BRATISLAVA. Ide totiž o chorobu, ktorá až do úrazu bežný život neobmedzuje, a preto pacienti prestanú užívať predpísané lieky, upozornili dnes pred novinármi lekárski špecialisti. Osteoporóza pritom podľa nich patrí medzi najrozšírenejšie ochorenia, ako sú rakovina či srdcovocievne problémy.
"Tak, ako aj pri ostatných ochoreniach, pri ktorých bezprostredne nič nebolí, je spolupráca s pacientmi slabá," zhrnul odborník z bratislavskej fakultnej nemocnice Zdenko Killinger. Podľa zahraničných štatistík viac než polovica pacientov v priebehu roka liečbu preruší a podobná situácia je aj na Slovensku, poznamenal. Ak sa lieky neužívajú v predpísaných dávkach, neúčinkujú, dodal.
Osteoporózou trpia najmä starší ľudia. Každá tretia žena a každý piaty muž vo veku nad 50 rokov podľa štatistík utrpí pre chorobu zlomeninu. Osteoporózou je podľa odhadov odborníkov postihnutých asi 190.000 slovenských žien.
Pacientov odrádzajú od prijímania liečiv prísne pravidlá užívania. Musia sa totiž užívať nalačno a pacient musí ostať v vzpriamenej polohe. Lieky totiž svojim zložením môžu podráždiť vnútorné orgány, čo sa zvyčajne stane práve pri oddychovaní v ležiacej polohe alebo pri zohýbaní, keď sa časť obsahu žalúdka dostane do pažeráka, poznamenal Killinger. Liečba navyše trvá roky.
K zanedbávaniu liečby osteoporózy sa priznala aj známa herečka Emília Vášáryová. Pre nedostatok času či komplikovaný spôsob užitia tiež prestala konzumovať predpísané lieky.
Východiskom by pre pacientov mohol byť podľa odborníkov nový spôsob liečby, ktorý sa na Slovensku začína rozširovať. Liečivo sa podáva len raz ročne prostredníctvom infúzie. Pacienti si ho môžu žiadať u svojich špecializovaných lekárov.