulty obchodného reťazca
 9. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty
 10. Slovenskí študenti rozumejú financiám čoraz lepšie
 1. Kuba má obrovský potenciál na výnimočné výnosy.
 2. Ako zvýšiť testosterón? Najlepší doplnok výživy pre mužov
 3. Kaufland môže vašim školákom venovať čerstvé ovocie a zeleninu
 4. Podpora malých výrobcov ako sú Vlčie sirupy pomáha ľuďom
 5. YZOP: Nové kníhkupectvo pre náročných
 6. Získajte EKO čistiace prostriedky od slovenského výrobcu zdarma
 7. Ako na výmenu starej klímy za novú? Ekologicky aj ekonomicky
 8. Pracujem, zarábam a čo ďalej?
 9. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty
 10. Dostaňte svoj regionálny produkt na pulty obchodného reťazca
 1. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 36 216
 2. Neriskujte zahraničie. Spoznajte neobjavené krásy Slovenska 18 194
 3. Za päť rokov chce mať päť reštaurácií 12 222
 4. Samsung „zdivočel“. Za nákup ponúka späť až 2 tisícky 11 630
 5. Kedysi ovocie chutilo inak. Rozmanitosť sa zachovala na dedinách 11 568
 6. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac 10 708
 7. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty 10 696
 8. Zmenia sa Vysoké Tatry na lunapark? 10 614
 9. Turistický sprievodca: Cestujeme na obľúbenú Malorku 10 613
 10. 15 miest v Grécku, na ktoré sú domáci najpyšnejší 9 290
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračná fotografia.

Koniec lacným nákupom z Číny, tovar sa predraží

Od nového roka sa bude platiť clo a DPH aj na lacné tovary.

Ilustračné foto
Vysoké Tatry.
CYNICKÁ OBLUDA

Ako sa vyrovnať s protestami

Poslanci OĽaNO si všimli, že pred parlamentom protestovali ľudia proti ich snahám urobiť zo Slovenska farskú republiku.