SME

Máte kŕčové žily? Pomôžu pančuchy a lieky

V zamestnaní ste celý deň na nohách, ku koncu ich máte ako z olova, bolia vás a pridajú sa aj kŕče v lýtkach? Sú to varovné signály, že vaše žily nie sú v poriadku

(Zdroj: Ilustračné foto: Flickr.com)

Tieto prejavy by ste určite nemali ignorovať a podceňovať – robí to, bohužiaľ väčšina ľudí, pretože signalizujú ochorenie žilového systému, ktoré môže vyústiť aj do veľmi vážnych a ťažko liečiteľných komplikácií. Boľavé či opuchnuté nohy sú prejavmi počiatočných štádií chronického žilového ochorenia.

Praktický lekár Peter Lipták hovorí, že „typické pre prvé príznaky je, že sa vyskytujú na konci dňa, môže to byť iba bolesť alebo iba opuchy okolo členkov, alebo sa príznaky vyskytujú spolu. K prvým príznakom patria aj nočné kŕče, ktoré sú tiež žilového pôvodu.“

Veľmi dôležitú rolu pri diagnostike najranejších štádií ochorenia zohrávajú práve všeobecní lekári u ktorých sa robia preventívne prehliadky každé dva roky. Ak teda zbadáte niektoré z príznakov, s návštevou toho svojho neotáľajte. Ak sa začne s liečbou včas, možno predísť prechodu ochorenia do vyšších štádií s takými závažnými dôsledkami, ako sú napríklad vredy predkolenia.

Chronické ochorenie žíl má pôvod v poškodení žilovej steny zápalom. Typickými prejavmi sú metličky, kŕčové žily, opuchy, zmeny na koži až spomínané vredy predkolenia.

Pacienti si pri chronickom žilovom ochorení najčastejšie sťažujú na:

  • pocit „ťažkých nôh“,
  • opuchy,
  • bolesti (najmä po dlhodobom státí či sedení),
  • zhoršenie ťažkostí na konci dňa,
  • kŕče v lýtkach počas noci,
  • zvýšená unaviteľnosť dolných končatín.

Všetky tieto príznaky signalizujú, že ide o chorobný stav. Napriek tomu drvivá väčšina pacientov navštívi lekára až po niekoľkých rokoch trvania takýchto problémov.

Štádiá žilových ochorení

Ak sa ochorenia žíl nepodchytia hneď v začiatku a nezačne sa včas s liečbou, ochorenie sa rozvinie do závažnejších štádií.

  • Kŕčové žily (varixy) - ide o žily hrubšie ako 3 mm a vznikajú rozširovaním, predlžovaním a kľukatením povrchových žíl vplyvom vysokého hydrostatického tlaku krvi, ktorý vzniká v žilách po poškodení chlopní zápalovým procesom. Dôležitá je aj dedičná dispozícia k vrodene oslabenej žilnej stene.
  • Zápal žíl - najčastejšie postihuje žily doných končatín. V prípade spomalenia toku krvi v žilách, priameho poškodenia steny žily, prípadne ak dôjde k zrážaniu krvi v žilách, dochádza k upchaniu žilového priesvitu, čo je spúšťací mechanizmus pre zápal žíl. V zásade sa delí na zápal povrchových žíl a zápal hlbokých žíl.
  • Lymfedém – je to opuch spôsobený nahromadením tekutiny v podkoží. Vzniká ak lymfatický systém nedokáže v dostatočnej miere odvádzať stále sa tvoriaci tkanivový mok. Opuch sa môže objaviť prakticky kdekoľvek na tele, ale najčastejšie na horných a dolných končatinách.
  • Žilové vredy predkolenia – ide o najťažšiu komplikáciu chronickej žilovej choroby. Poškodené žilové chlopne spôsobujú, že krv nevie prúdiť proti gravitácii - tzv. „do kopca“ a vzniká dlhodobý žilový pretlak. Výsledkom je nedostatočné prekrvenie, a tak aj okysličovanie končatiny a dodávka živín. To vedie k atrofii kože a pri odumretí tkaniva vznikajú vredy. V podkoží sa hromadí farbivo z odumretých červených krviniek, dôsledkom je vznik fialkastých pigmentových škvŕn. Vredy často hnisajú a okolie býva zapálené. Najčastejšie sa vredy vytvoria v oblasti členkov a pridruží sa pálčivá neustávajúca bolesť. Vredy predkolenia sú chronickým ochorením s obvykle dlhou dobou hojenia a častými recidívami.

Staré ako ľudstvo samo

Kto by si myslel, že kŕčové žily trápili už našich praprapredkov. Dnes patria k najčastejším ochoreniam žilového systému dolných končatín. Obvykle si pod kŕčovými žilami predstavujeme nepekné, uzlovité, domodra sfarbené, rozšírené vakovité a kľukaté žily, vystupujúce nad povrch pokožky.

Môžu sa však objaviť aj tam, kde ich nevidno, napríklad v pažeráku, u žien v oblasti maternice a vonkajších genitálií, alebo veľmi známe sú hemoroidy - zlatá žila.

Vo všeobecnosti sa však termínom kŕčové žily zvyknú označovať aj viditeľne rozšírené cievky a cievy rôznej hrúbky a farby na nohách. Pozor, nie je to však len estetický problém. Spočiatku nemusia spôsobovať ťažkosti, pacient si zvykne. Ochorenie sa však pomaly zhoršuje, preto ho mnohí spočiatku považujú skôr len za estetický problém. Takýto prístup sa však môže vypomstiť, ochorenie môže prejsť do vyšších štádií.

Majú ich len ľudia

U zvierat by ste kŕčové žily na končatinách márne hľadali, toto „privilégium“ má len človek. Súvisí to aj s naším vzpriameným postojom a sedením na stoličke, avšak v poslednej dobe sa uvažuje nad nevyváženým príjmom potravy živočíšneho pôvodu a vo všeobecnosti obezitou, ktorá je dnes považovaná za chronický zápal ľudského tela.

Aj preto sa u dospelej populácie vo vyspelých krajinách kŕčové žily vyskytujú v čoraz väčšom meradle. Častejšie nimi trpia ženy (asi 40 %) ako muži (asi 25 %) a to, aké závažné je štádium ochorenia žíl, závisí od rôznych faktorov:

  • životný,
  • genetická predispozícia,
  • vek,
  • pohlavie (viac ženy),
  • tehotenstvo,
  • obezita,
  • nosenie nevhodného oblečenia a obuvi,
  • kombinácia týchto faktorov.

Ako funguje zdravá žila

Žilami sa odkysličená krv dostáva späť do srdca. V dolných končatinách máme dva systémy žíl: povrchový – žily vidno pod kožou a hlboký systém (vedie normálne až 90 % objemu krvi), ktorý nevidno, vedie v hĺbke v svaloch popri tepnách. Ak sa rozšíria žily povrchového systému, ide skôr o estetický problém, hoci to neznamená, že nie je signálom závažných problémov, horšie je to v prípade postihnutia hlbokého žilového systému, najčastejšie trombózou.

Normálny transport krvi z dolných končatín do srdca je značne zložitý, krv musí prekonávať zemskú príťažlivosť. Je to možné iba vďaka bezchybnej funkcii žilových chlopní. Žilami krv prúdi len smerom k srdcu, nemôže prúdiť od srdca do nôh – túto funkciu zabezpečujú chlopne v stenách žíl. Odborníci vysvetľujú, že chlopne fungujú ako jednosmerné ventily, ktoré rozdeľujú krv v žile na menšie úseky.

Ak nedochádza k pohybu svalov (napríklad pri dlhodobom státí), návrat krvi do srdca sa spomalí alebo ustane, srdce nemá čo do orgánov pumpovať. Dôsledkom môže byť napríklad kolaps. Neznamená to však, že vždy, ak budete nehybne stáť, tak zákonite odpadnete, na transporte krvi sa totiž podieľajú aj ďalšie mechanizmy. Všetky však závisia od toho, aké funkčné sú žilové chlopne.

Chlopne majú dôležitú úlohu

Ak chlopne nefungujú, tak sa krv vytláča všetkými smermi, len nie proti gravitácii, teda smerom nahor, takže návrat krvi zlyháva. V rôznych častiach žily tak pôsobí aj rôzny tlak a to poškodzuje a roztláča aj zvyšné funkčné chlopne, takže celkovo sa stav pacienta zhoršuje. Stále väčšie množstvo žilových chlopní tak nefunguje dostatočne a dochádza k chaotickému prúdeniu krvi v končatine. To má za následok zmeny na cievach a následne opuchy a poškodenie končatiny.

V ľahšom prípade sa objaví ekzém a svrbenie, s postupným vznikom pigmentácie, v ťažších prípadoch dochádza k zjazveniu kože a/alebo vzniku vredu predkolenia. Chorobné zmeny ciev vedú k ďalšiemu zhoršovaniu a rozširovaniu ochorenia. Ak ide o žily povrchového systému, možno ich odstrániť alebo uzavrieť, ale stav sa môže komplikovať aj trombózou žíl hlbokého žilového systému. Ide o závažný stav, ktorý človeka môže ohrozovať embóliou.

Rôzne druhy kŕčových žíl

  • Tenké žily – sú červenej farby, majú hrúbku do 1 mm, často sa vyskytujú v tvare vejára a označujú ako „metličky“.
  • Retikulárne žily – sú fialovej až modrej farby a majú hrúbku od 1 do 3 mm.
  • Kŕčové žily - v užšom zmysle slova ide o viditeľné povrchové cievy rozšírené nad 3 mm (niekedy aj niekoľko cm).

Pacient môže ale nemusí mať len jednu formu kŕčových žíl, môžu sa vyskytnúť v ľubovoľnej kombinácii. Obvykle ich sprevádzajú rôzne subjektívne pocity a ťažkosti, ako je napríklad pocit ťažkých nôh, ktorý sa stupňuje ku koncu namáhavého dňa.

Ak je váš stav závažnejší, môžu vám počas dňa i k večeru opúchať členky a postupne môže dochádzať aj k zmenám na koži. Ako sme už spomínali, najťažším stupňom je vznik žilového vredu predkolenia. Ten sa podľa štatistík v priebehu desiatich rokov vyvinie zo štádia varixov u viac ako 25 % neliečených pacientov.

Ako ich liečiť

Okrem zdravej životosprávy (zdravá strava, dostatok pohybu) sú podľa lekára Petra Liptáka základnými piliermi liečby:
A. Nosenie elastických podkolienok v kompresnej triede I - sú klimaticky vhodné aj na nosenie v lete, keď sú najviac potrebné, keďže v teple sú žily najviac preťažené a táto výstuž pomáha udržať perfektnú funkciu žilového srdca. Nohy si treba počas dňa vykladať a pravidelne cvičiť cviky na posilňovanie žilového systému.

Podkolienky dostanete bez predpisu v Zdravotníckych potrebách a lekár zdôrazňuje, že je potrebné si ich dať riadne vymerať. Nosiť ich je potrebné každý deň, a to hlavne v lete, keď je najteplejšie. Jedny podkolienky vydržia iba 3 mesiace, potom sú už vyťahané a nosenie takýchto podkolienok je zbytočné.
B. Liečba protizápalovým liekom.

„Už sa vedecky preukázalo, že žilové ochorenie je spôsobené chronickým zápalom, a preto má včasné podávanie protizápalovej liečby rozhodujúci význam pre zastavenie progresie ochorenia,“ vysvetľuje lekár.

Keď má slovo chirurg

Ak tieto postupy nie sú postačujúce, lekár zvolí niektorú z metód na odstránenie ciev. V prípade hrubších ciev je vhodné skôr operačné riešenie, ak sú postihnuté cievy tenšie, vhodnejšia môže byť skôr sklerotizácia alebo laserové ošetrenie.

Pri operácii je pacient v celkovej alebo čiastočnej anestéze a cez drobné vpichy na koži sa poškodené a nadbytočné žily vyberajú, pričom sa nesmú poškodiť tie zdravé.

Pri skleroterapii sa do žily vpichne sklerotizačný roztok alebo pena, ktoré narušia jej vnútornú vrstvu. Vyvolá sa tak zápalová reakcia, ktorá spôsobí rozpad poškodenej žily. Tento spôsob je vhodný na malé popraskané žilky menšie ako 1 mm a malé kŕčové žily od 1 do 3 mm. Nevyhnutnou súčasťou tohto druhu liečby je nosenie kompresívnych pančúch.

Pri liečbe laserom ide o ambulantný, takmer bezbolestný zákrok, ktorý netrvá dlho a na jeden raz možno ošetriť aj väčšiu plochu dolných končatín. Takáto liečba je dnes často v ponuke rôznych laserových a dermatokozmetických centier, odborníci však odporúčajú nechať si radšej odstrániť varixy u angiochirurgov.

Intravenózna operácia patrí medzi najnovšie spôsoby liečby. Angiochirurg František Žernovický vysvetľuje, že ide o tzv. intravenóznu rádiofrekvenčnú abláziu, ktorá sa vykonáva len v lokálnej anestéze, ale v úplnom bezpečí. Vysvetľuje priebeh zákroku: „Do žily zavedieme katéter a cielene zohrejeme dotyčnú časť žily na 120 stupňov, čo poškodzuje - povedal by som „zvára“ epitel cievnej steny. Bez straty krvi, rezu, stehov. Výsledok je okamžitý a viditeľný.“

„Výživáky“ nepomôžu

Odborníci neodporúčajú samoliečbu rôznymi masťami a výživovými doplnkami, ktorých účinok nie je istý. Tak problém neodstránite. Jediný preparát s dokázateľným efektom na našom trhu je mikronizovaný diosmín. Nie je to však potravinový doplnok, ale liek. Nevýhodou sú vysoké doplatky.

Aj Peter Lipták potvrdzuje, že lekári odporúčajú protizápalové lieky a nie protizápalové výživové doplnky. „Na to si treba dať v lekárni pozor a skontrolovať si, či vám dali tie lieky, ktoré vám odporučil lekár, alebo vám chcú namiesto toho predať výživové doplnky.“

Rizikové faktory, ktoré zvyšujú šance na vznik žilových ochorení:

  • vek,
  • obezita, ženské pohlavie,
  • nezdravé stravovanie (málo vlákniny),
  • gravidita,
  • dedičná predispozícia
  • užívanie antikoncepcie, hormonálnej liečby,
  • nedostatok pohybu, dlhé sedenie, státie, ale aj neprimeraná svalová záťaž (nesprávne posilňovanie, silové športy) a časté zdvíhanie ťažkých bremien,
  • nevhodné oblečenie a obuv,
  • horúce prostredie, ktoré spôsobuje neprirodzené roztiahnutie cievneho systému a zvýšenú záťaž na jeho funkčnosť
  • fajčenie
  • prekonaná žilová trombóza – teda chorobný vznik krvných zrazenín v srdci a cievach (najťažšie formy chronickej žilovej nedostatočnosti majú osoby, ktoré v minulosti prekonali na dolných končatinách žilovú trombózu, najmä ak tá nebola včas a správne liečená)

sauna.jpg

Ak máte kŕčové žily, na saunovanie zabudnite.

Desatoro pre zdravé nohy

  1. Športujte – na posilňovanie žilového systému je veľmi vhodná chôdza, beh, plávanie, bicyklovanie, tancovanie, nevhodné sú športy, pri ktorých dochádza k nadmerným otrasom alebo rozširovaniu žíl a následnému spomaleniu žilového návratu (tenis, vzpieranie, zjazdové lyžovanie).
  2. Precvičujte – ak v práci veľa sedíte alebo stojíte, ak dlhšie cestujete napríklad v aute, robte si prestávky a poprechádzajte sa, alebo si precvičte nohy napríklad krúžením v členkoch. Treba sa vyhýbať dlhému státiu.
  3. Pozor na teplo – ak vás trápia problémy so žilami, nemali by ste sa vystavovať nadmernému teplu – predovšetkým je škodlivé mokré teplo, ale napríklad aj používanie horúcich voskov. Takže najviac škodí kúpanie v horúcej vode vo vani, horúce sprchy, kúpele v termálnych vodách, ale aj saunovanie a pod.. ako vysvetľuje Peter Lipták, kúpele v horúcej vode totiž poškodzujú žily, môžu viesť k rýchlej tvorbe metličkovitých pavúčích žíl, k opuchom a bolestiam.
  4. Jedzte zdravo – zdravá výživa je dôležitá, strava by mala byť aj podľa lekára bohatá na dostatok vlákniny, nezanedbávajte ani pitný režim.
  5. Dbajte na zdravú hmotnosť – nadváha a obezita majú nepriaznivý vplyv aj na žilový systém.
  6. Nefajčite – fajčenie vedie k zužovaniu a oslabovaniu cievnych stien.
  7. Predchádzajte zápche – zaťažuje totiž žilový systém, na cievy v podbrušku a slabinách pôsobí pri zápche vnútorný tlak, ktorý sťažuje činnosť žíl.
  8. Neobliekajte sa do tesného – príliš tesné oblečenie tlačí na žily a bráni žilovému návratu. Peter Lipták odporúča nenosiť úzke, sťahujúce nohavice, ponožky so sťahujúcim pásikom, pančuchy s podväzkom.
  9. Noste vhodnú obuv – nebezpečné sú nielen vysoké opätky, ale aj obuv bez opätkov (baleríny). Optimum sú 3 – 4-cm opätky.
  10. Navštevujte lekára – nevynechávajte preventívne prehliadky, praktický lekár môže zachytiť ochorenie žíl už v ranom štádiu a včas začať s liečbou, čím možno predísť prechodu do vyšších a závažnejších štádií.

Aké chyby v liečbe robíme

Všeobecný lekár Peter Lipták upozorňuje na tri základné a najčastejšie chyby, ktoré robia pacienti s kŕčovými žilami:

  1. nedodržujú životosprávu,
  2. nenosia bandáž dolných končatín, zvlášť v lete, keď je teplo, čo je síce nepohodlné, ale práve v teple ju žily najviac potrebujú,
  3. neužívajú protizápalové lieky.
Masáže nôh pri kŕčových žil

Sú vhodné? Podľa všeobecného lekára Petra Liptáka nemajú nejaký význam, niekedy by mohli byť aj nebezpečné, ak žena fajčí a užíva antikoncepciu, môže mať nepoznanú trombózu hlbokých žíl a v tomto prípade by masáž mohla viesť k embólii do pľúc, stavu, ktorý máva veľmi závažný priebeh.

Ak áno, tak ako správne masírovať nohy? Lekár hovorí, že „nohy sa skôr masírujú, keď sú na nich lymfatické opuchy a v tomto prípade je potrebná špeciálna masáž, tzv. lymfodrenáž. Takúto liečbu odporúčam najprv absolvovať na rehabilitačnom pracovisku, kde sa tomu venujú a majú aj dobré výsledky. O optimálnom postupe je dobré poradiť sa so svojím ošetrujúcim všeobecným lekárom.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 18 357
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 936
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 546
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 958
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 462
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 431
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 944
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 504
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu