SME
Sobota, 27. november, 2021 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky

USA vyhlásili pre prasaciu chrípku stav ohrozenia verejného zdravia

Šírenie chrípky vyvolalo v Mexiku paniku. USA zvýšili počet nakazených. Rusko zo strachu zakázalo dovoz mäsa z oboch krajín.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ - SITA/AP)

WASHINGTON, MEXIKO. Americké úrady sa rozhodli vyhlásiť stav ohrozenia verejného zdravia. Stalo sa tak po tom, ako v piatich amerických štátoch zaznamenali 20 osôb nakazených vírusom prasacej chrípky.

Prvé štyri prípady prasacej chrípky sa v nedeľu potvrdili aj v provincii Nové Škótsko na východnom pobreží Kanady. Ochorenie sa rozšírilo v skupine študentov, ktorí sa nedávno vrátili z návštevy Mexika.

Prasacia chrípka
 • je smrteľná

 • prenáša sa z človeka na človeka

 • je kombináciou vtáčieho, prasacieho a ľudského vírusu

 • zatiaľ nie je známe, či reaguje na očkovaciu látku

 • nákaza bola potvrdená v Mexiku a v amerických štátoch Kalifornia, Texas, Kansas a New York


chripka_175.jpg

Ministerka vnútornej bezpečnosti Spojených štátov Janet Napolitanová informovala o uvoľnení 12 miliónov dávok lieku Tamiflu z federálnych rezerv pre potreby jednotlivých štátov. Prezident USA Barack Obama dostáva pravidelné hlásenia o aktuálnej situácii.

Preventívne vyhlásenie stavu ohrozenia verejného zdravia uľahčí americkým federálnym a štátnym orgánom testovanie vzoriek a prístup k antivirálnym liekom. Epidemiológovia v USA predpovedajú výskyt ďalších prípadov, ako ochorení aj s ťažším priebehom.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je dnes svet pripravený na prípadnú chrípkovú pandémiu lepšie než kedykoľvek predtým, a to v dôsledku opatrení proti vtáčej chrípke z posledných piatich rokov. WHO aj jednotlivé krajiny disponujú zásobami antivirálnych liekov Tamiflu.

Experti už začali predbežné práce na príprave vakcíny proti šíriacemu sa vírusu, v prípade, že by bola takáto látka potrebná. Podľa WHO zatiaľ neexistujú žiadne dôkazy, že by sa ľudia infikovali vírusom pri kontakte s ošípanými alebo bravčovým mäsom.

Pandémie
 • 1918 ­ pandémia španielskej chrípky bola zatiaľ najväčšou epidémiou smrteľného chrípkového vírusu. Kmeň H1N1 po celom svete zabil 40 až vyše 50 miliónov ľudí. Ochorelo asi 40 percent svetovej populácie. Najviac zomierali mladí dospelí.
 • 1957 ­ ázijskú chrípku spôsobil vírus H2N2 a najprv sa objavil v Číne. Mala dve vlny a po celom svete zabila asi dva milióny ľudí. Na ochorenie zomierali hlavne deti a starší ľudia.
 • 1968 ­ išlo o pandémiu hongkonskej chrípky a do sveta sa rozšírila počas dvoch rokov. Išlo o kmeň H3N2 a na svete zomrelo asi milión ľudí. Zomierali najmä starší.

Môže vypuknúť pandémia

Situácia okolo epidémie prasacej chrípky v Mexiku a USA sa rýchlo vyvíja a môže potenciálne viesť k vypuknutiu pandémie. Uviedla to v sobotu generálna riaditeľka Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Margaret Čchanová.

Odborníci však zatiaľ nemajú o šíriacom sa "živočíšnom kmeni vírusu H1N1" dostatok informácií a preto je predčasné predpovedať, či skutočne dôjde ku vzniku pandémie.

"Má pandemický potenciál, pretože infikuje ľudí," zdôraznila Čchanová počas telekonferencie.

Počet obetí stúpa, ochorelo aj osem študentov z New Yorku

Počet obetí prasacej chrípky v Mexiku stúpol cez víkend na 86 osôb. Uviedol to v sobotu večer miestneho času mexický minister zdravotníctva José Ángel Córdova Villalobos.

Iba v 20 prípadoch sa však zatiaľ preukázala infekcia novým vírusom prasacej chrípky. Celkovo vzali v Mexiku na vyšetrenia do nemocníc 1400 ľudí, informovala agentúra DPA.

V USA zaznamenali osem nových prípadov. Laboratórne testy potvrdili prítomnosť vírusu u ôsmich študentov súkromnej strednej školy v New Yorku. Informoval o tom dnes newyorský starosta Michael Bloomberg.

Podozrivú chrípku typu A zaznamenali u skupiny študentov už v sobotu. Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) dnes potvrdilo, že ide o vírus prasacej chrípky.

Bloomberg zdôraznil, že ochorenie u infikovaných študentov má len mierny priebeh a mnohí sa už začali zotavovať. Podľa starostu zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by dochádzalo k ďalšiemu šíreniu ochorenia.

Väčšinu pacientov už prepustili z nemocnice

Mexický prezident Felipe Calderón dal v sobotu ministerstvu zdravotníctva široké kompetencie, aby sa zabránilo ďalšiemu šíreniu chrípkovej vlny. Dekrét dáva vláde zvláštne kompetencie na testovanie a izolovanie ľudí nainfikovaných smrteľnou prasacou chrípkou.

Dve tretiny z približne 1300 ľudí už prepustili za nemocnice. Informoval o tom prezident Calderón. Viac ako 900 osôb lekári označili za zdravých, ďalších takmer 400 sa podrobuje zdravotníckym testom v nemocniciach.

Prezident ubezpečil obyvateľov Mexika, že šíriace sa ochorenie je liečiteľné, a že krajina disponuje dostatočnými zásobami antivirálnych liekov.

VIDEO: Mexiko sa pripravuje na chrípku

Podozrenia vo Francúzsku a Španielsku

Prítomnosť vírusu sa zatiaľ potvrdila u 20 pacientov v New Yorku, Ohiu, Kansase, Texase a Kalifornii, uviedol výkonný riaditeľ Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) Richard Besser. U všetkých infikovaných malo zatiaľ ochorenie mierny priebeh.

Zatiaľ nie sú známe výsledky testov u ďalších študentov zo školy St. Francis Preparatory School, kde sa na symptómy chrípky sťažovalo vyše 100 detí. Niektorí cez jarné prázdniny pred dvoma týždňami navštívili mesto Cancún v Mexiku. Brány školy zostanú v pondelok preventívne zatvorené.

usa_infac.gif

Francúzske ministerstvo zdravotníctva oznámilo, že zaznamenalo dva prípady podozrenia z nákazy prasacou chrípkou a ďalšie ešte očakáva. Ide o cestujúcich, ktorí sa vrátili z Mexika, informoval vysokopostavený predstaviteľ ministerstva v nedeľňajšom rozhovore.

"Máme podozrenie, ale to zatiaľ nebolo potvrdené, v prípade dvoch ľudí, ktorí sa vrátili z Mexika," uviedol Didier Houssin pre denník Le Parisien. "Samozrejme takýchto prípadov nebude málo, nakoľko (z Mexika) prichádza mnoho lietadiel a lodí," dodal. "Nevylučujem, že by sa do Francúzska mohol dostať chorý človek, a teda potenciálny prenášač choroby."

VIDEO: Ľudí testujú aj v európskych nemocniciach

V Španielsku umiestnili do izolácie troch ľudí. Symptómy chrípkového ochorenia sa u nich objavili po návrate z Mexika.

"Týchto ľudí sme izolovali a čakáme na výsledky testov, ktoré sme na nich spravili," aby sme zistili, či sú nakazení, vysvetlila španielska ministerka zdravotníctva Trinidad Jiménezová. "Ide jednoducho o prípad ľudí, ktorí sa v posledných dvoch, troch či štyroch dňoch vrátili z Mexika a majú príznaky chrípky," uviedla zdôrazňujúc, že ide o "preventívne opatrenia". Podozrivých z nákazy hospitalizovali v meste Bilbao na severe krajiny, v Almanse na juhovýchode a vo východnom meste Valencia. Vláda už požiadala letiskové úrady o pomoc pri pátraní po ďalších cestujúcich z ich letu.

Rusko zakázalo dovoz mäsa z Mexika a USA

Rusko v strachu pred šíriacou sa chrípkou v nedeľu zakázalo dovoz mäsa z Mexika, niekoľkých štátov Spojených štátov amerických a deviatich latinskoamerických krajín, informoval hovorca premiéra Vladimira Putina. Rozhodnutie o zákaze prišlo ihneď po tom, ako Putin nariadil vytvorenie špeciálnej komisie pre boj proti hrozbe prasacej chrípky, aj keď v Rusku zatiaľ nezaznamenali ani jeden prípad nákazy.

Zakázaný je tiež dovoz surovej bravčoviny z Guatemaly, Hondurasu, Dominikánskej republiky, Kolumbie, Kostariky, Kuby, Nikaraguy, Panamy a zo Salvádora nalodenej pred 21. apríla. Bravčovina z amerických štátov Alabama, Arizona, Arkansas, Georgia, Kansas, Louisiana, Nové Mexiko, Oklahoma a Florida je takisto zakázaná.

Organizácia môže odporučiť uzatvorenie hraníc

WHO môže teoreticky odporučiť dopravné a obchodné obmedzenia a uzatvorenie hraníc, nič z toho by však nebolo pre krajiny záväzné. Doteraz sa tomu organizácia vyhýbala. Organizácia zatiaľ nevyhlásila ani pandemický poplach, keďže podľa Chanovej chce predtým získať viac informácií.

Chanová tiež povedala novinárom, že "by bolo rozumné, keby zdravotní predstavitelia v jednotlivých krajinách boli v pozore pred prepuknutím chorôb podobných chrípke alebo zápalu pľúc, najmä v prípade, ak sa tak stane mimo hlavného chrípkového obdobia".

"Ďalším dôležitým signálom je nadmerný výskyt vážnych alebo smrteľných chorôb podobných chrípke v inej skupine obyvateľstva ako mladí a starší ľudia, ktoré sú najohrozenejší bežnou sezónnou chrípkou," povedala. Niektoré latinskoamerické a ázijské krajiny už začali so sledovaním a preverovaním ľudí pri vstupoch do krajiny.

Letiská zvyšujú kontrolu pasažierov

Skupinu troch učiteľov a 22 školákov z Aucklandu na Novom Zélande dali do karantény po ich návrate z Mexika, pretože mali symptómy podobné chrípke.Úrady v Aucklande rozhodli, že až do výsledkov testov sa nemôžu vrátiť do svojich domovov.

Japonsko začalo merať telesnú teplotu pasažierom, prichádzajúcim z Mexika.

Japonská vláda nariadila sprísnenie zdravotných prehliadok pasažierov, ktorí pricestovali do krajiny cez letiská Narita a Kansai priamo z Mexika alebo cez USA.

Ministerstvo zahraničných vecí vydalo varovania týkajúce sa choroby a vyzvalo obyvateľov, aby návštevu Mexika prehodnotili.

V Mexiku zatvárajú školy, najviac ohrození sú zdravotníci

V mexickom hlavnom meste zavreli školy, múzeá, knižnice a divadlá v snahe zabrániť šíreniu prasačej chrípky.

Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb v piatok informovalo, že mexické obete zabil ten istý kmeň, ktorý nakazil aj osem ľudí v USA. Mexické úrady vyzvali obyvateľov, aby sa vyhýbali miestam, kde sa zhromažďuje veľa ľudí, najmä nemocniciam.

Mexický prezident Felipe Calderon prerušil svoj program a zvolal mimoriadne zasadanie vlády, ktorá prerokovala opatrenia proti šíreniu epidémie. Ministerstvo zdravotníctva podá svojich posledných 500 000 vakcín pracovníkom zdravotníctva, ktorí sú najohrozenejšou skupinou. Zatiaľ však nie je známe, či je očkovacia látka efektívna aj pri prasacej chrípke.

Ministerstvo má dostatok generika protichrípkového lieku Tamiflu pre milión ľudí, jeho predpisovanie však chce prísne kontrolovať. Podľa vedcov sa zatiaľ zdá, že Tamiflu na nový typ chrípky zaberá, ak sa podá v prvých dňoch po nástupe príznakov.

Vírus zmutoval

Vedci tvrdia, že nový typ vírusu je kombináciou genetického materiálu z vírusov spôsobujúcich prasačiu, vtáčiu i ľudskú chrípku a že sa šíri z človeka na človeka. Laboratórne testy uskutočnené v Kanade potvrdili, že ide o zmutovaný kmeň prasacej chrípky typu A/H1N1.

"Je to vírus, ktorý zmutoval a z ošípaných sa preniesol na ľudí," povedal mexický minister zdravotníctva José Ángel Córdova. Obavy spôsobuje aj fakt, že nový vírus zabil mladých a dospelých ľudí, ktorí patria do menej ohrozenej skupiny. Je však možné, že deti a starí ľudia, ktorí sú chrípkou najohrozenejší, sa dali zaočkovať.

Minister Córdova vyzval ľudí, aby sa vyhýbali veľkým skupinám, nepodávali si ruky, nebozkávali sa, nepoužívali metro a prípadne si dali na tvár rúšku. Po uzavretí škôl v 20-miliónovom meste Mexiko zostalo doma 6,1 milióna študentov a žiakov, minister však nevedel povedať, ako dlho toto opatrenie potrvá.

V meste sa šíri panika a čierny obchod s chirurgickými rúškami

Šírenie prasačej chrípky vyvolalo v mexickej metropole paniku. Ľudia sa snažia zohnať protichrípkovú vakcínu, tej je však v lekárňach absolútny nedostatok. Vypredané sú aj rúška. Svetová zdravotnícka organizácia aktivovala svoje globálne operačné centrum a vyhlásila stav pohotovosti. Do Mexika vyslala tím expertov, ktorí majú tamojšej vláde pomôcť zvládnuť situáciu.

Mexická polícia zadržala dvoch ľudí za predávanie chirurgických rúšok za 25-násobok ich bežnej ceny. Rúška idú v Mexiku na dračku kvôli panike obyvateľov z nového vírusu.

Polícia zatkla 35-ročnú ženu a jej 15-ročného brata v stanici metra pred nemocnicou v Mexiku, keď sa pokúšali predať približne 1000 rúšok po 50 pesos (takmer 4 USD).

Americké zdravotnícke úrady zatiaľ nevidia dôvod na poplach, keďže päť nakazených v Kalifornii a dvaja v Texase sa uzdravili. Záhadou je, ako prasačiu chrípku dostali, keďže ani jeden z nich nebol v kontakte s ošípanými ani jeden s druhým.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom?
 2. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 3. inFEEnity posilní Samuel Oriňák
 4. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť
 5. Ani najlepšia mama nevie, čo sa deje v tele jej dieťatka
 6. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije?
 7. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model
 8. Firmám sa vyplatí poznať uhlíkovú stopu vlastných výrobkov
 9. Dôchodkové sporenie s rešpektom k budúcnosti
 10. Pomáhajú firmám zarábať viac. Polepšili si aj živnostníci
 1. Mačka, ktorá žerie ľudí, kakajúce polienko, pavúky na stromčeku
 2. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 3. Dopyt po bytoch stúpa, ponuka bytov sa neustále zmenšuje
 4. Tatranský buk je Stromom roka 2021
 5. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 6. BLACK FRIDAY: Nakupujte výhodne prírodné produkty
 7. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 8. Trojica prestížnych fotografov hovorí o svojich tajomstvách
 9. Spoločnosť v Lipt. Mikuláši dodáva námorný informačný systém
 10. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť
 1. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 27 901
 2. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 9 993
 3. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 6 866
 4. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 4 994
 5. Rekonštruujete? Pozor na romantické predstavy o vykurovaní 3 043
 6. Ako ušetriť náklady v sklade? Máme pre vás 9 tipov 2 546
 7. Obľúbená kozmetika, lieky a doplnky stravy so zľavou až 50% 2 361
 8. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model 2 103
 9. Neapolu odpustíte chaos, decentné Sorrento je únikom do pohody 2 045
 10. TIP: Úspech zakódovaný v DNA? Potvrdil to zlatý hattrick 1 870
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Zatvoriť reklamu