SME
Nedeľa, 12. júl, 2020 | Meniny má NinaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Prečo ženy žijú dlhšie ako muži (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

O tomto toho už na webe bolo..

1. Čo to znamená žiť dlhšie? V článku sa spomína stredná (priemerná) dĺžka života, v úmrtnostných tabuľkách ide vlastne o aritmetický priemer jedného zo stĺpcov, ale SDŽ sa počíta pre každý vek, resp. môže počítať. teda SDŽ 65 znamená koľko v priemere pred sebou má 65 ročný jedinec. Je dosť možné, že SDŽ u žien a mužov vo veku 0 sa až ta nelíšili ako v ostatných vekoch, teda priebeh krivky intenzity úmrtnosti sa v čase menil, rozdiely v krivkách sa menili.
2. Zvýšenie rozdielov v SDŽ žien a mužov určte súvisí s tým, že plodnosť žien sa v priebehu demografickej revolúcie, keď sa zároveň znižovala pôrodnosť, prudko znižovala. menej detí = menej úmrtí pri potrate atď.
3. Ženy v zásade všade na svete žijú dlhšie. Akurát niekde tie rozdiely sú zanedbateľné. Hádajte kde? Tam kde funguje nazvime ju veľmi voľne patriarchálna spoločnosť, najmä v moslimských krajinách, celkovo v krajinách s horším postavením žien. Napriek tomu žijú prinajmenej rovnako dlho ako muži (iste tí tam hodne pofajčivajú atď..). Z toho vyplýva bod 4.
4. ženy majú geneticky zakódovanú vyššiu SDŽ. Už počas vnútromaternicového vývoja je úmrtnosť chlapčenského plodu o kúsok vyššia. Príroda to tak zariadila, rodí sa viac mužov, viac zomierajú. Cca 106 na 100. Taliani robili výskumy u mníchov a mníšok, ktorí by nemali byť postihnutí "svetskými" vonkajšími faktormi - neresťami typu fajčenie, alkohol, náročné povolania ako baník etc etc:-) Mníšky žili cca o 2 roky dlhšie, aj tak...Ide teda o spolupôsobenie vonkajších a vnútorných faktorov.
5. Na Sovensku je rozdie stále markantný, je zaujímavé že počas socializmu sa zvyšoval, dlhé dekády u mužov SD6 dokonca stagnovala, vôbec nerástla..Muži však stále chytajú zajaca za chvost lebo aj ženám SDŽ rastie. Najvyšší potenciál na zvýšenie je z hľadiska dekompozície úmrtnosti podľa veku a príčin v niektorých príčinách smrti vo vyššom veku.
6. Zaujímavé je pozrieť sa na tzv. odvrátiteľnú úmrtnosť. Pozrite napríklad Demografický atlas SR na humannageografia.sk
 


Najčítanejšie na SME Primár