SME

Ako si vybrať tlakomer

Rozhodli ste sa aj vy pre jeho kúpu a neviete si vybrať? Na trhu nájdete množstvo rôznych tlakomerov rôznych značiek, kvality i cien. Poradíme vám, podľa čoho si vyberať ten správny.

(Zdroj: Ilustračné foto: sxc.hu)

1. Typ tlakomeru

Na trhu nájdete mechanické, poloautomatické i digitálne tlakomery. Mechanické využívajú na odčítanie hodnoty ortuťový stĺpec alebo hodinové ručičky (aneroidný tlakomer. Digitálne tlakomery odmerajú tlak na ramene alebo na zápästí.

Každý typ tlakomeru vyhovuje inému pacientovi – napríklad tlakomer na zápästie nie je vhodný pre seniorov. Pri výbere sa preto radšej poraďte s lekárom.

2. Certifikát

Ak chcete mať istotu, že váš tlakomer bude merať presne, overte si, či bol preverený podľa medzinárodných protokolov.

Či to tak je, vám prezradia názvy protokolov: BHS (British Hypertension Society), AAMI (Asociation for the Advancement of Medical Instrumentation) a IP protokol podľa Európskej hypertenziologickej spoločnosti.

3. Veľkosť manžety

Všímajte si veľkosť manžety. Tá je pre nameranie správnych hodnôt dôležitá. Čím objemnejšie máte rameno, tým väčšia musí byť manžeta, inak môžu byť nepresne namerané hodnoty príliš vysoké.

Odmerajte si obvod ramena v strede medzi lakťovým a ramenným kĺbom a podľa obvodu si vyberte vhodnú manžetu. Produktový manažér Lubor Jurčák hovorí, že štandardná manžeta je pre obvod ramena od 22 do 32 centimetrov. Ak je však niekto obéznejší, môže si dokúpiť väčšiu manžetu.

Na trhu sú aj špeciálne tlakomery, ktoré majú takzvanú „komfort“ manžetu. Je univerzálna, určená je na obvod ramena od 22 do 42 centimetrov. Tlakomer s takouto manžetou tak môže využívať celá rodina vrátane detí.

Technické parametre

Niektoré typy tlakomerov majú pamäť, ktorá môže zaznamenávať až do stovky meraní. Užívateľovi potom ponúknu aj priemer z určitého počtu posledných meraní.

Inou funkciou môže byť možnosť nastaviť si merania pre dve osoby, pričom namerané hodnoty u oboch sa budú osobitne ukladať do pamäte aj osobitne vyhodnocovať.

U niektorých drahších typov tlakomerov sa môžete stretnúť aj s možnosťou pripojenia k počítaču. Priložené inštalačné CD si pacient nainštaluje do počítača a pripojí k nemu tlakomer. Namerané hodnoty si tak môže ukladať, robiť rôzne grafy, analyzovať ich, poslať svojmu lekárovi e-mailom.

K nadštandardným a novším funkciám patrí napríklad aj automatické nafukovanie manžety. Ide o takzvanú technológiu Intellisense. Tá umožní šetrné meranie pri minimálnom pretlakovaní manžety. Takto sa manžeta menej opotrebúva, vlastné meranie je tiež šetrnejšie a správne zmerať krvný tlak môžete pri jedinom nafúknutí manžety.

Digitálne tlakomery využívajú ako zdroj batérie, no k mnohým si možno dokúpiť aj adaptér a preto sa dajú pripojiť do zásuvky.

Cena

Kúpa kvalitného tlakomeru je investíciou – ceny sa môžu vyšplhať aj na stovky eur. Tlakomery sa predávajú v lekárňach aj vo výdajniach zdravotných pomôcok. Poisťovne na ne z verejného zdravotného poistenia, žiaľ, neprispievajú ani centom, nenachádzajú sa totiž na zozname zdravotníckych pomôcok, ktorý pravidelne vydáva ministerstvo zdravotníctva. „Nejde o pomôcku, ktorá by priamo zlepšovala zdravotný stav pacienta, ale o nástroj merania,“ vysvetľujú poisťovne.

Zdarma vám tlak po dohode odmerajú v ordinácii praktického lekára alebo aj v mnohých lekárňach.

Pri kúpe tlakomeru trvajte na tom, aby vám predviedli, ako s ním správne pracovať.

Miriam Vojteková, ht

Druhy tlakomerov

Mechanické

Sú to klasické ortuťové alebo aneroidné (ručičkové) tlakomery a predstavujú zlatý štandard. Sú presné, používajú ich lekári. Navyše ich treba v pravidelných intervaloch kontrolovať a kalibrovať.

Nevýhodou pre bežného človeka je to, že pri meraní treba používať fonendoskop. Preto mnohí ľudia radšej využívajú digitálne tlakomery, ktoré ponúkajú vyšší komfort.

Orientačná cena: 15,30 až 52,30 eura

Digitálne

Môžu byť na zápästie alebo na rameno. Pridanou hodnotou je komfortná obsluha, výsledky si možno v jednoduchej forme prečítať na displeji. Merajú aj pulz a niektoré zachytia aj srdcové arytmie. Sú vhodné na domáce meranie tlaku krvi.

Zápästné sa odporúčajú len na orientačné meranie. Sú síce malé a ľahko prenosné, nemusia však merať dostatočne spoľahlivo. „Obvykle ich používajú športovci alebo ľudia, ktorí nemajú problém s tlakom.

Použitie takýchto tlakomerov sa neodporúča, ak máte viac ako 60 rokov, pri kôrnatení ciev a atérioskleróze alebo ak trpíte cukrovkou či Parkinsonovou chorobou.

Orientačná cena: 23,65 až 170 eur

Tlakomery na rameno vám odporučí aj lekár. Dokážu tlak odmerať veľmi presne. Vhodné sú aj (a hlavne) pre starších a obéznejších ľudí. Niektoré majú aj funkciu „priemerové meranie“. Znamená to, že urobia tri merania za sebou a hneď aj vyhodnotia priemernú hodnotu.

Orientačná cena: 22,50 až 295 eur

Poloautomatické

Patria tiež k digitálnym tlakomerom, akurát manžetu musíte nafúkať ručne pomocou pumpičky.

Orientačná cena: 22,50 až 180,60 eura

Akú veľkú manžetu má mať váš prístroj

pre obvod ramena 22 – 26 cm - 12 x 22 cm

pre obvod ramena 27 – 34 cm - 16 x 30 cm

pre obvod ramena 35 – 44 cm - 16 x 36 cm

pre obvod ramena 45 – 52 cm - 16 x 42 cm

Otestujte sa

Hodnoty tlaku krvi a kategorizácia

Kategória

Systolický TK

Diastolický TK

Optimálny

< 120

< 80

Normálny

120 – 129

80 – 84

Vysoký normálny

130 – 139

85 – 89

Hypertenzia 1. stupňa (mierna)

140 – 159

90 – 99

Hypertenzia 2. stupňa (stredne závažná)

160 – 179

100 – 109

Hypertenzia 3. stupňa (závažná)

≥ 180

≥ 110

Pozn.: doma namerané hodnoty tlaku bývajú nižšie ako u lekára.

Ako si správne merať tlak

Aby namerané hodnoty krvného tlaku neboli skreslené, treba dodržiavať tieto zásady:

  • miestnosť, kde vám merajú tlak krvi, by mala byť tichá, nemal by vás nik vyrušovať a mala by mať primeranú teplotu,
  • tlak si merajte vždy v rovnakom čase,
  • aspoň 30 až 60 minút pred meraním tlaku nepite nápoje s kofeínom, nefajčite, nejedzte, dve-tri hodiny pred meraním sa vyhýbajte ťažkej fyzickej námahe,
  • pred meraním tlaku je vhodné vyprázdniť si močový mechúr,
  • kým začnete merať, poseďte si v pokoji päť až 10 minút na pohodlnej stoličke, sedieť by ste mali opretí chrbtom, nohy nemajte prekrížené, predlaktie si položte voľne na stôl zhruba vo výške srdca,
  • pri meraní nerozprávajte a nehýbte sa,
  • rameno by vám nemal zvierať napríklad vyhrnutý rukáv,
  • spočiatku by ste mali tlak merať na oboch ramenách, potom už na ramene, kde ste namerali vyššie hodnoty,
  • meranie treba opakovať aspoň dvakrát, odstup medzi meraniami by mal byť aspoň tri minúty, ak je rozdiel viac ako päť mmHg, treba zmerať tlak aj tretí raz, výslednou hodnotou bude priemer všetkých troch nameraných hodnôt,
  • ak užívate lieky na vysoký tlak, merajte si tlak predtým, ako ich užijete.
Tlak zvyšuje nielen soľ, ale i cukor

Viete, že váš tlak môže do nebezpečných výšok vyhnať aj cukor?

Podľa niekoľkých amerických štúdií ma na zvýšenie krvného tlaku vplyv nielen nadmerný príjem soli, ale aj cukru. Vedci uvádzajú, že u tých, čo jedia jedlá bohaté na fruktózu, stúpa riziko hypertenzie až o 30 percent. Kardiológ Peter Mikus hovorí, že to „možno vysvetliť už známou prepojenosťou a určitou súvislosťou medzi zvýšeným tlakom krvi a metabolickými poruchami, ako sú poruchy metabolizmu glukózy, dyslipoproteinémia, obezita. Táto súvislosť je vyznačená najmä pri tzv. metabolickom syndróme.“

Ak teda máte chuť na sladké, dožičte si kúsok kvalitnej tmavej čokolády alebo šálku horúceho kakaa. Ak tak urobíte aj denne a nebudete to preháňať, môžete svojmu srdcu pomôcť. Výskumníci z Univerzity Yale potvrdzujú, že takýto striedmy sladký prídel vášmu tlaku dokonca prospeje, pomôže ho znížiť. Kľúčom k lepšiemu zdraviu sú antioxidanty obsiahnuté v kvalitnej tmavej čokoláde.

Niekedy je signál bolesť hlavy

Vysoký tlak krvi patrí k vážnym rizikovým faktorom srdcovo-cievnych ochorení. V úmrtnosti na tieto ochorenia sme v Európskej únii na piatom mieste.

Podľa odborníkov viac ako polovica Slovákov, ktorí majú nad 60 rokov, trpí hypertenziou. Z celkovej populácie je to asi tretina. Mnohí, najmä tí mladší, o svojom vysokom tlaku často ani nevedia. Lekári ho nezriedka odhalia náhodne - pri preventívnej prehliadke alebo vyšetreniach, ktoré pacient absolvuje kvôli iným ťažkostiam. Nemálo hypertonikov liečbu podceňuje, keďže vysoký tlak sa nezvykne nijako prejavovať a nebolí. Ak ho predsa len zvyknú nejaké ťažkosti signalizovať, tak to môžu byť bolesti hlavy alebo závraty.

Nemusí sa však prejaviť aj niekoľko rokov a aj preto sa mu hovorí „tichý zabijak“. Niekedy môže byť prvým prejavom dokonca srdcový infarkt, cievna mozgová príhoda či zlyhanie obličiek.

Kedy už máme vysoký tlak krvi

Podľa definície Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je artériová hypertenzia definovaná ako dlhotrvajúce zvýšenie tlaku krvi v tepnách (artériách) krvného obehu nad stanovené hodnoty. V súčasnosti sa za normálnu hodnotu považuje tlak nižší ako 140/90 mmHg.

Vysoký tlak môže mať aj flegmatik

Ľudia si často spájajú vysoký tlak krvi s psychickým napätím. Domnievajú sa, že ak je človek pokojný až flegmatický, tak mu zvýšenie tlaku nehrozí. Opak je pravdou, aj vyrovnaní ľudia môžu trpieť hypertenziou. Viac ako 90 percent prípadov hypertenzie nemá žiadnu príčinu, ale je dôsledkom hromadenia mnohých rizikových faktorov.

Odborníci varujú, že hypertonikov ohrozuje až trikrát vyššie riziko srdcového infarktu alebo zlyhania srdca, hrozí im šesťkrát vyššie riziko vzniku krvných zrazenín a sedemkrát viac ich ohrozuje mozgová mŕtvica ako tých, ktorí s vysokým tlakom problém nemajú.

Aj kardiológ Peter Mikuš potvrdzuje, že vysoký tlak urýchľuje priebeh aterosklerózy a môže to byť zvýraznené, ak sa pridružia ďalšie riziká ako fajčenie, diabetes mellitus, dyslipoproteinémia. Dochádza k poškodzovaniu orgánov, napríklad srdca, obličiek, mozgu. Hovorí, že „pri akútnom vzostupe tlaku na vysoké hodnoty môže dôjsť k akútnym stavom ako napríklad infarktu myokardu, akútnemu srdcovému zlyhaniu, krvácaniu do mozgu, ischemickej cievnej mozgovej príhode.“

Ak sa vás týka niektorý z uvedených rizikových faktorov, ste kandidátom na vysoký tlak krvi:

  • dedičný faktor - výskyt vysokého krvného tlaku u pokrvných príbuzných,
  • vek nad 45 rokov, významnejšie u mužov nad 55 rokov a u žien nad 65 rokov,
  • u žien obdobie po menopauze,
  • u niektorých žien užívanie hormonálnej antikoncepcie,
  • nedostatok pohybu,
  • obezita,
  • diabetes.

Strach z lekárov zvyšuje tlak

Výskumy potvrdili, že asi štvrtine pacientov sa zvýši tepová frekvencia, keď sa za nimi zavrú dvere ordinácie lekára. Táto reakcia sa označuje ako „hypertenzia bieleho plášťa“. Znamená to, že výsledky meraní tak nemusia byť celkom objektívne. Aj preto by bolo vhodné, ak by sa lekár v niektorých prípadoch nespoliehal len na meranie v ambulancii, ale zmonitoroval tlak pacienta aj v domácich podmienkach.

Aký tlak je optimálny u seniorov

Hypertenziu máte, ak je váš „horný“ – systolický tlak 140 mmHg a viac a „dolný“ – diastolický tlak 90 mmHg a viac. Kardiológ ako vyhovujúce hodnoty u hypertonikov udáva systolický tlak 130 - 139 mmHg a diastolický tlak 80 - 89 mmHg. „V súčasnosti sa už nesnažíme dosiahnuť nižšie hodnoty TK, keďže podľa nových poznatkov môžu byť nižšie hodnoty tlaku spojené s nepriaznivým priebehom. Nižšie hodnoty tolerujeme len pri súčasne prítomnom srdcovom zlyhávaní.“

Podľa lekára u osôb, ktoré nie sú liečené na artériovú hypertenziu a majú nižšie, resp. nízke hodnoty TK, záleží, či subjektívne nižšie hodnoty TK tolerujú. Pri nízkych hodnotách TK môže byť potrebné aj vylúčenie príčin (napr. endokrinologické ochorenia).

Ak tlak kolíše

Ak ste si opakovane, aspoň trikrát za sebou namerali vyšší tlak, poraďte sa s lekárom. Zvážiť treba aj ostatné pridružené ochorenia. Podľa kardiológa je zvýšený tlak krvi výraznejšie nepriaznivý napríklad pri diabetes mellitus či chronickom ochorení obličiek. „Ak tlak kolíše, môže ísť o ortostatickú hypotenziu, zníženie tlaku krvi pri dehydratácii. Naopak, neobvyklé zvýšenie tlaku krvi sa môže objaviť na začiatku vzniku, respektíve pri vyvíjajúcej sa hypertenzii. Vekom systolický tlak postupne stúpa a diastolický mierne klesá,“ vysvetľuje kardiológ.

Dodržiavajte liečbu a pite

Lekári upozorňujú, že mnohí pacienti podceňujú dôležitosť liečby aj preto, lebo vysoký tlak nebolí, nemá špecifické prejavy. A pritom, dodržiavanie liečby je veľmi dôležité. Zdôrazňuje to aj kardiológ Peter Mikus. „Dôležité je aj dbať o dostatočnú hydratáciu, zvlášť teraz počas leta – nedostatok tekutín môže viesť k nadmernému zníženiu tlaku krvi, pri niektorých liekoch aj k zhoršeniu obličkových funkcií,“ varuje lekár. Dodržiavanie liečby pomáha tlak znížiť až normalizovať, lieky však treba užívať nepretržite a pravidelne si tlak kontrolovať.

Ako často si merať tlak?

Nič netreba preháňať. Ani meranie tlaku. Ak to robíte príliš často, môže to podľa kardiológa viesť k neurotizácii. Ak sú hodnoty vášho tlaku vyrovnané a máte doma tlakomer, stačí, ak si tlak budete merať jeden – dva razy do týždňa, samozrejme aj pri zmene stavu a pri ťažkostiach. Pokiaľ nemáte možnosť merať si tlak doma, tak si ho nechajte odmerať pri každej kontrole u praktického lekára a aj špecialistu – internistu, geriatra, diabetológa či nefrológa.

Nepodceňujte nízky tlak

O nízkom tlaku sa hovorí menej, môže však aj signalizovať ochorenie

Nie vždy dlhodobo nízky alebo nižší tlak musí spôsobovať ťažkosti. Ak ich však máte, alebo sa vám hypotenzia vyvíja postupne, mali by ste absolvovať vyšetrenia, aby lekár vylúčil ochorenia, ktoré môže nízky tlak sprevádzať. Sú to napríklad endokrinologické ochorenia, pokročilé srdcové zlyhávanie a pod..

Pozor na pitný režim

Kardiológ kladie veľký dôraz na dostatok tekutín. Treba dostatočne piť, nespoliehajte sa na pocit smädu. Vo vyššom veku často chýba, aj keď má telo málo tekutín.

Nízky tlak môže vzniknúť aj pri dehydratácii, ale aj pri nadmernej liečbe artériovej hypertenzie, pri liečbe srdcového zlyhávania.

„Pri nízkych hodnotách TK môžu byť prítomné prejavy z nedostatočného prekrvenia orgánov (mozog – závraty, zhoršené kognitívne funkcie, srdce – zhoršenie ischémie, angíny pektoris). Zhoršené prekrvenie srdcového svalu môže byť prítomné pri nízkych hodnotách diastolického tlaku krvi,“ hovorí Peter Mikuš.

Upozorňuje, že pomerne závažným a často prehliadaným problémom je tzv. ortostatická hypotenzia, t. j. nadmerné zníženie tlaku krvi po zmene polohy z ležiacej do sedacej a zo sedacej do stoja. Môže sa vyskytovať pri diabetes mellitus, Parkinsonskom syndróme a iných ochoreniach, pri liečbe diuretikami, nitrátmi. Preto je dôležité u starších hypertonikov merať tlak aj v stoji a aj dve minúty po postavení sa. U takýchto pacientov sa po zmene polohy vyskytujú závraty, prekolapsové až kolapsové stavy s rizikom pádu a úrazu.

Ako ušetriť za lieky

Pri mnohých liekoch na liečbu tlaku existuje alternatíva s nižším doplatkom. Pre seniorov s najnižšími príjmami platia limity, peniaze, čo zaplatia navyše, im vrátia.

To, či takáto možnosť je, povie pacientovi lekárnik. Lekár takzvané generikum môže predpísať, ale aj nemusí. „Pokiaľ pacient so zámenou za liek s nižším doplatkom súhlasí, lekárnik ju môže už aj dnes na mieste uskutočniť,“ hovorí lekárnik Peter Stanko.

Lekár a podobne aj lekárnik je povinný pacienta informovať o tom, že liek má aj lacnejšiu alternatívu. Ak aj pacient o túto lacnejšiu náhradu nepožiada, nezbavuje to lekára ani lekárnika povinnosti pacienta informovať.

Od novembra prichádza ďalšia zmena. Lekári budú povinní na recepte predpísať nielen názov lieku, ale aj názov liečiva – účinnej látky. Lekárnik potom bude povinný pacientovi vydať najlacnejší liek s obsahom účinnej látky, ktorú predpíše lekár, aby pacient platil čo najnižšie doplatky. Bude však na rozhodnutí pacienta, či si nakoniec vyberie liek s nižším alebo vyšším doplatkom.

Na recepte lekár bude tiež povinný uviesť aj spôsob podania lieku, liekovú formu, veľkosť a počet dávok.

Od apríla sú pacienti zo sociálne najohrozenejších skupín chránení pred vysokými doplatkami za lieky. Ak ste starobný dôchodca s mesačným príjmom do 372,25, za kalendárny štvrťrok doplatíte za lieky 45 eur. Zdravotne ťažko postihnuté osoby a invalidní dôchodcovia majú štvrťročný limit vo výške 30 eur.

Ak tento limit prekročíte, zdravotná poisťovňa vám peniaze vráti. Prvýkrát sa tak stane do konca septembra.

To, či pacienti limit prečerpajú, zistia z výpisu, ktorý im štvrťročne bude zasielať ich zdravotná poisťovňa. Prepočítavané (uznávané) doplatky je možné si priebežne kontrolovať aj na pokladničnom lístku z lekárne.

(mv, or)
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  2. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  3. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  7. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  8. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 701
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 528
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 659
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 718
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 996
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 730
  7. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 9 416
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 470
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Sklamaní voliči Matovičovej vlády sa nevzdali a vybrali si (najmä) Ivana Korčoka.

Fico je silný len vtedy, keď ostatní mlčia.


Premiéra Roberta Fica (Smer) vítajú v Galante na výjazdovom rokovaní vlády v čase volebnej kampane k voľbe prezidenta

Pellegrini cez šéfa Aliancie láka Maďarov. Ten podrazil vlastnú stranu.


a 1 ďalší
Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Štefan Harabin.

Za vyjadrením je Jureňa, Harabin ho okamžite zbavil funkcie.


SkryťZatvoriť reklamu