
FOTO – PETER BOSŇÁK
Ivan T., Banská Štiavnica
„Najmä v odpočinkovej zóne záhradky, ale aj na balkóne či lodžii, je osožné pestovať rastlinné druhy vyznačujúce sa najmä svojou vôňou. Pri vhodnej kombinácii sa nám môže podariť aj zaujímavý efekt, keď cez deň bude dominovať iná vôňa a inú atmosféru nám prinesú večer voňajúce kvety. Miera je však namieste, všetkého veľa škodí, najviac v útokoch na naše čuchové orgány.
V byte nemajú rastliny také podmienky ako trebárs na balkóne, či v záhrade, navyše stály pobyt v aromatizovanej miestnosti ani nie je vhodný. Kaktus Epiphyllum oxypetalum kvitnúci v noci prináša neopakovateľné potešenie neskoro večer. Aj popínavá rýchlorastúca Colonyction aculeatum otvára svoje biele lievikovité kvety večer a zapĺňa priestor citrónovou vôňou. Klinček vychutnáme večer na okraji terasy. Večernica voňavá sladko vonia tiež najmä v noci, podobne sladkú vôňu vypúšťa lennéovka severná, musí byť však vysadená do kyslej pôdy. Večernú náladu zdramatizujú ľalie, preto sa ani rezané neodporúčajú do bytu.
O zemoleze japonskom sa vraví, že je neprekonateľný práve vôňou v noci. Kukučka - vespertina má neuveriteľne príjemnú vôňu. Fialka dlholupienková vysiata v skupinách na voľných miestach vonia najprenikavejšie v noci. Vo večernej záhrade sú najpríťažlivejšie petúnie bielej a bledožltej odrody. Aj ruže biele a žlté sú večer najpríjemnejšie voňajúce. Krídlatec trojlistý treba však zasadiť ďalej od miesta posedenia, lebo má príliš výraznú vôňu.
Materina dúška rozvoniava sústavne, ale aj po prišliapnutí a hodí sa do okolia ohniska či kozuba. Aj mnohé ďalšie rastliny voňajú po rozdrvení. Dobre sa znášajú s tými, ktoré šíria príjemnú atmosféru po zotmení - mäta okrúhlolistá, kocúrnik, kôpor, yzop, levanduľa, majorán, mäta, rozmarín, ruta, šalvia, saturejka, muškát omamný, vratič, palina, materina dúška. Z ich pestovania je aj úžitok, lebo sú to aj výborné koreniny. V záhrade šíria vôňu aj mnohé stromy ako agát, lipa, krídlatec, pluméria, borievka, magnólia, sasafras a ambrovník.“