SME

Byť alebo nebyť fajčiarom

Na otázku Prečo fajčíte? sa odpovede takmer nelíšili: zo zvyku, ku káve, proti nervozite, iba v spoločnosti priateľov. Z oficiálneho výskumu príčin fajčenia, ktorého súčasťou bolo testovanie niekoľkých stoviek príslušníkov oboch pohlaví, vyplýva, že ...


Závislosť od nikotínu, ktorú fajčiar považuje za zlozvyk, je z lekárskeho hľadiska ochorenie, a tak ako každá závislosť sa dá liečiť.FOTO SME – ĽUBOŠ PILC

Na otázku Prečo fajčíte? sa odpovede takmer nelíšili: zo zvyku, ku káve, proti nervozite, iba v spoločnosti priateľov. Z oficiálneho výskumu príčin fajčenia, ktorého súčasťou bolo testovanie niekoľkých stoviek príslušníkov oboch pohlaví, vyplýva, že väčšina fajčiarov siaha po cigarete najmä v napätí a rozčúlení. Niečím sa však obe pohlavia v tomto líšia: ženy fajčia oveľa častejšie vo chvíľach pohody (cigareta ku káve či pri stretnutí s priateľom), kým muži si zapaľujú, aby prehlušili úzkosť a obavy.

Klamlivé nádeje fajčiarov

Nech sú príčiny akékoľvek, fajčiarov na svete pribúda. V roku 1998 ich bolo na zemeguli 1,1 miliardy a podľa odhadov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa očakáva, že v roku 2005 bude fajčiť 1,6 miliardy ľudí. Muži sú zatiaľ v prevahe 36 percentami, medzi ženami je 26 percent fajčiarok. Ročne zomrie v Európe v dôsledku fajčenia a s ním súvisiacich ochorení asi 1,2 milióna ľudí. Každý fajčiar si však myslí, že práve jemu sa ochorenie, ktorého príčinou je nikotinizmus (napríklad vysoký krvný tlak), vyhne.

Ako súvisí fajčenie a vysoký krvný tlak, nám vysvetlila MUDr. Marta Hájková z Národného ústavu tuberkulózy a respiračných chorôv v Podunajských Biskupiciach. „Fajčenie patrí medzi rizikové faktory nielen vysokého krvného tlaku, ale aj ischemickej choroby srdca. Súvislostí je niekoľko: fajčiari sú vystavení dvoj– až trojnásobne vyššiemu riziku vzniku hypertenzie v oveľa mladšom veku ako priemerná porovnávaná populácia nefajčiarov.

Dochádza k poškodeniu ciev, a to hlavne zvyšovaním tonusu sympatiku pri fajčení, k zvyšovaniu adherencie krvných doštičiek a k zvyšovaniu ich reaktivity, k produkcii voľných kyslíkových radikálov a k následnému poškodzovaniu endotelových buniek. U fajčiarov postupne dochádza k výrazným zmenám aj v lipidovom súbore. Čo je zaujímavé, keď fajčiar užíva antihypertenzívnu liečbu a súčasne stále fajčí, pri normálnom odporučenom dávkovaní je často poddávkovaný.“

U mužov spôsobuje nadmerné pitie alkoholu impotenciu. Podľa MUDr. Hájkovej môže fajčenie súvisieť s impotenciou alebo s predčasnou ejakuláciou.

Nízka efektívnosť odhodlaní

Prestať fajčiť nie je také jednoduché. Iba trom až piatim percentám fajčiarov sa to podarí. Závislosť od nikotínu, ktorú fajčiar považuje za zlozvyk, je z lekárskeho hľadiska ochorenie, a tak ako každá závislosť sa dá liečiť. Už dvadsať rokov je známa liečba nikotínovými náhradami, ako sú žuvačky a náplaste. Obe sú založené na postupnom odvykaní od fajčenia.

Účinok náplastí spočíva v rovnomernom uvoľňovaní nikotínu z náplastí po celý čas nalepenia. Tým by sa mala potlačiť chuť na cigaretu. Pri žuvaní nikotínovej žuvačky sa z nej uvoľňuje nikotín, ktorý zmierňuje abstinenčné príznaky fajčiara. Mali by sa užívať vtedy, ak dostane fajčiar chuť na cigaretu.

Existuje aj liečba beznikotínovou náhradou. Účinná látka bupropion je v praxi už 12 rokov, ale pre odvykanie od fajčenia bola prvýkrát indikovaná roku 1996. Tabletka s názvom Zyban s účinnou látkou bupropion pôsobí na receptory centrálneho nervového systému, čím znižuje túžbu po nikotíne a sprievodné abstinenčné príznaky. Zyban pomáha fajčiarom prekonať psychickú nerovnováhu a depresie, ktoré sa pri odvykaní často vyskytujú.

Výsledky klinických štúdií potvrdili, že liečba touto tabletkou je dvakrát účinnejšia ako doteraz známe možnosti pri odvykacej terapii u fajčiarov, vrátane liečby náhradou nikotínu. Doterajšie skúsenosti potvrdzujú účinnosť lieku – od fajčenia za jeho pomoci odvykalo už viac ako 5 miliónov ľudí. Takmer každý tretí fajčiar, ktorý odvykal s touto tabletkou, ani po roku nezačal opäť fajčiť (30,3 % úspešnosť).

Účinná pomoc odborníka

Odvykaciu liečbu musí viesť lekár. Vo výbere lekára poradí pacientovi jeho všeobecný lekár, pneumológ alebo kardiológ, prípadne sa môže obrátiť na internetovú poradňu na stránke www.fajcenie.sk. Lekára treba informovať aj o prípadných ochoreniach: výskyt kŕčov, nevysvetlenej straty vedomia, predchádzajúce úrazy hlavy, nadmerná konzumácia alkoholu, epilepsia, bulímia a mentálna anorexia, nádorové ochorenia mozgu, ochorenia pečene.

Pretože kombinácie liekov môžu v organizme spôsobiť nežiaduce účinky, pacient by mal tiež lekára informovať, aké iné lieky užíva. Dôležité je pripomenúť najmä antidiabetiká, inzulín, antimalariká, antidepresíva, niektoré antihistaminiká, lieky s obsahom teofylínu, steroidy, niektoré antibiotiká a stimulačné prípravky.

Ako účinkuje tabletka? Účinná látka bupropion funguje v mozgu na podobnom princípe ako pri vzniku závislosti na alkohole. Zvyšuje hladinu dopamínu pomocou pôsobenia na neuróny v mozgu a znižuje abstinenčné príznaky ako nepokoj, ťažkosti pri sústredení, podráždenosť, frustrácia alebo hnev. Znižuje túžbu po cigarete, sprievodné priberanie na hmotnosti, depresívnu náladu. Odvykacia liečba trvá 6 až 9 týždňov a finančne sa vráti približne o 14 týždňov.

Pre tých, ktorí sa budú rozhodovať, či chcú ďalej BYŤ alebo NEBYŤ fajčiarom, je dobré pripomenúť aktuálnu literatúru: J. TOMIN: Ako prestať fajčiť, V. DOBIÁŠOVÁ: Odvykanie od fajčenia, J. McFARLAND: Jak přestat kouřit za 5 dní. Alebo spomínanú internetovú stránku, kde poskytne nefajčiarska zóna všetky rady o odvykaní. Naberte odvahu a začnite!

Autor: Pripravila SOŇA MAKAROVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  4. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  5. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  6. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  7. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  2. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  3. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  4. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  5. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  6. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  7. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 725
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 669
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 210
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 4 102
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 118
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 916
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 387
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 262
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu