SME
Nedeľa, 12. júl, 2020 | Meniny má NinaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Môžu diabetici cez sviatky poľaviť z diéty? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Paradox

"Dobre liečený diabetik sa môže dopustiť menších prehreškov."
Teda ten, co sa nedopusta prehreskov, sa moze. Ten kto sa ich dopusta casto, sa ich nemoze dopustat.
Dajte link na rast % podielu diabetikov v case. Som zvedavy, co tato civilizacna "choroba" porobila s touto civilizaciou, a ci mala Merkelova pravdu tym, ze "obohatia" nasu krajinu.
goo. gl/RLAs8F
 

 

Ten článok je nie je v poriadku, autorka tam posplietala piate cez deviate, napr :
"Ak je hodnota glykovaného hemoglobínu u diabetika viac ako 8 mmol/l, ochorenie nie je dobre kontrolované."
Len glykovaný hemoglobín sa udáva v %, nie mmol/l...
Detto
"Zdraví ľudia majú zvyčajne hodnotu cukru v krvi na úrovni 4 až 6 mmol/l. Diabetici majú pri úspešnej liečbe a dobre kompenzovanom ochorení okolo sedem."
Zase, píše zrejme o glykovanom hemoglobíne a nie o glykémmi, ktorá sa udava v mmol /l a kde diabetici bez problémov možu mať práve tú glykémiu prakticky akúkoľvek teda aj medzi 4 -6 mmoll/l a nič to nehovorí o úspešnosti ich liečby len o aktualnom stave...
.
Takže autorka zrejme netuší, že glykémia sa udava v mmol/l a je to aktualny stav a glykovaný hemoglobín je v % a je to hodnota vyjadrujúca priemerná stav glykémii diabetika za posledné 3 mesiace .
Glykovaný jemohglobín okolo 6 % znamená, že priemerná glykémia posledné tri mesiace bola okolo 8 mmol/l, glykobaný hemoglobín 7% znamená, že priemerná hodnota glykémii za posledné 3 mesiace bola okolo 9 mmol/l.
Ešte raz, glykovaný hemoglobín poukazuje na priemer glykémii za posledné 3 mesiace, preto má vypovednú hodnotu čo sa týka úspešnosti liečby, glykémia ako okamžitý stav nemá vypovednú hodnotu o stave liečby diabetika. Z toho vyplýva, že dobre lečený diabetik z dlhodobo nízkym priemerom glykémii si može dovoliť vybočenia v diete, lebo priemer mu to výrazne neovplyvní.
 

 

Máš aj nemáš pravdu. :)

Autorka to naozaj trochu doplietl. Glykovaný hemoglobín sa podľa nových jednotiek IFCC vyjadruje aj v mmo, ale nie v mmol/l, ale v mmol/mol. Vyjadrenie v percentách je starší spôsob, u nás sa ešte používajú oba. Napríklad ja som pri poslednej kontrole dostala dve čísla: HbA1c DCCT - 5,8% a HbA1c IFCC - 39,89 mmol/mol - čo znamená, ze moje priemerné glykémie boli 6,6 mmol.

Keby HbA1c podľa IFCC bol 8 mmol, dotyčný diabetik by bol posledné tri mesiace v kóme, pretože jeho priemerné glykémie by boli 2,0 mmol/l. >.>

Jedno vybočenie z diéty priemer neovplyvní, no prudké výkyvy tiež nie sú dobré. Niekedy ani dobrý HbA1c neznamená správnu liečbu - poznám aj takých expertov, ktorí si tak týždeň pred odbermi spôsobia niekoľko hypoglykémií, aby vyvážili vyššie hodnoty predtým... lebo veď priemer bude dobrý, tak čo...
 

 

Tak ano, Hba1c nie je samospasiteľný, ale je to silné kritérium, napr pri odporúčaní anti-VEGF liečby musí byť pod 8,5 %, aby to preplatila poisťovňa. A je pravda, že glykovaný hemoglobín je vlastne priemerná hodnota glykémii, ale silnú rozkolísanosť odhalia iné parametre vo vyšetrení krvi, to už dobrý diabetolog vie, čo má sledovať...
Inak díky za doplnenie.
 
Hodnoť

Môžu, samozrejme

Už by som rada čítala o cukrovke niečo nové a prínosné.
 
Hodnoť

 

V clanku sa absolutne ignoruje fakt, ze mame dva typicke druhy diabetu - 1/2. Aj ked sa tie choroby v mnohych aspektoch podobaju, nic nieje take jednoduche ako by sa z toho clanku mohlo zdat.
Zatial co D2 je choroba skor vyssieho veku casto spojena s obezitou, D1 ma uplne ine pravidla hry.
 

 

Ano, máš pravdu. Inak, ako sa Ti podarilo dať príspevok s dátumom 15.5.2017 , keď článok vyšiel 16.12.2017 ? :)
 

 

To je zázrak... tvoj má dátum 24.12.2017, tiež nie hobviečo. A keď pozerám ostatné príspevky, leita to raz tak, raz tak.
 

 

... skoro by som povedal, že to čo vidíme je clánok, trikrát zrecyklovaný aj s diskusiou...
 
Hodnoť

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 

 

Ano, ak to vedia odhadnúť...
Nie všetci diabetici si musia pichať inzulín, tí ktorí áno majú aj určitú voľnosť v dávkovaní inzulínu, viacej si ho dávajú napríklad ak glykémia stúpa kvôli infekčnej chorobe alebo aj v prípade že zjedia niečo sladkého, podstatné je, aby si vedeli postrážiť glykémie v optimálnom pásme, aby nedochádzalo ani k príliš vysokým, ani príliš nízkym hodnotám glykémii, tie nízke sú nebezpečné kvôli možnému odpadnutiu, tie vysoké z dlhodobého hľadiska kvôli chronickým komplikáciám.
Ak to dokážu a nepriberajú ,je v princípe jedno čo jedia.
 
Hodnoť

Sviatky bez alkoholu?

Naň pisateľka zabudla. Tak-pivo v žiadnom prípade nie,víno 2-4 dl,nie však sladké šampanské,poldeci,deci pálenky dovolené
 

opäť striktne individuálne

pre každého diabetika zvlášť. S ohľadom na selfmanagement (teda v akej som kondícii, kedy užijem alkohol t.j. či som z jeho príjmom rátal a či som príjem kompenzoval inzulínom, či vykonávam popritom fyzickú aktivitu - však zvyčajne aj potancujem :-) atď...) je moja osobná skúsenosť taká, že po množstve vyššom ako 12 cl kvalitného destilátu (a tu zdôrazňujem "kvalitného" bez pridaného cukru) je problém skôr hypoglykémia. Povedal by som, či viac destilátu, tým viac glykémia klesá a tu nastáva problém, pretože alkohol výrazne potlačí vašu schopnosť rozoznávať príznaky hypoglykémie. Ja osobne po požití alkoholu dopĺňam sacharidy z nízkym glykemickým indexom a meriam glykémiu priebežne počas "žúrky" a po nej aj v noci okolo druhej. Značne opatrný treba byť s alkoholom večer, pretože ak idete po "žúrke" späť a ste povedzme "unavený" tak spíte, pričom metabolizmus (pečeň konkrétne) sa stará o odstránenie toxínov z príjmu a negeneruje glykogén pre organizmus ako to štandardne robí v čase spánku (však mozog musí fungovať aj keď spíte). V kombinácii s efektom alkoholu na vaše výstražné signály hypoglykémie (ktorá teda takmer zaručene príde, ak užijete nadmerné množstvo destilátu) je zarobené na seriózny problém. A zažil som to osobne ako ešte neskúsený diabetik, naštastie som sa zobudil a teda klepal som sa ako "norka" tesne pred odpadnutím.
 


Najčítanejšie na SME Primár