SME

Firmy majú plán na novú chrípku

Súkromné firmy v príprave na boj proti pandémii predbehli štát.

Slovensko na východnej hranici nasadilo rúška a teplomery.Slovensko na východnej hranici nasadilo rúška a teplomery. (Zdroj: PRE SME – MILAN POTOCKÝ)

Súkromné firmy v príprave na boj proti pandémii predbehli štát.

BRATISLAVA. Firmy sú v príprave na prasaciu chrípku o krok pred štátom. Kým veľké spoločnosti ako US Steel Košice, Slovnaft či PSA Peugeot Citroën majú na prasaciu chrípku vlastný pandemický plán, ten štátny sa stále pripravuje. Naposledy sme ho aktualizovali kvôli vtáčej chrípke v roku 2005.

Veľké spoločnosti majú vlastné tímy lekárov aj vlastné rúška. „Stav zásob ochranných rúšok je na takej úrovni, že by pre celý závod vystačil na obdobie okolo dvoch týždňov," opisuje opatrenia hovorca PSA Peugeot Citroën Peter Švec.

Ak by zamestnanci odmietli péenku, spoločnosť im dá možnosť čerpať náhradné voľno, dovolenku či zavedie „teleprácu". Už teraz v automobilke denne sledujú počet chorých.

Stačí aj známa vakcína

Rafinéria Slovnaft sa riadi pandemickým plánom materskej spoločnosti MOL. „Na udržanie výroby je nutných minimálne 60 percent zamestnancov. Máme aj zoznam kľúčových pozícií," dodáva hovorca Slovnaftu Anton Molnár.

Volkswagen už teraz zamestnancom okrem vitamínov ponúka aj očkovanie proti bežnej chrípke.

Slovensko nemá v rukách proti prasacej chrípke takmer nič, tvrdí v komentári Peter Schutz.

Práve vakcíny na klasickú chrípku sú podľa lekárov jedným z najdostupnejších spôsobov prevencie. „Očkovanie proti sezónnej chrípke čiastočne chráni aj pred prasacou chrípkou. Keď sa však objaví vakcína na prasaciu chrípku, tak je vhodné sa dať zaočkovať aj proti nej," hovorí virológ Fedor Čiampor z Virologického ústavu SAV.

Vakcínu v plnej výške zdravotné poisťovne preplácajú, stačí si ju dať predpísať u lekára. Napriek tomu sa doteraz dalo zaočkovať asi len dvanásť percent obyvateľov Slovenska.

Ihly sa bojíme

„Stále veríme viac cesnaku," hovorí imunológ Ivan Hruškovič. Hoci sa chrípková sezóna už začala, nie je podľa neho na očkovanie neskoro ani dnes.

„V priebehu šiestich dní vzniká bunková imunita, v priebehu štrnástich dní protilátky. Ešte je dosť času, u nás dosiahne chrípka vrchol až niekedy v koncom januára," hovorí imunológ.

Virologička Tatiana Betáková z SAV však upozorňuje, že nakaziť sa chrípkou krátko pred alebo po očkovaní môže skomplikovať jej priebeh. Najvhodnejšie preto podľa odborníkov je dať sa zaočkovať priamo proti prasacej chrípke - Slovensko však vakcíny ešte ani neobjednalo, hoci v susednom Česku už začali očkovať.

Ukrajinské trhy našich stále lákajú

Našincom sa rúška nosiť nechce, epidemiologička ľudí varuje, aby situáciu nepodceňovali.

VYŠNÉ NEMECKÉ. Na slovensko-ukrajinských hraničných priechodoch cestujúcich smerujúcim k nám od včera kontrolujú lekári, v pohraničných obciach včera rozdávali ochranné rúška. Ani alarmujúce správy
o chrípke ľudí z našej strany neodradili od nákupov na obľúbených trhoch v Užhorode.

Cestovali tam cez priechod Vyšné Nemecké. Trhy sú otvorené napriek tomu, že Ukrajina verejné zhromaždenia zakázala. Slováci si rúška so sebou nebrali. „Mali ich väčšinou predajcovia
a niekoľko Ukrajincov. My sme nemali, nebojíme sa. Preháňajú to a nie je to až také vážne," hovoril Pavel z Humenného.

Košická krajská epidemiologička Janka Stašková hovorí, že Slováci by mali cestu na Ukrajinu odložiť a situáciu tam určite nepodceňovať. Slovensko protichrípkové opatrenia na východe posilňuje.

„Keď sa niekto colníkom alebo pasovákom pri kontrole pasažierov nepozdáva, to znamená, že má známky ochorenia, alebo sa sťažuje, my ich vyšetríme.

Ak zistíme, že majú známky virózy, dáme ich do izolačnej miestnosti. Sanitka ich odvezie do nemocnice na vyšetrenia," povedala lekárka Kristína Raganová.

Včera vyšetrili desiatky pacientov, nikoho nemuseli hospitalizovať. Colníci a policajti majú bezkontaktné merače teploty.

V pohraničných obciach okresov Sobrance, Snina, Michalovce a Trebišov včera rozdávali ochranné rúška. Starostovia si ich mohli prevziať na oddeleniach hraničnej kontroly. Štát ich má približne 300-tisíc, v oblasti žije okolo stotisíc ľudí.

V obci Veľké Slemence, kde žije 628 obyvateľov, rozdávali rúška už dopoludnia. Viacerí obyvatelia pohraničných dedín však včera chodili bez nich. „Nie je panika, ľudia sa neboja," povedal starosta Veľkých Slemeniec Ľudovít Tóth. Práve v tejto obci zatvorili hraničný priechod pre peších. Po vlastných neprejdete ani priechodom Ubľa - Malyj Bereznyj. Môžu tadiaľ premávať len autá.

Milan Potocký
Na západe nasnežilo

Mrazivé počasie môže pribrzdiť šírenie vírusu. V západnej polovici Slovenska to včera vyzeralo na ozajstný príchod zimy.

BRATISLAVA. Západné Slovensko sa včera zobudilo do zasneženého rána - oproti minulému roku o tri týždne skôr. Kalamita však z toho nehrozí.

Bratislava vychladla
  • kým v Bratislave bol o druhej popoludní jeden stupeň Celzia, v Nitre, Prievidzi aj na Sliači až 6 stupňov;
  • dokonca aj v Poprade bolo teplejšie ako v Bratislave – tri stupne;
  • k večeru však aj na východe teploty začali klesať.
Sneženie alebo dážď so snehom by už dnes ráno malo prechodne ustať, hovorí Lukáš Braun zo SHMÚ.
„Sneženie na západnom Slovensku, presnejšie v oblasti Malých Karpát, je zapríčinené rozpadávajúcim sa zvlneným oklúznym frontom nad týmto územím." Takýto front vznikne, keď splynú dve studené vzduchové hmoty, a tak odstrihnú teplý vzduch od povrchu zeme.
Cesty v Bratislave boli včera iba mokré, takže boli zjazdné. Iba do kopcovitých častí mesta ako Koliba, Kramáre a Lamač museli cestári vyraziť skoro ráno a posypať cesty. Posypali aj most Apollo, na ktorom sa začala vytvárať vrstva kašovitého snehu.
Policajti ešte nemuseli kontrolovať, či vodiči majú zimné pneumatiky. „Na ceste nie je súvislá vrstva snehu," povedal hovorca bratislavského krajského policajného riaditeľstva František Peczár.
Dnes popoludní meteorológovia očakávajú od západu ďalšie zrážky, ktoré sa postupne vyskytnú na celom Slovensku, na severe aj sneženie.
Jozef Čavojec
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 707
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 765
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 539
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 834
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 034
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 016
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 682
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 6 144
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu