SME
Štvrtok, 26. november, 2020 | Meniny má KornelKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Zázvor, cesnak a med: Prečo patria do domácej lekárničky? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

takych clankov nikdy

nie je dost. Pomohlo by ale keby ste zistili a uviedli kolko malych (velkych) lyzic nastruhaneho zazvoru nam da 4 gramy.
Dakujem
 
Hodnoť

Ešte by som doplnil, že kloktanie hrdla

a preplachovanie zahlieneného nosa solným roztokom je tiež na nezaplatenie. A k tomu čaj zo zázvoru s medom a citrónom.
 

Je oveľa praktickejšie a pohodlnejšie

piť ďumbierový čaj, lebo po ten zázvorový treba cestovať až do Českej republiky.
 

Veru za zázvorom netreba

cestovať až do Čiech. Podľa oficiálneho slovníka Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra platí v slovenčine výraz, ako zázvor, tak aj ďumbier - je to to isté. Okrem toho sa určite nepoužíva ďumbierové pečivo, ale zázvorové pečivo.
http://slovniky.juls.savba.sk/...
 

Českému slovu

zázvor zodpovedá slovenské slovo ďumbier, netreba komplikovať jednoduché veci. Jazykoveda je tiež veda, má teda svoje pravidlá, ktoré platia aj pre jazykovedcov. Ak teda tí samozvaní jazykovedci napíšu do slovníka niečo, čo nedokážu zdôvodniť, tak je to hlúposť, ktorú treba ignorovať. Nič na tom nemení ani to, že nejaký výrobca takú hlúposť vycapí na svoj výrobok. Keby bol v tomto štáte poriadok, pokutovali by ho za porušenie jazykového zákona a nabudúce by si to už s prznením slovenčiny dobre rozmyslel.
 
Hodnoť

Cesnak je smradľavé svinstvo

a basta. Je veľa rôznych plodín a liečivých rastlín, ktoré sú z hľadiska pozitívnych a liečivých účinkov na ľudské telo na tom oveľa lepšie ako cesnak, a navyše človek po ich konzumácii nesmrdí horšie ako tchor alebo skunk.
 


Najčítanejšie na SME Primár