SME

Bolesti hlavy. Najčastejšie príčiny, druhy bolesti a liečba

Bolesti hlavy môžu sprevádzať aj závažné ochorenie.

Intenzívna bolesť hlavy môže mať rôzne príčiny.Intenzívna bolesť hlavy môže mať rôzne príčiny.

Bolesť hlavy môže vznikať z rôznych dôvodov. Aby bolo možné určiť správnu diagnózu a liečbu bolesti hlavy, treba si všímať charakter (tupá, ostrá, pichľavá bolesť) a miesto bolesti, časový rozsah, pridružené faktory ako napríklad súvislosť s počasím a neurologické príznaky, napríklad slabosť či strnulosť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Príčiny bolesti hlavy

Skupina bolestí hlavy je široká, vo všeobecnosti možno bolesti hlavy rozdeliť na primárne a sekundárne.

SkryťVypnúť reklamu
  • Primárne bolesti hlavy sa vyskytujú samostatne, bez zjavných vonkajších príčin. Vyskytujú sa najčastejšie a ide o tenznú bolesť, migrénu alebo takzvaný Hortonov syndróm.
  • Sekundárne bolesti majú vonkajšiu príčinu a sú symptómom iného ochorenia, úrazu, alebo zdravotného problému.

Hlava vás môže rozbolieť aj pri nadužívaní niektorých analgetík - liekov proti bolesti, ale nepríjemnosti môžu spôsobiť aj lieky s nežiaducimi účinkami. Časté bolesti môžu sprevádzať aj iné ochorenia hlavy alebo krku a bolesť sa môže dostaviť aj v súvislosti s určitými lekárskymi zákrokmi.

Súvisiaci článok Hneď volajte sanitku. Mozgová mŕtvica spustí odpočítavanie Čítajte 

Príčinou bolesti hlavy môžu byť aj rôzne patologické procesy, napr. tumory, mozgová porážka, krvácanie alebo stavy, ktoré vznikajú po úrazoch.

„V hlave vznikne ložisko, ktoré tlačí na lebku. Ak vzniká bolesť náhle, neočakávane, bolí polovička hlavy alebo človek neustále dňom i nocou pociťuje tlakovú bolesť, nie je schopný nič robiť a akýkoľvek pohyb bolesti zhoršuje, treba vyhľadať lekára. Bežné lieky nepomôžu," vysvetľuje Iveta Nikolová, neurologička z nemocnice s poliklinikou Medissimo v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu

Bolesti hlavy môže vyvolať aj jedlo a nápoje

  • Najčastejšie to býva čokoláda, syry, oriešky, cibuľa, ocot, dresingy, sójová omáčka, pečeň, morské živočíchy či konzervačné prísady, alebo tzv. éčka.
  • Bolesť sa môže objaviť aj po užití niektorých vitamínov - napríklad A, podobne aj po požití vitamínu B6 alebo selénu, či jódu.
  • Zvykne sa hovoriť aj o tzv. syndróme čínskej reštaurácie, keď je bolesť hlavy indukovaná látkou MSG (monosodium glutamát).
  • Hlava vás môže rozbolieť aj z hladu. Príčinou je nízka hladina cukru v krvi a rozšírenie ciev. Takto vzniknutá bolesť hlavy by sa mala stratiť po požití jedál obsahujúcich najmä cukry a bielkoviny.
  • Bolesti môže vyvolať aj prílišná konzumácia alkoholu, ktorá spôsobuje zúženie ciev, edém mozgu a poruchu regulácie metabolizmu vody a elektrolytov.
  • Bolesť hlavy sa môže dostaviť v prípade, že ste vynechali pravidelnú kávu.

Intenzívna bolesť, lokálna alebo od krčnej chrbtice

Tenzná bolesť hlavy patrí medzi najčastejšie a radí sa medzi funkčné bolesti. Jedná sa pocitovo o tupú, tlakovú bolesť, cítiť ju po celej hlave, temene hlavy alebo jej obvode.

SkryťVypnúť reklamu

Nastupuje postupne a obojstranne, bolesť je pritom trvalá a jej intenzita v priebehu dňa iba jemne kolíše.

Súvisiaci článok Seknutý krk. Prečo vzniká a čo robiť, aby bolesť ustúpila Čítajte 

Častú bolesť hlavy môže spôsobovať napätie šijového svalstva, ktoré je v oblasti od krčnej chrbtice po celej ploche hlavy a upína sa v mieste nadočnicových oblúkov a spánkov.

„Vtedy má človek pocit, akoby mu išlo rozpučiť hlavu, nie sú to teda pulzujúce bolesti ako pri migréne, skôr tlakové. Nezriedka bývajú spojené aj s pocitom na vracanie, na odpadnutie," vysvetľuje neurologička. Často sú dôsledkom práce pri počítači, preto je dôležité prerušiť prácu, pomasírovať a uvoľniť si šijové svalstvo, pomáhajú aj protizápalové lieky.

Nejde o život ohrozujúce bolesti, ale bývajú časté a zvyknú sa kombinovať s migrenóznymi bolesťami. Vtedy hovoríme o zmiešaných bolestiach hlavy, sú komplikované a v takom prípade treba liečiť obe diagnózy.

„Časté sú u citlivejších, vnímavejších a stresogénnejších ľudí, ktorí bývajú prepracovaní. Zvyknú sa spájať aj s úzkosťou, depresiou, poruchami spánku, napätím," hovorí Nikolová.

Niekedy sa intenzívna bolesť môže sa objavovať len lokálne. Postihne napríklad čelo, objaví sa za uchom alebo za okom, bolieť môžu aj obe oči, častá je aj bolesť na vrchu hlavy.

Ak nastane bolesť hlavy len pri pohybe alebo na dotyk, môže ísť o lokálnu príčinu.

Migréna - bolesť postupná a pulzujúca

Do skupiny takzvaných funkčných bolestí hlavy patrí aj migréna. Postihuje ľudí v produktívnom veku od dvadsaťpäť do päťdesiatpäť rokov, častejšie sa objavuje u žien.

Súvisiaci článok Migréna. Ako vzniká, aké sú prejavy a vhodná liečba Čítajte 

Migréna pôsobí v niekoľkých fázach a na rozdiel od tenznej bolesti sa zhoršuje pri väčšej fyzickej aktivite a námahe.

Vyvolávajúcim faktorom môžu byť stres, fyzická námaha, zmena počasia (tlaku vzduchu), niektoré potraviny (syry, čokoláda, citrusy, alkohol, jedlá s obsahom glutamanu), nedostatok spánku, vyčerpanosť, ale aj napríklad hormonálne faktory.

Ako vysvetľuje neurologička Nikolová, „prvotná bolesť postupne prechádza až do silných úporných bolestí. Tie obvykle zasahujú jednu stranu hlavy, v priebehu rokov môže dochádzať aj k striedaniu týchto strán.

Prevažne to býva bolesť pulzujúca, charakteristické je aj to, že človek nie je schopný pokračovať v práci, potrebuje pokoj, ticho, často aj vracia, prekáža mu svetlo, hluk. Je to skrátka bolesť, ktorá sa nedá, ako sa ľudovo povie, ´rozchodiť´."

V takom prípade neurologička odporúča oddych v zatemnenej miestnosti, dostatočné pitie vody a užitie lieku.

V prvých fázach sa užívajú iba bežne dostupné lieky proti bolesti, ak však neprinášajú žiaduci efekt, pacient by mal vyhľadať lekára, ktorý na základe vyšetrení naordinuje špecifické lieky. Treba ich užiť včas, aby sa migréna „nerozbehla". Častá bolesť hlavy migrénového typu je diagnóza, ktorá by určite mala byť sledovaná a liečená odborníkom.

Migréna s aurou a bez aury

Väčšina migrenikov máva častú bolesť hlavy bez takzvanej aury, u niektorých sa však vyskytuje migréna s aurou.

Ide o predzvesť záchvatu, ktorá sa prejavuje rôznymi neurologickými prechodnými príznakmi, najčastejšie zrakovými. Môže ísť o rôzne svetelné záblesky, iskriace obrazy, ale aj precitlivenosť na pachy a dotyk, znížená citlivosť či rečové poruchy, závraty, dvojité videnie, šum v ušiach alebo prechodné poruchy sluchu a pod.

S migrenóznymi bolesťami hlavy sa niekedy môže zamieňať subarachnoidálne krvácanie.

„Ide o krvácanie z výdute cievy, ktorá môže prasknúť a prejavom je rôzny stupeň bolesti hlavy. Zväčša je to výrazná, nezvyčajná bolesť hlavy, niektorí dokonca môžu počuť puknutie v hlave," hovorí neurologička Nikolová.

Prasknutie môže byť vyprovokované kýchnutím, zakašľaním, doskokom alebo môže vzniknúť aj z ničoho nič pri prudkom pohybe.

„Takáto bolesť hlavy sa môže zamieňať za migrenózny záchvat. Ale pacient, ktorý máva migrenózne záchvaty, by to vedel odlíšiť. Ak ešte niekto taký zážitok nemal, vtedy ho to môže zmýliť. Ide len o fyzickú podobnosť priebehu," hovorí Nikolová.

Hortonov syndróm - bolesť na spánku

Bolesť hlavy v spánkoch sa nazýva Hortonov syndróm a takmer výhradne ňou trpia muži. Je mimoriadne zriedkavá, postihuje približne pol percenta populácie, zvyčajne sa objaví v strednom veku.

Súvisiaci článok Úraz hlavy. Čo robiť a ako rozoznať vážne komplikácie Čítajte 

Bolesť sa objavuje bodovo, je presne zacielená na jedno miesto.

Zvyčajne sa vyskytuje v jednej polovici hlavy v oblasti oka, očnice a v spánkoch. Bolesť hlavy na temene alebo za očami sa nevyskytuje.

Prebieha v opakovaných záchvatoch v intenzite od pár minút až po hodiny. Zvyčajne ide o jeden až desať záchvatov denne. Bolesť je dlhodobejšia a vyskytuje sa aj v súvislých viactýždenných úsekoch, pričom sa môže vytratiť na celé roky.

Veľká väčšina prípadov je najmä v nočných hodinách a narúša spánok. Na liečbu sa používajú zväčša lieky proti migréne, kortikoidy a čerstvý kyslík.

Predmenštruačný syndróm

Nemálo žien pozná bolesti hlavy spojené s nástupom menštruácie. Vznikajú v dôsledku hormonálnych zmien. Jednoznačná pomoc je problematická.

„Žena by sa mala v tomto období vyhnúť napríklad potravinovým alergénom. Okrem toho je dôležité užiť liek už pri objavení sa prvých príznakov. Pomáhajú aj studené obklady, odpočinok v tichej a zatemnenej miestnosti a podobne," radí neurologička.

Bolesti hlavy môžu sprevádzať aj užívanie hormonálnej antikoncepcie a objavujú sa aj ďalšie nežiaduce účinky, ako je vracanie, napätie v prsníkoch, zmeny nálady, zvýšenie hmotnosti.

U žien s migrénou, ktoré užívajú hormonálnu antikoncepciu, môže byť prítomné zvýšené riziko vzniku cievnej mozgovej príhody najmä v súvislosti s ďalšími rizikovými faktormi, ako je napríklad fajčenie.

Deti a bolesti hlavy

Migrénami môžu trpieť aj deti, no s diagnostikovaním je to problematické, keďže príznaky nevedia dobre opísať. Na liečbu sa využívajú skôr lieky rastlinného typu.

Bolesti hlavy sa zvyknú objavovať u detí aj v súvislosti s hormonálnymi zmenami v puberte. V takých prípadoch neurologička odporúča podávať magnézium alebo ľahké voľnopredajné analgetiká.

Častou príčinou býva napríklad aj stres v škole, pričom nemusí ísť o migrenózne bolesti. Bývajú skôr tenzné - v dôsledku svalového napätia.

Kedy by ste mali navštíviť lekára?

  • Ak sa bolesť objavila po prvý krát až vo veku nad 40 rokov,
  • pri bolesti hlavy, ktorá sa javí byť najhoršia, akú ste doteraz zažili,
  • ak sa k bolesti hlavy pridružia ďalšie príznaky - napríklad zvracanie, precitlivelosť na svetlo alebo hluk,
  • ak sa súčasne s bolesťou hlavy objaví aj teplota, vyrážka, stuhnutosť krku, slabosť končatín alebo iné neurologické príznaky ako spomalenie myslenia, zmeny charakteru osobnosti alebo porucha vedomia.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. dm podporila sumou 6 475 eur realizáciu projektu Základnej školy
  2. Na zdraví záleží
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  6. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  7. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  8. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 189
  2. Každý piaty zomrie 9 100
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 779
  4. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 6 669
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 810
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 733
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 509
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 732
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu