SME

Hepatitídou sa môžete nakaziť ľahko, vhodná ochrana je očkovanie

V súčasnosti veľa cestujeme po celý rok, nielen počas dovoleniek. Nezriedka ide o exotické destinácie, kde na nás číhajú rôzne vírusové, bakteriálne či parazitárne nákazy. Ľahko sa možno infikovať hepatitídou, najmä typom A a B.

Zdrojom vírusu hepatitídy A môže byť aj obyčajný džús, prípadne kocka ľadu, ak bola vyrobená z kontaminovanej vody.Zdrojom vírusu hepatitídy A môže byť aj obyčajný džús, prípadne kocka ľadu, ak bola vyrobená z kontaminovanej vody. (Zdroj: Ilustračné foto: Flickr.com)

Oba tieto typy vírusovej hepatitídy patria k častým infekčným ochoreniam, ktoré si môžeme doniesť aj ako neželaný „suvenír“ zo zahraničných ciest. Hepatitída, ľudovo nazývaná aj žltačka, sa ťažko lieči a spôsobuje poškodzovanie a odumieranie pečeňových buniek. Následkom môže byť poškodenie funkcie pečene aj nádorové ochorenie. Hepatitídu však nemusí spôsobiť len vírus.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V prípade nevírusových foriem je príčinou ochorenia najčastejšie alkohol, rôzne chemické látky (aj lieky) a toxíny. Spomínané vírusy sú podľa odborníkov druhou najčastejšou príčinou vzniku hepatitídy a rozlišujeme päť foriem – niektorí lekári hovoria aj o tzv. abecede hepatitíd: sú to formy A, B, C, zriedkavejšie D a E. Vírusy, ktoré hepatitídu uspôsobujú, sa množia v pečeňových bunkách a následne spôsobujú zápal.

SkryťVypnúť reklamu

Aj na Slovensku sa každoročne objavia lokálne epidémie tohto ochorenia, avšak v porovnaní s inými krajinami strednej a východnej Európy a severnej Afriky je u nás výskyt žltačky typu A a B podstatne nižší.

Pozor na rizikové krajiny

Najmä pri cestovaní do krajín Afriky, Ázie, Južnej a Strednej Ameriky by sme sa podľa odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) mali nechať zaočkovať proti žltačke typu A a B. Nákaza sa totiž prenáša pomerne ľahko, v prípade žltačky typu A stačí vypiť kontaminovaný nápoj, alebo zjesť nedostatočne tepelne upravené jedlo či nejakú miestnu špecialitu. Odborníci ako príklad uvádzajú situáciu, keď sa v roku 2004 v egyptskej Hurghade nakazil hepatitídou A veľký počet turistov. Zdrojom nákazy bol pomarančový džús. Odborníci uvádzajú, že vírus hepatitídy typu A prežíva pri teplote 25 °C v suchej stolici a vo vode 30 dní. Prežije aj dlhodobé zmrazenie a var kratší ako 5 minút. Je acidostabilný, pri pH 3 vydrží 3 hodiny.

SkryťVypnúť reklamu

Prevencia proti hepatitíde A:

  • dôkladná osobná hygiena (aby sa zabránilo fekálno-orálnemu prenosu),
  • opatrnosť pri konzumácii potravín a nápojov (jedzte len tepelne spracované potraviny, pite len vodu a nápoje z uzavretých fliaš, zdrojom nákazy môže byť aj kocka ľadu),
  • kúpanie v čistých vodách.

Nebezpečnejšia je hepatitída typu B

Tento typ vírusovej hepatitídy má závažnejší priebeh ako typ A a môže prejsť do chronicity. Prenáša sa krvou alebo telesnými tekutinami a zákerný je v tom, že stačí mimoriadne malá infekčná dávka, aby človek ochorel. Vírus tohto typu hepatitídy je veľmi odolný, prežíva až 6 mesiacov pri teplote 30 – 32 °C a minimálne 15 rokov pri teplote -15 °C, v zaschnutej krvi prežíva aj niekoľko týždňov. Ak takéto ochorenie prejde do chronickej formy, hrozí riziko cirhózy a rakoviny pečene.

SkryťVypnúť reklamu

Kde vám hrozí nákaza? Rizikom sú poranenia alebo ochorenia, kde sa vyžaduje invazívny prístup, riskantné je aj používanie spoločných ihiel a striekačiek pri intravenózne podávaných drogách. Nakaziť sa však môžete aj pri ošetrení u zubného lekára, rizikové je tetovanie, piercing, manikúra či pedikúra, akupunktúra, ale aj spoločné používanie predmetov osobnej hygieny, ako sú napríklad zubné kefky.

Podľa odborníkov je v súčasnosti najvýznamnejším spôsobom prenosu ochorenia vo vyspelých krajinách nechránený pohlavný styk. Vírus hepatitídy B sa môže preniesť aj z matky na dieťa buď pred pôrodom alebo počas neho. Zdrojom nákazy môže byť aj tzv. asymptomatický nosič – človek, ktorý je vírusom nakazený, ale nemá žiadne príznaky ochorenia.

Chráňte sa očkovaním

Popri eliminácii všetkých rizikových faktorov ako vhodnú a najúčinnejšiu prevenciu lekári odporúčajú očkovanie. Vhodná je kombinovaná vakcína proti hepatitíde A + B. Očkovať sa môžete nechať podľa klasickej očkovacej schémy. V takom prípade sa druhá dávka očkovacej látky podá mesiac po podaní prvej a tretia 6 mesiacov po podaní druhej dávky.

V prípade potreby sa môžete nechať očkovať aj podľa zrýchlenej očkovacej schémy. Vtedy sa druhá dávka očkovacej látky podáva týždeň po podaní prvej a tretia dávka očkovacej látky v odstupe troch týždňov od druhej. Po roku sa však treba nechať preočkovať štvrtou dávkou.

Podľa odborníkov je ideálne nechať sa zaočkovať viac ako 6 mesiacov pred dovolenkou, optimálny čas je 6 týždňov. Najkratší čas očkovania pred dovolenkou je 35 dní – aby ste stihli absolvovať 3 dávky v zrýchlenej schéme a mohli sa vám včas vytvoriť protilátky.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 706
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 598
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 532
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 808
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 010
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 960
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 634
  8. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 6 605
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu