SME

Mládež pije skôr a viac

Symbolom Veľkonočného pondelka sú na Slovensku už tradične nielen kraslice, korbáče a vedrá plné vody, ale aj podnapití mladí šibači, často ešte deti. Lekári upozorňujú, že veková hranica, keď mladý človek u nás ochutná po prvý raz alkohol, sa stále znižu

je. Obliznúť trocha likéru ešte nemusí byť hriech, ale na otravu alkoholom možno zomrieť. A aj to sa deťom stáva.

Tínedžeri nepijú len na Slovensku. V Británii si s týmto problémom tiež nevedia dať rady. Pod vplyvom alkoholu tu dokonca došlo aj k vážnym trestným činom. Rozhorčenie verejnosti vyvolalo, keď počas novoročných osláv ubodali na smrť osemnásťročného mladíka v severnom Londýne. Tragédia sa stala iba niekoľko dní po tom, čo rovnakým spôsobom zomrel šestnásťročný Londýnčan.

Násilia páchané pod vplyvom alkoholu v Spojenom kráľovstve čoraz častejšie vedú k diskusiám o tom, že by sa mala zvýšiť veková hranica na konzumáciu liehovín z 18 na 21 rokov. Podľa vyjadrenia hovorcu policajného prezídia Martina Korcha v minulom roku spáchala na Slovensku podnapitá mládež vo veku do 21 rokov 52 trestných činov. „Najviac bolo násilných trestných činov - osemnásť. Majetková kriminalita predstavuje spolu sedemnásť skutkov. Počet predvedených mladistvých osôb pod vplyvom alkoholu neevidujeme a ani nemáme vyšpecifikované, koľkí z nich sa dopustili priestupku," povedal Korch.

Binge drinking

mladez-flase-face.jpg„Na Slovensku je to dané kultúrne, historicky, že v niektorých oblastiach dajú aj malým deťom ochutnať alkohol, napríklad na Vianoce nejaký vaječný likér," vraví Ľubomír Okruhlica, riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí a hlavný odborník medicíny drogových závislostí ministerstva zdravotníctva.

„Ale prvá skúsenosť - to je jedna vec. Druhá vec je, kedy deti začínajú samostatne popíjať, to znamená pravidelnejšie - aj keď sa nedá ešte hovoriť o alkoholizme. A to je fenomén, ktorý sa vyskytuje už u trinásť-, štrnásťročných. Kúpia si fľašu vína alebo iného alkoholu a po škole sa v parku opijú." Dnes sa prichádzajú liečiť zo závislosti od alkoholu už dvadsať-, tridsaťroční ľudia. „Ale to je len špička ľadovca. Lebo väčšina tých, čo sú už ako tridsať-, dvadsaťroční alkoholikmi, prídu k nám až v štyridsiatke. Vek u alkoholikov sa znížil. Ale väčším problémom je nárazové pitie, takzvaný binge drinking, keď sa opíjajú povedzme nováčikovia na „college".

V Británii alebo v Škandinávii sa mladí ľudia opíjajú do nemoty. Nevypijú si preto, aby sa zabavili, ale vyslovene sa idú opiť. Kúpia si fľašu a pijú, až kým nie sú v bezvedomí. V takom prípade už hrozia aj úmrtia a vážne poškodenia zdravia."

Mladí sú bezradní

To, že sa mladý človek opije, samo osebe nie je trestnou činnosťou. „Keď niečo vyvedie, u menších nastupujú výchovné opatrenia pedagogických ústavov a polepšovaní," vraví Okruhlica.

„Adolescenti sa dopúšťajú aj trestných činov. Najväčší problém je, že oni často nevyvedú nič, čím by niekomu ublížili, ale ublížia sami sebe. My odporúčame, aby mladí ľudia za pomoci rodičov absolvovali psychologické alebo psychiatrické vyšetrenia. Pretože ak sa niekto opakovane opije v takomto veku, pravdepodobne má nejaký problém. Ten problém väčšinou ešte nie je ešte závislosť od alkoholu - často sú to problémy so šikanovaním v škole alebo rodinné problémy, rôzne nezhody. Môže ísť aj o duševnú poruchu, ktorá sa práve objaví v adolescencii - depresia alebo aj schizofrénia. Pre napätie, ktoré iný problém vyvoláva, začne mladý človek piť. Teda pitie je sekundárnym problémom, ktorým sa potláča iný problém. Mnohí skončia ako alkoholici preto, že sa problém nerieši, teda rieši sa len povrchne, pedagogicky. Napríklad ôsmaka, ktorý príde po tretí raz opitý na vyučovanie, vyhodia zo školy."

Aj u mladých, náhodných pijanov, sa však neskôr môže vypestovať návyk na alkohol. „To sa týka aj iných návykových látok, že ľudia nezodpovedajú za začiatok závislosti. Človek je závislý, chorý, nevie sa z toho vymotať. A mladý človek navyše nevie rozoznať, že potrebuje pomoc, nevie, kam sa obrátiť. A má aj strach z autorít, veľmi sa bojí, že sa to prezradí a aké budú dôsledky. Ich reakcie naozaj bývajú mnohokrát neadekvátne - čo je u laikov pochopiteľné."

Ako detská záchytka

mladez-opilci.jpgPrimárka 2. detskej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v BratislaveAnna Hlavatáprichádza s podnapitým deťmi do kontaktu často. Vraví, že keď začínala, stretla sa s takýmito prípadmi iba počas Veľkej noci.

Dnes majú takýto prípad takmer každý týždeň, po celý rok, pričom veková hranica pacientov, ktorých hospitalizujú pod vplyvom alkoholu, sa pomaly znižuje. Priemerne sa pohybuje okolo pätnásť rokov, ale vyskytol sa aj prípad jedenásťročného opitého pacienta. Ročne hospitalizujú okolo päťdesiat opitých detí a ich počet mierne stúpa - kým v roku 2007 to bolo štyridsaťšesť detí, v minulom roku ich prijali až päťdesiattri. Mierne medzi nimi prevažujú dievčatá.

„Nedávno bol u nás už druhýkrát chlapec, ktorý bol taký agresívny, že sme museli zavolať našu SBS, aby ho strážila. Ubližoval nielen sebe, ale aj okoliu," vraví primárka. „Deti, ktoré k nám prídu opité, sú často agresívne, a my ich pritom musíme hospitalizovať na normálnom štandardnom detskom oddelení, kde ležia vážne choré deti a kde je aj prístup k liekom. Nemáme tu špeciálny personál, silných ošetrovateľov, a o bezvládne telá sa často musia postarať naše krehké sestričky, ktorých hmotnosť je polovičná."

Pacientov najčastejšie privezie rýchla zdravotná pomoc, ktorú zavolajú kamaráti, alebo ich privedú policajti či rodičia. „Ešte šťastie, že tu máme ochranku objektu. Naposledy sme ju museli zavolať, aby nám pacient, pätnásťročný chlapec, nerozbil oddelenie, celú noc ho strážil člen SBS."

mladez-zadok.jpgDoktorka Hlavatá spomína jedenásťročného pacienta. „Ten išiel na ARO, v krvi mal takmer šesť gramov alkoholu na liter." Podnapitých pacientov očakávajú zakaždým, keď sa v meste odohrávajú športové zápasy. „Mali sme tu už zopár opitých pomaľovaných futbalových alebo hokejových fanúšikov. Vtedy sa vždy dosť bojíme, pretože často nám ich zvážajú vo veľkých počtoch a my musíme fungovať pri normálnej prevádzke na oddelení s veľmi vážne chorými deťmi. Vtedy sú vyblokovaní všetci. Musíme zabezpečiť, aby pacient nevdýchol svoje zvratky, aby bol očistený. Týchto pacientov väčšinou privezú veľmi špinavých, sú pováľaní zo zeme a my ich musíme vyzliecť, umyť, obriadiť, zabezpečiť vitálne funkcie, urobiť vyšetrenie, sledovať pacienta - je toho strašne veľa. Sme ako detská záchytka."

Môže ísť o jednorazový exces

Aj dobrému žiakovi sa môže stať, že sa zdrúzga pod obraz boží. „Jeden chlapec, výborný a svedomitý študent, mal veľmi náročnú písomku," spomína primárka. „Keďže nikdy dovtedy nepil, nevedel odhadnúť množstvo alkoholu, ktoré znesie. A v tom je najväčšie nebezpečenstvo pre deti. Chlapec vyexoval litrovku vína, padol a doviedli ho sem kamaráti. Deti vypijú v krátkom časovom intervale veľké množstvo alkoholu, a keďže s ním ešte nemajú žiadnu skúsenosť, nemajú ani enzymatickú výbavu na jeho spracovanie. Toxický účinok je preto omnoho výraznejší ako pri dospelom organizme. Problémom je aj to, že alkohol miešajú."

Niektorí detskí pacienti sa ocitnú na oddelení aj opakovane. Čo s nimi ďalej? „Napíšeme správu a pošleme ju obvodnému pediatrovi. Snažíme sa rodičov požiadať o zvýšený dohľad a hlavne, keď ide o recidívy, odporučíme psychologické vedenie. Niekedy býva totiž potrebné, aby pacient riešil nejaký svoj problém. Po prepustení pacienta by starostlivosť mala byť najmä v rukách rodičov, lebo tí sú zodpovední za výchovu dieťaťa. Môže však uňho ísť aj o jednorazový exces, z nerozumu. Keď rodičia nemajú na dieťa čas, hľadá si svoju cestu sebarealizácie."

Primárka si spomína aj na prípad štrnásťročného chlapca, ktorý podľa tvrdenia kamarátov vypil trištvrte litra tvrdého alkoholu a po dvadsiatich minútach odpadol. „Rýchla zdravotná pomoc našla dieťa až v stave na úrovni kómy, hypotenzné, bola uňho znížená frekvencia srdca. Chlapec bol v ťažkom bezvedomí, základné orgány mu začali vypovedať funkciu. Nastal rozvrat vnútorného prostredia. Bol to skutočne zázrak, že prežil. Keby neprivolali rýchlu lekársku pomoc, mohol aj zomrieť. Deti v takomto stave bývajú podchladené, majú poruchu vedomia, vonku v zime môžu zamrznúť."

Prísnejšie opatrenia?

mladey--znacka.jpg„Pätnásťročný Michal zo Starej Turej zomrel na otravu alkoholom po oslave narodenín u svojho kamaráta v Lubine. Mladík sa poriadne potúžil alkoholom a potom sa vybral peši domov do Starej Turej. Tá je od Lubiny vzdialená niekoľko kilometrov. Účastníci oslavy si mysleli, že pohyb na čerstvom vzduchu mu pomôže vytriezvieť. Michal sa totiž potácal a viackrát aj spadol na zem. Domov však nedošiel, večer ho vedľa cesty našli mŕtveho. Pitva ukázala, že príčinou smrti bolo zlyhanie centrálnej nervovej sústavy s ťažkým opuchom mozgu po intoxikácii alkoholom. Okrem toho bol mladík aj podchladený, čo urýchlilo jeho smrť."

Aj takéto správy sa objavujú v našich médiách. A aj to bol dôvod, prečo sa poslankyne Katarína Tóthová a Ľudmila Mušková pokúšali zákonom sprísniť kontrolu nad pitím mladistvých.

Viacerí, vrátane predstaviteľov samosprávy, sa však zhodli, že hoci úmysel poslankýň bol dobrý, navrhované opatrenia boli v praxi len ťažko realizovateľné. Mládež do osemnástich rokov by podľa nich nemala piť alkohol vôbec a deti do pätnástich rokov by sa po deviatej večer nemali vyskytovať na miestach, kde sa predáva alkohol. Za opitosť detí mala rodičom hroziť pokuta.

Pijeme rovnako, ale niektorí viac

Prečo alkoholu prepadnú aj deti, ktoré nemajú v škole problémy a pochádzajú z dobrých rodín? „Funguje tam genetika," vraví Ľubomír Okruhlica. „Keď sú rodičia závislí od alkoholu, dieťa má vysokú pravdepodobnosť, že sa tiež stane závislé. Dá sa to vystopovať aj v rodinách, kde boli deti vychovávané u adoptívnych rodičov."

Samozrejme, významnú úlohu zohráva aj prostredie, v ktorom dieťa vyrastá. Na archetypy korheľov je bohatá slovenská literárna aj filmová klasika. A žiaľ, slovenský vidiek túto klasiku dodnes rozvíja.

Podľa Okruhlicu sa však nedá všeobecne povedať, že mladí ľudia pijú viac. „Istá časť pije viac. V globále sa nám ľudia viac opíjajú, zmenil sa štýl pitia. Kedysi sa mladí ľudia opili na Veľkú noc alebo keď branci odchádzali na základnú vojenskú službu. Ale teraz sú u nás isté skupiny, ktoré pijú s cieľom opiť sa. Toto je to, čo by sa malo výrazne zmeniť a čo robí aj zdravotné problémy."

Ani prípady úmrtí v dôsledku pitia nie sú ojedinelé. „Dnes sa menej pitve, takže nemám o tom taký prehľad, ale okolo dvadsať mladých ľudí ročne zomrie preto, že sa upijú na smrť. U dospelých, ktorí zomrú na intoxikáciu alkoholom, sa to odhaduje na dvesto prípadov ročne. Väčšinou sú to tí, ktorí neboli adaptovaní, teda neboli zvyknutí piť, alebo ich niekto opil - napríklad kamaráti. Nezdá sa však, že by bol väčší počet týchto úmrtí u mladých ľudí."

Nehanbia sa

Primárka Hlavatá vraví, že nie každý ich mladý opitý pacient sa musí stať neskôr alkoholikom. „Naopak, môže to byť pre nich poučenie," vraví. „Mňa však zaráža, ako mnohí z nich reagujú na druhý deň, keď sú pri plnom vedomí. Čakala by som, že sa budú veľmi hanbiť. Možno dvadsaťpäť percent detí sa za to hanbí, ale ostatné nie."

Ponúka sa tiež otázka, čo robia rodičia, kým sa ich deti niekde opíjajú. Nemajú nad nimi nijakú kontrolu? „Pamätám si, ako som raz slúžila na Silvestra - z týchto osláv nám často vozia deti. Podarilo sa nám prebrať dieťa z bezvedomia. Keď sa nadránom chlapec prebral, zavolali sme domov. Rodine som oznámila, že ich dieťa je u nás hospitalizované a otec dieťaťa mi strašne vynadal."

Bez zbytočného moralizovania možno konštatovať, že problém pitia detí a mladistvých určite nie je len ich problémom. A skôr ako zákony a sankcie im pomôžu rodičia. Ešte viac vlastným vzorom ako výchovou.

Opatrenia v Británii

K ráznejším opatreniam sa pokúšajú pristúpiť aj vo Veľkej Británii. Takmer polovica mladých Britov totiž konzumuje alkohol už v mladšom tínedžerskom veku a správa sa po jeho požití násilne. Vyplýva to zo štúdie iniciovanej britským ministerstvom vnútra. Štúdia o kriminalite skúmala postoj 1250 mladých ľudí vo veku desať až devätnásť rokov a ich správanie sa v súvislosti s požitím nadmerného množstva alkoholu.

Približne polovica opýtaných sa priznala, že po konzumácii alkoholu sa zapojila do bitiek, násilných činov a správala sa agresívne. Veková hranica mladistvých konzumujúcich alkoholické nápoje je čoraz nižšia, čo sa prejavuje vážnymi zdravotnými následkami a zvýšením počtu kriminálnych činov. Asi päťdesiat percent účastníkov štúdie uviedlo, že začali piť, keď dovŕšili trinásť rokov, niektorí už aj skôr.

Dvadsaťpäť percent britských tínedžerov malo v dôsledku pitia problémy so zákonom. Škótsko, ktoré má jednu z najvyšších mier konzumácie alkoholu na svete, zvažuje zavedenie minimálnej ceny za jednotku alkoholického nápoja. Vláda má vraj rozpracovaný plán na boj s konzumáciou alkoholu - čo znie síce sľubne, ale úspešnosť tohto plánu bude možné posúdiť až o nejaký čas.

Ako teda na pijanov? Keď nepomôže osveta, treba skomplikovať prístup k alkoholu a zvýšiť ceny. Práve takto chcú riešiť problém vo Veľkej Británii. Vláda mala stanoviť minimálnu cenu päťdesiat pencí, čiže 0,54 eura na jednotku predaného alkoholického nápoja, čo by takmer zdvojnásobilo cenu niektorých lacnejších druhov vína a piva.


Autor: Iris Kopcsayová / TV OKO

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 233
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 548
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 13 487
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 010
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 648
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 508
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 025
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 320
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu