SME

Prečo vám ráno zapácha z úst? Deväť príčin zlého dychu

Až 83 percent príčin páchnuceho dychu vzniká v ústnej dutine. Niektorých sa dá zbaviť jednoducho, úpravou svojich návykov.

Páchnuci dych trápi každého štvrtého človeka.Páchnuci dych trápi každého štvrtého človeka. (Zdroj: Fotolia - ilustračné)

Napriek tomu, že zapáchajúci dych trápi každého štvrtého človeka, debata o ňom ostáva tabu. Odstrániť príčiny je zvyčajne jednoduché a tak najväčším problémom ostáva, že o nepríjemnom pachu sa ako posledný dozvie jeho pôvodca. Ľudia totiž vlastné pachy za bežných okolností nevnímajú.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak nechcete zisťovať či trpíte nepríjemným zápachom z úst (halitózou) od svojich známych, opýtajte sa zubára. Na vašu otázku nielen ochotne odpovie, no zároveň môže problém úplne vyriešiť. Ak by zápach z úst súvisel s chorobami ďasien, zareaguje adekvátnou liečbou.

SkryťVypnúť reklamu

Existuje jednoduchý test, ktorým zápach odhalíte aj bez pomoci druhých. Obliznite si vnútornú stranu zápästia a počkajte kým sliny zaschnú. Potom k zápästiu privoňajte. Pokiaľ ucítite zápach, pravdepodobne trpíte halitózou.

Strach zo zápachu z úst (halitofóbia)

Niektorí ľudia sa domnievajú, že trpia halitózou aj v prípade, že nikto z ich okolia zápach z úst nezaznamená.

Halitofóbia sa prejavuje netypickým správaním, ktorého cieľom je zamedziť okoliu, aby si domnelý zápach z úst všimlo. Človek pri rozhovore odvracia tvár, vyhýba sa ostatným ľuďom alebo spoločenským udalostiam.

Ľudia s halitofóbiou si veľmi často čistia zuby aj jazyk, používajú žuvačky, mentolové cukríky, ústnu vodu a ústne spreje. V tomto prípade je vhodné obrátiť sa na psychológa.

SkryťVypnúť reklamu

83 percent príčin prípadov páchnuceho dychu vzniká v ústnej dutine. Niektorých sa dá zbaviť úplne jednoducho, úpravou svojich návykov.

1. Nedostatočná ústna hygiena

U prevažnej väčšiny ľudí spôsobujú zápach premnožené baktérie. Ideálne prostredie baktériám vytvárajú zvyšky potravy. Práve pri ich rozklade vznikajú nepríjemne zapáchajúce plyny.

Bežným čistením zubov nie sme schopní odstrániť všetky nečistoty, ktoré sa medzi zubami nachádzajú. Na zuboch a jazyku sa postupne tvorí mäkký belavý povlak.

„Ak sú na jazyku prítomné hrubšie povlaky, odporúčam čistiť ho škrabkou dva aj trikrát denne. Pri miernom povlaku stačí raz denne, po večernej hygiene,“ hovorí odborná garantka dentálnej hygieny Eva Kovaľová. Ideálne je po odstránení povlaku ústa vypláchnuť aj ústnou vodou.

SkryťVypnúť reklamu

2. Sucho v ústach

Väčšina populácie má istý stupeň halitózy ráno po prebudení. Je to úplne bežné pretože ústa majú tendenciu v noci vysychať. S produkciou slín klesá aj čistiaca schopnosť úst a množia sa v nich baktérie.

Existuje celý rad príčin sucha v ústach. Môže ho spôsobovať napríklad dehydratácia, je vedľajším efektom liekov (napríklad tricyklické antidepresíva), býva symptómom niektorých chorôb (napríklad Sjögrenov syndróm) alebo sa objaví po rádioterapii v oblasti hlavy a krku.

Prečítajte si tiež: Spíte s otvorenými ústami? Môže to škodiť vašim zubom Čítajte 

3. Zubný kameň a choroby ďasien

Zubný kameň je kalcifikovaný povlak, ktorý pevne drží na zube. Ako choroby ďasien zas označujeme zápal alebo infekciu mäkkých tkanív okolo zuba.

Ak sú ďasná červené, opuchnuté alebo pravidelne krvácajú napríklad pri čistení zubov, je pravdepodobné, že pacient trpí práve ochorením ďasien.

4. Zdravotné príčiny

Pacienti, ktorí majú nosové ťažkosti (napríklad nosový polyp, zápal paranazálnych dutín, cudzie teleso v nosovej dutine v prípade detí), môžu horšie dýchať. V týchto prípadoch sa zápach objaví len vtedy, keď bude vzduch vydychovaný nosom.

Ďalšou príčinou nepríjemného dychu môžu byť zriedkavejšie infekcie alebo nádory pľúc, hrudníka, ústnej dutiny alebo mandlí. Pokiaľ nie je príčina halitózy jasná, treba si všímať ďalšie zdravotné ťažkosti a symptómy. Napríklad upchatý nos, bolesť v oblasti sínusov, symptómy na hrudníku či zvýšená teplota.

Pokiaľ sa pacient cíti dobre a žiadne ďalšie ťažkosti nemá, bude pravdepodobne zdrojom zápachu z úst premnoženie baktérií.

5. Potraviny, nápoje a cigarety

Chemikálie, ktoré sa vyskytujú v niektorých potravinách, sa dostávajú do krvného obehu a následne sú vydychované pľúcami.

V niektorých prípadoch vzniká charakteristický zápach, ktorý sme schopní spoľahlivo rozpoznať. Napríklad zápach po konzumácii cesnaku, ostrých jedál alebo alkoholických nápojov.

Jedinou možnosťou, ako sa definitívne zbaviť zápachu z úst z cigariet, je prestať fajčiť. Fajčenie zároveň zvyšuje riziko vzniku ochorenia ďasien - ďalšej z príčin zápachu z úst.

6. Reakcia na lieky

Ak z problémov s dychom podozrievate predpísané lieky, určite ich svojvoľne nevysadzujte a svoj stav konzultujte s lekárom.

Medzi liečivá, ktoré môžu spôsobiť zápach z úst patrí betel, chloralhydrát, dusitany a dusičnany, dimetylsulfoxid, disulfiram, niektoré chemoterapeutiká, fenotiazíny či amfetamíny.

Prečítajte si tiež: Paradentóza – postrach ústnej dutiny i peňaženky Čítajte 

7. Nárazové diéty a hladovanie

Zápach z úst pri iracionálnych diétach či hladovaní spôsobujú takzvané ketóny, ktoré sa tvoria pri odbúravaní tuku.

Keďže sa čiastočne vylučujú pľúcami, môžeme ich zaregistrovať vo vydychovanom vzduchu ako nepríjemný zápach.

8. Mandľové kamene

Z povrchu mandlí idú dovnútra hlboké zárezy zvané krypty. V kryptách sa môže hromadiť zmes hlienov, baktérií a jedla, ktorá pôsobením vápnika postupne tvrdne.

Takzvané mandľové kamene sa môžu prejaviť ako drobné vyklenutie pod povrchom mandlí. Nebývajú škodlivé, no zvyknú zapáchať a ich odstránenie môže byť komplikované.

9. Syndróm rybieho zápachu

Syndróm rybieho zápachu je pomerne vzácny, diagnózu môžu potvrdiť výsledky krvných a močových testov. Pacienta obklopuje typický pach z úst a celého tela, ktorý sa nápadne podobá zápachu rýb.

Objavuje sa vo chvíli, keď organizmus stráca schopnosť odbúravať látku trimetylamín, ktorú môžeme nájsť v niektorých potravinách. Medzi problematické patria vajcia, niektoré strukoviny, pšeničné klíčky, morské ryby a vnútornosti.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. dm podporila sumou 6 475 eur realizáciu projektu Základnej školy
  2. Na zdraví záleží
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  6. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  7. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  8. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 163
  2. Každý piaty zomrie 8 940
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 777
  4. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 7 603
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 801
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 733
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 509
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 835
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu