SME
Utorok, 24. november, 2020 | Meniny má EmíliaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Darovanie krvi - všetko, čo potrebujete vedieť (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

doplnenie/oprava

Darovať krv na Valentína vo dvojici je neskutočná romantika. Ďakujem za aktuálny článok v tejto súvislosti, aj všetkým darcom krvi.
Dovolila by som si zopár doplnení/korekcií.

Najväčšími spotrebiteľmi transfúznych liekov (erymasa, trombokoncentrát, výnimočne iné) sú hematoonkologickí pacienti. Najväčšiu spotrebu derivátov plazmy majú hemofilici, prípadne iné hypokoagluačné poruchy v raritných prípadoch.

Pravdivé vyplnenie dotazníka k odberu je okrem popísaných prípadov mimoriadne dôležité najmä kvôli prevencii hemoterapiou prenosných infekcií. Diagnostická metodika každej z vyšetrovaných infekcií (HIV, HCV, HBV, syfilis) má "diagnostické okno", keď infekcia ešte nie je detegovateľná.
V pobaltských transfúznych centrách pred rokmi bola časť darcov platená za darovanie. V ich skupine bol retrospektívne zistený vyšší výskyt skrínovaných krvou prenosných infekcií z titulu motivácie nepravdivo vypĺňať dotazník.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/p...

Pri očkovaní po HBV je potrebná pauza v darovaní mesiac (nie uvedený týždeň), hoci ide o neživú vakcínu. Je to kvôli prítomnosti HBsAg v cirkulácii, ktorý pochádza v očkovania. Zachytili by ho skríningové testy, darca by bol zbytočne vyradený a pretestovávaný. Po mesiaci by už mal z cirkulácie zmiznúť a nahradiť sa anti-HBs protilátkami, ktoré v tomto prípade nie sú problematické.
 

 

zaujímavý článok. Chcela by som darovať krv, ale v detstve som dostala žltačku,
...
chcela by som vedieť, že ked bola tá žltačka v detstve, či ani tak sa nemôže darovať krv ?
 

Žltačka a darovanie

Záleží od typu prekonanej žltačky. Ak šlo o typ A (orofekálne prenosný, neprechádza do chronicity), možno darovať už rok po vyliečení.
Prekonané krvou prenosné (okrem iného) žltačky, najčastejšie typu B a C, sú dôvodom na trvalé vyradenie.
Odporúčam Vám zistiť si typ prekonanej žltačky zo svojej zdravotnej dokumentácie alebo absolvovať sérologické vyšetrenie hepatitíd B a C spolu s enzýmom ALT.
 
Hodnoť

 

Bohužiaľ nemôžem darovať krv aj keď som v minulosti krv darovaval pravidelne a dostal som aj striebornu plaketu.
Dôvodom je, že ma nepusti ten DOSovsky program, ktory v nasom okresnom meste pouzivaju na transfuznom. Naposledy som daroval na jar 2015, zistili mi nejake zle vysledky, poslali to do bratislavy, ale tam vo vzorke nezistili nič zle. Lenže, v pocitaci v mojom okresnom meste su moje vysledky vedene stale ako zle, takže mi krv odobrat nemozu a vyradili ma na 12 mesiacov a urobili mi aspon kontrolnu vzorku a počas distancu som mal chodit na kontrolne odbery kazde 3 mesiace.
Na kontrolne odbery som nechodil a prišiel som rovno po roku a myslel som si, ze pomozem. To som bol ale na omyle, vraj stale nemozem darovat, lebo mam len 1 kontrolnu vzorku a musim ich mat 4.
Toto vsetko sa stalo len preto, ze jednotlive transfuzne stanice nie su vzajomne prepojene a nemozu si odovzdavať vysledky ani databazu darcov.
 

DOS je v tom zrejme nevinne

Je potrebné absolvovať celú "schému" vyšetrení po reaktívnom výsledku, tj všetky kontrolné vzorky.
Vyšetrenie v BA je iba dielčia súčasť tejto schémy.

Ide o bezpečnosť príjemcov a aj Vašu v konečnom dôsledku. Ak máte záujem darovať ďalej, kontaktuje Vaše transfúzne pracovisko. Bola by škoda, skončiť z takehoto dôvodu.
 

 

mne to ale príde tak, ako ked ma niekto obvini zo zneuzivania deti, potom chytia skutočneho pachatela, ale mne obvinenie zostane v zaznamoch a musim nadalej absolvovat liečbu.
Nie som odbornik na medicinu, ale vysledok testu môže byť buď pozitivny alebo negativny.
 

 

Nerada by som sa Vás dotkla, ale toto prirovnanie je neadekvátne.
V závislosti od typu vyšetrovanej protilátky/antigénu, metodiky a spôsobu interpretácie môžu generovať aj výsledky ako "šedá zóna" alebo "nejasný", prípadne môžu byť nešpecificky reaktívne. To bude pravdepodobne aj prípad, čo ste opísali.
 
Hodnoť

Prosím vás - napíšte aj druhú stránku

ako darcom "dávajú" po odbere najlacnejšie napolitánky, postaršie pečivo naplnené trochou zeleniny, choďte tam neohlásene a uvidíte, zahryznite si !!! Akože občerstvenie určite dodáva "NAŠA" firma no proste paškovčina ... Korunu všetkého je ak darca je napr. študent s trvalým pobytom na Liptove a krv daruváva v nemocnici v Ružinove v BA tak po vyše 50-tich odberoch nemohol dostať príspevok na MHD (voľný lístok DP BA), lebo nemá trvalé bydlisko v BA (býval na internáte alebo u nás ) !!!!
Ale krv, či plazmu už občan BA, či zamestnanec DP alebo jeho rodina brať mohli ???!!!
Mám synovca čo zadarmo daroval krv a plazmu aspoň 100x, najprv ako študent, potom ako stážista na VŠ ...
Tie napolitánky a pečivá nosil znechutene domov ... a o permanentke len pre tých s trvalým bydliskom v BA ???
Už sa nemusíte starať - odišiel pracovať tam kde už je tých 300tis. našich nie "NAŠICH ISTOTÁROV" ...
a krv nech darujú tí iní ... ale to "občerstvenie" naozaj ochutnajte a posúďte či si to zaslúžia ľudia čo nezištne darujú to najcennejšie -
Keď pomyslíte na odmeny šéfikov poisťovne, TETKY ANKY či maséra Birmovaných Kocku, tak slovo hanba je slabé slovo ... a slovo chliev je urážka užitočných domácich zvierat !
 

 

Tak ale ja som tiez bola darovat a ked mi dali ten keksik, tak ma to potesilo. Dokonca som potom mala vycitky svedomia, preco na mna minaju peniaze, ked som zdrava, ze zaobisla by som sa aj bez keksika.

Na transfuznom v Kosiciach to bolo ako v inom svete. Vsetok personal ci darcovia velmi mili, ludski, vdacni, starostlivi.
Co poberaju teta anka alebo maseri, to je na svedomi a na starosti inych, nie darcov alebo personalu na transfuznom.

Takze sa tu necertite, lebo tu to nikomu nepomoze a ani sa nic tym nevyriesi:)
 

Občerstvenie

Máte pravdu, súhlasim a mrzí ma tento stav. Občerstvenie je slabé - mierne povedané.
Keďže NTS ani jednotlivé HTO nemajú status stravovacích zariadení, strava musí byť balená. Ale aj tá by mohla byť inej kategórie. Personál to nemá možnosť ovplyvniť, darca môže poznámku o občerstvení uviesť v knihe želaní/sťažností. Celkovo však súhlasím s pani nižšie, že tam, kde je to možné, sa medicínsky aj nemedicínsky personál snaží byť ústretový a milý.
A DP BA? Už darcov zrovnoprávnil - zrušil bezplatné cestovanie všetkým.
 


Najčítanejšie na SME Primár