SME

Movember: Kedy máte nárok na vyšetrenie prostaty a ako prebieha?

Movember má mužov poslať k urológovi.

Fúzy majú poslúžiť ako nástroj osvety.Fúzy majú poslúžiť ako nástroj osvety. (Zdroj: Flickr - Eduardo Gaviña)

Žiadne pripínacie stužky či kvetiny, na najrozšírenejšie ochorenie mužnosti chlapi upozorňujú porastom na tvári. Fúzatý Movember má mužov poslať do ordinácií urológov.

Rakovina prostaty je ukážkovým spojením dvoch slov, o ktorých sa ľudia neradi rozprávajú. Ignorovaním však problém nezmizne a preto sa sformovalo celosvetové hnutie, ktoré na ochorenie každoročne upozorňuje. Konverzačné ľady láme netradične, fúzmi.

Movember za zrodil v situácii, ktorá je príznačná pre množstvo spontánnych mužských nápadov - počas posedenia pri pive.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dvojica Austrálčanov Travis Garone a Luke Slattery sa prapôvodne zamýšľala nad fúzmi skôr ako miznúcim módnym trendom, než nástrojom zdravotníckej osvety.

Do prvého Movembra v roku 2004 sa na ich podnet zapojila tridsiatka mužov a nemal benefičný charakter. Jeho tvorcovia začali rozmýšľať, ako projekt nielen rozšíriť, ale aj zúročiť potenciál fúzov, ktoré vzbudzovali pozornosť a otázky.

Milióny eur na zdravie mužov

O rok neskôr už odovzdali austrálskej Nadácii proti rakovine prostaty vyše 21-tisíc libier, najväčšiu jednorazovú zbierku, akú kedy organizácia dostala.

Na pohľad naivný nápad sa od stola v putike postupne rozšíril do celého sveta a materská organizácia obsadzuje popredné priečky v globálnych rebríčkoch najvýznamnejších a najinovatívnejších neziskoviek.

SkryťVypnúť reklamu

Doposiaľ sa hnutiu podarilo vyzbierať vyše 443 miliónov libier na viac než 1200 projektov na podporu mužského zdravia.

Muži, ktorí sa do Movembra zapájajú, sa prvý deň v mesiaci oholia dohladka a po zvyšné dni sa ich žiletka už nedotkne. O fúzy sa pritom zodpovedne starajú.

Zvedavé otázky okolia poskytnú príležitosť hovoriť o premlčaných mužských chorobách, napríklad o rakovine prostaty.

Bezbolestné bujnenie rakoviny

Rakovina prostaty na Slovensku ročne ukončí približne sedemsto životov. Údaje Národného centra zdravotníckych informácií tiež ukazujú, že vlani podstúpilo liečbu rádioterapiou až 1028 mužov.

Číslo by pritom mohlo byť podstatne nižšie. Ak sa choroba diagnostikuje včas, je, podobne ako rakovina semenníkov, dobre liečiteľná. Práve Movember pomáha šíriť povedomie o rizikových faktoroch, príznakoch, ale hlavne potrebe preventívnej prehliadky.

SkryťVypnúť reklamu

Za oneskorenú diagnostiku môže bezbolestné úvodné štádium ochorenia, ktoré zväčša nesprevádzajú žiadne ťažkosti.

Bolesť, pálenie pri močení, prímes krvi v moči môžu byť príznakmi pokročilejšieho štádia choroby.

Aj keď lekári nevedia presne určiť, čo rakovinu spôsobuje, na jej vzniku sa podieľajú vek, dedičnosť, hormonálne zmeny, nadváha, nedostatok pohybu i strava.

Zvýšený výskyt lekári zaznamenali u Afroameričanov a Škandinávcov, menší počet zas u Ázijčanov.

„Slaniny, tlačenky či klobásky znamenajú veľké riziko nielen pre vznik a rozvoj rakoviny hrubého čreva, ale aj prostaty,“ vysvetľuje primár Urologickej kliniky Fakultnej nemocnice v Olomouci Vladimír Študent.

Červené mäso je lepšie vymeniť za morské ryby. Muži by mali sledovať svoj príjem tuku a jedávať dostatok zeleniny.

Ochranné účinky vitamínu E a selénu sa zatiaľ nepotvrdili, protinádorovo však pôsobí vitamín D. Jeho nedostatkom trpia práve Afroameričania, ktorých koža má zníženú produkciu tohto vitamínu, a Škavdinávci žijúci v podmienkach s nedostatkom slnečného svetla, ktoré je na tvorbu vitamínu D potrebné.

Na prehliadku máte nárok

Rakovina prostaty patrí medzi najčastejšie onkologické ochorenia u mužov po päťdesiatke, ojedinele aj skôr. Ročne sa diagnóza potvrdí približne u 1500 pacientov.

Na preventívnu prehliadku u urológa majú z verejného zdravotného poistenia nárok muži nad 50 rokov raz za tri roky.

Klienti Všeobecnej zdravotnej poisťovne majú hradenú prehliadku raz za tri roky už od 40. roku života. Poisťovňa Dôvera zas hradí prehliadky štyridsiatnikom v prípade, že sa rakovina prostaty už objavila v ich rodine (u otca, syna alebo súrodenca). Ak testy pacienta ukážu vysokú hladinu takzvaného prostatického špecifického antigénu (PSA), má nárok na prehliadku raz ročne.

Skúsenosti lekárov aj poisťovní však ukazujú, že muži sa prehliadok u urológov stránia a spomedzi preventívnych prehliadok je najnižšia účasť práve v ich ordináciách.

Napríklad z klientov Všeobecnej zdravotnej poisťovne využije možnosť kontroly iba približne jedno percento poistencov, ktorí na ňu majú nárok.

Priebeh vyšetrenia prostaty

Vyšetrenie na rakovinu prostaty pozostáva z viacerých krokov. Z rozhovoru s pacientom lekár získa prehľad o celkovom zdravotnom stave, rodinnej anamnéze a spozorovaných príznakoch.

Nasleduje vyšetrenie prostaty pohmatom, ktoré sa robí cez konečník. Dajú sa ním posúdiť zmeny veľkosti, štruktúry, symetrie a povrchu prostaty.

Podozrivý nález lekára vedie k biopsii prostaty aj bez ohľadu na hodnotu PSA, ktorú lekár stanoví vyšetrením krvi.

Hlavný odborník pre urológiu Ján Kliment považuje test PSA za najväčší pokrok v diagnostike rakoviny prostaty, najmä jej včasných štádií.

„Tento antigén produkujú v malom množstve aj bunky prostaty, ale vo zvýšenej miere predovšetkým nádorové bunky,“ vysvetľuje.

Normálne hodnoty PSA bývajú nula až štyri nanogramy na mililiter krvi. Rakovina prostaty v pokročilejšom štádiu hladinu antigénu zvyšuje.

Zvýšené hladiny však môže spôsobiť aj zápal prostaty, jej nezhubné zväčšenie, či dokonca aj masáž prostaty. Na hodnotu má vplyv aj vek pacienta, keďže množstvo narastá s vekom.

Čo je to biopsia?

Predstava odobratia vzorky tkaniva prostaty síce nie je lákavá, ale môže zachrániť život. Robí sa priamo v ambulancii, lekár zavádza bioptickú ihlu do prostaty cez konečník. Keďže je odber mierne bolestivý, môže sa robiť s lokálnou anestéziou.

Štandardne sa odoberá desať až dvanásť vzoriek, ktoré majú pokryť celý objem prostaty a umožňujú nielen potvrdiť podozrenie na karcinóm, ale aj jeho rozsah.

Odobrané tkanivo sa skúma pod mikroskopom. Výsledok býva známy približne o týždeň a môže vyvrátiť aj pozitívne výsledky predchádzajúcich vyšetrení.

Muži, ktorí užívajú lieky na riedenie krvi, ich musia päť dní pred odberom vysadiť. Po biopsii sa preventívne nasadzujú antibiotiká, prvú dávku pacient dostane najneskôr hodinu pred zákrokom.

Po zákroku sa môže v moči alebo ejakuláte objaviť krv, prechodné krvácanie môže nastať aj z konečníka. Môže tiež dôjsť k zadržiavaniu moču. Príznaky odznievajú spontánne, naopak, znepokojivá je zvýšená teplota, ktorá signalizuje zápal, ktorý treba liečiť antibiotikami.

Liečba na sále či rádioterapiou

Ak sa nádor na prostate potvrdí, lekár zisťuje, v akom štádiu je ochorenie, či postihuje iba prostatu, alebo sa rozšíril aj do iných častí tela, najčastejšie kostí.

Rozlišujeme tri štádiá - lokalizované, lokálne pokročilé a metastatické. Práve štádium ochorenia je podľa onkourológa Jozefa Babeľu z banskobystrickej urologickej kliniky najdôležitejším kritériom pre výber liečby.

Pri lokalizovanom štádiu, keď sa nádor nachádza na prostate, sú lekári schopní ochorenie vyliečiť alebo stabilizovať natoľko, že nepredstavuje hrozbu. Najlepšie onkologické výsledky má operačné odstránenie prostaty, alternatívou je rádioterapia.

„V niektorých špecifických prípadoch môžeme nádor ponechať bez liečby, a len monitorovať jeho vývoj,“ opisuje onkourológ takzvané aktívne sledovanie.

Zvyčajne sa týka pacientov vo vysokom veku, ktorým ohraničený a neagresívny nádor nerobí problémy, prípadne trpia iným závažným ochorením, ktoré je v tom čase prioritou. Pacient však musí dôsledne dodržiavať kontroly, ktoré sa robia každé tri mesiace.

Operácia a rádioterapia prichádza do úvahy aj v prípade lokálne pokročilého ochorenia. Pri metastatickom štádiu je podľa odborníka možná len hormonálna liečba, ktorej cieľom je odstrániť mužský pohlavný hormón, testosterón.

Robí sa prostredníctvom liekov alebo chirurgickým odstránením semenníkov. Semenníky totiž produkujú testosterón, ktorý stimuluje rast, fungovanie a množenie buniek prostaty.

Dôležitým faktorom, ktorý vplýva na spôsob liečby, je tiež agresivita nádoru. Menej agresívny nádor rastie pomaly a metastázuje neskôr, naopak, agresívna forma rastie rýchlo a metastázy vznikajú skoro. Agresívne a lokalizované formy sa zvyčajne operujú.

Ožarovanie môže prebiehať zvonku, pričom liečba trvá zvyčajne šesť týždňov. Inou technikou žiarenia je brachyterapia, pri ktorej sa rádioaktívny zdroj umiestňuje priamo do prostatického tkaniva. Táto metóda je vhodná pre nízkorizikových pacientov a vyžaduje si iba dvojdňovú hospitalizáciu, návrat do bežného života býva rýchly.

Spôsob liečby zohľadňuje vek pacienta, jeho pridružené ochorenia a ak existuje viacero možností, tak aj jeho osobné preferencie. Jednotlivé liečby sa pre čo najlepší efekt môžu kombinovať.

Vedľajšie účinky a možné riziká

Pri chirurgickom zákroku nazývanom radikálna prostatektómia sa odstraňuje celá prostata aj so semennými mechúrikmi a panvovými lymfatickými uzlinami.

Lekári sa pritom snažia zachovať nervovo-cievny zväzok, ktorý prebieha tesne po okraji prostaty. Zodpovedá za zásobovanie svalov panvového dna a penisu a jeho poškodenie môže viesť k oslabeniu až strate erekcie či rôznym stupňom úniku moču.

Ak po operačnom zákroku dochádza k úniku moču, zvyčajne sa stav do roka skoriguje. Ak k náprave nedôjde spontánne, možno to napraviť podobne ako u žien voperovaním slingu (takzvanej pásky) pod močovú rúru.

Pri rádioterapii je možným rizikom poškodenie časti konečníka a močového mechúra. Močenie potom môže byť časté, bolestivé a s prímesou krvi, krvavá môže byť aj stolica. Komplikácie však podľa odborníkov nebývajú časté a po ukončení rádioterapie zvyčajne miznú.

V prípade hormonálnej liečby patria medzi najčastejšie nežiaduce účinky niekoľkominútové návaly tepla spojené s potením. Chýbajúci testosterón zas spôsobuje pokles libida, zmeny nálad a úbytok svalovej hmoty.

Rakovina nie je príjemná téma na rozhovor, zvlášť ak sa týka chúlostivých partií, akou je prostata.

Napriek tomu skúste zúročiť príležitosť a nadobudnuté poznatky, ktoré Movember sprevádzajú. Zbavte strachu z preventívnej prehliadky seba či svojich blízkych. Ak ochorenie včas rozpoznáte, šanca na nepríjemné zdravotné komplikácie rapídne klesne.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 405
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 549
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 12 084
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 018
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 723
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 544
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 047
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 243
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu