SME

Ako si poradiť s vysokým tlakom

Či bude liečba vysokého tlaku doživotná, závisí od toho, ako včas sa začnete liečiť. Hypertenzia patrí medzi najčastejšie ochorenia, v rozvinutých krajinách postihuje 20 až 50 percent dospelej populácie.

(Zdroj: Fotolia)

Úskalím vysokého tlaku je, že nebolí a neprejavuje sa nejako výrazne, takže pacient o ňom nemusí vedieť, kým sa k slovu nedostane tlakomer. Ak premýšľate o jeho kúpe, vyberte si kvalitný. Poisťovne vám však na kúpu tlakomera neprispejú. Hypertenzia je nebezpečná a základom je včas a správne ju liečiť. Hypertenzia môže byť primárna – vtedy vysoký tlak nie je dôsledkom iného ochorenia, čo je asi 90 percent všetkých prípadov. V zvyšných prípadoch ide o tzv. sekundárnu hypertenziu, tá je dôsledkom iného ochorenia.

Treba ho liečiť doživotne?

Liečba je síce väčšinou doživotná, ale nemuselo by to tak byť, hovorí doc. MUDr. Štefan Farský, Csc., kardiológ a člen výboru Slovenskej hypertenziologickej spoločnosti. Stav krvného tlaku podľa lekára vo väčšie prípadov odráža spôsob života človeka.

Ak sa lekárovi podarí primať pacienta k zmene životného štýlu v prvotnej fáze, môže byť hypertenzia spätným procesom. Ak je však hypertenzia už fixovaná, trvá dlho, potom už pacientovi ostáva celoživotná liečba. Lekár zdôrazňuje, že aj vtedy je, samozrejme, veľmi dôležité, aby pacient zmenil svoj životný štýl. Priaznivé zmeny, napríklad zníženie hmotnosti a podobne, sa premietnu aj do liečby, pacient bude užívať menej liekov.

Liečba liekmi

V liečbe vysokého tlaku sa využíva monoterapia – liečba jedným liekom a kombinovaná terapia. „Fixná kombinácia – dva lieky v jednej tabletke, má výhody,“ hovorí lekár. „Pacient má pocit, že berie iba jeden liek a v podstate užíva dva. Fixné kombinácie sú účinnejšie ako monoterapia a na druhej strane majú menej výrazné nežiaduce účinky, ako v prípade užívania dvoch liekov samostatne. A skoro pri dvoch tretinách pacientov používame pri liečbe hypertenzie aspoň dva lieky, takže fixné kombinácie sú určite prínosom.“

Mierna nevýhoda kombinovanej liečby je podľa lekára v tom, že dávkovanie sa nedá tak jemne nastaviť ako v prípade samostatne podávaných liekov, ale aj v prípade niektorých fixných kombinácií sa v jednom lieku kombinujú nielen dva rôzne lieky, ale aj ich rôzne sily. Pacientovi tak možno lepšie ušiť liečbu na mieru.

Nebojte sa jej

Mnohí si tlak neliečia, napríklad aj pre obavy z vedľajších účinkov liekov. Kardiológ spomína hlavne opuchy a hovorí, že sa objavujú najmä pri užívaní veľmi účinných liekov na hypertenziu pri tretine pacientov.

„Na druhej strane sú to najúčinnejšie lieky na vysoký tlak a opuch je v podstate nepríjemným kozmetickým úkazom. Niektorých pacientov presvedčíme, aby radšej tolerovali opuchy, alebo im pridáme mierne lieky na močenie. Možnosťou je aj nastaviť liečbu tak, aby pacient lieky, ktoré spôsobujú opuchy, užíval večer pred spaním – hovoríme tomu chronoterapia hypertenzie. Keď pacient leží, sklony k tvorbe opuchov sa znižujú a pritom hypotenzívny účinok liečby sa zachováva,“ vysvetľuje lekár.

Ako liečiť tlak bez liekov
  • schudnite, znížením hmotnosti klesá aj tlak,
  • hýbte sa aspoň 30 minút denne,
  • obmedzte solenie a potraviny s vysokým obsahom sodíka (aj niektoré minerálky),
  • zdravo sa stravujete,
  • nefajčite a nepite alkohol,
  • ak je to možné, vyhýbajte sa liekom, ktoré zvyšujú zadržiavanie sodíka a vody v tele,
  • dbajte na pravidelné kontroly a meranie tlaku.

Situačná hypertenzia

Zvyčajne sa odporúča merať tlak v pokoji a dodržať aj pri domácom meraní určité pravidlá, aby sme namerali hodnoty tlaku v základných podmienkach. Kardiológ však hovorí, že situácia sa trochu mení.

„V poslednom čase sa zaoberám tzv. situačnou hypertenziou. Je to nová tendencia, pozornosť sa začína zameriavať viac na tlak, aký má človek v strese. Ukazuje sa, že dôležitejší je tlak v situáciách, keď sa mení, rolu zohráva, aký je variabilný, aké maximálne hodnoty dosahuje,“ hovorí lekár.

Preto podľa neho ide do popredia 24-hodinové meranie krvného tlaku, keď sa tlak meria napríklad každých 20 minút, alebo riešením je aj domáce meranie, keď si pacient môže monitorovať tlak sám v domácich podmienkach. „Preferoval by som meranie tlaku v stresových situáciách. Dôležité potom je aj to, či lieky, ktoré pacient užíva, dokážu eliminovať vzostup tlaku v stresovej situácii.“

Pomôže správne dýchanie

Ocitli ste sa v stresovej situácii a stúpol vám tlak? Lekár odporúča, aby ste ako prvú pomoc využili jednoduché, ale účinné dychové cvičenie. Pomaly sa na dve doby nadýchnite a na štyri doby pomaly vydýchnite. Stres začne opadať a aj tlak vám klesne. Ovládanie dýchania teda priaznivo pôsobí aj na tlak krvi.

Ráno stúpa riziko

Počas spánku máme tlak nižší a hneď po zobudení stúpa každému, hovoríme o rannom náraste tlaku – po anglicky morning surge. Podľa kardiológa by to však nemalo byť viac ako 30 torrov. Tento ranný nárast tlaku je nebezpečný pre vznik srdcovo-cievnych a mozgových príhod. „Liekmi však tomu vieme zabrániť, a to tým, že pacientovi dáme užiť lieky večer – nie ráno, takže účinkom sa prekryje obdobie ranného nárastu tlaku,“ dodáva lekár.

Pozor na niektoré potraviny
Lekár upozorňuje, že niektoré potraviny môžu zvyšovať tlak. Ak trpíte hypertenziou, vylúčte zázvor, ktorý má povzbudivé účinky. A ak aj netrpíte hypertenziou, so zázvorom to nepreháňajte. Napríklad pri liečbe chrípky nepite zázvorový čaj večer, budete mať ťažkosti so zaspávaním. Pri vysokom tlaku sa vyhýbajte aj sladkému drievku – poznáme ho ako pelendrek, tiež zvyšuje tlak krvi. Vhodné nie sú ani pokrmy a minerálky s vysokým obsahom sodíka. Naopak, svojmu tlaku pomôžete, ak budete jesť veľa zeleniny, ovocia, do stravy zaradíte semená a orechy, ktoré obsahujú magnézium a aj nízkotučné mliečne výrobky.

Hodnoty a klasifikácia tlaku krvi

Kategória

Systolický TK

Diastolický TK

Optimálny

< 120

< 80

Normálny

120 – 129

80 – 84

Vysoký normálny

130 – 139

85 – 89

Hypertenzia 1. stupňa (mierna)

140 – 159

90 – 99

Hypertenzia 2. stupňa (stredne závažná)

160 – 179

100 – 109

Hypertenzia 3. stupňa (závažná)

≥ 180

≥ 110

Izolovaná systolická hypertenzia

≥ 140

˂ 90

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 706
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 608
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 536
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 817
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 013
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 981
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 644
  8. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 6 324
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu