SME
Sobota, 5. december, 2020 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Bolesti krížov liečime zle. Séria štúdií tvrdí, že skalpel a lieky nepomôžu (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

 

Prospešný článok, nie len pre laikov, ale aj pre lekárov. Tí by mali vedieť, že ordinovať pri chronických bolestiach chrbta alternatívnu liečbu, ktorá pôsobí na spôsob placeba, je nie len neprofesionálne, ale aj neetické. Medzi takú liečbu patria GUNA MD injekcie.
V ich propagačných materiáloch sa nedozviete, že zdravotnícke prostriedky, ktoré propagujú, sú homeopatiká.
Skúsme si spolu urobiť jasno v tom, ako je to s injekciami GUNA MD a programom fyziologickej regulačnej medicíny (FRM).
Jedná sa o homeopatický prístup, alebo nie? Prečo sa na Slovensku propagátori GUNA metódy vyhýbajú jej spojeniu s homeopatiou, keď spoločnosť "GUNA, founded in 1983, is the Italian leader in homeopathic medicine".
Keď sa rozhodnete pre GUNU, tak na spôsob wellenes regenerácie, nie ako terapiu pod dohľadom lekára-špecialistu, a ešte mu za to aj platiť.
Jediné, čo zaberá je:
Cvičiť, cvičiť, cvičiť, najlepšie pod vedeným odborníka, a dlhodobo, v najlepšom prípade celoživotne.
 

Súhlasím,

nie múdrosť ale skúsenosť zo mňa hovorí.
 

 

tiež mám aj osobnú skúsenosť, len som si dovolila trochu viac zamudrovať.
Mnohí naši lekári - neurológovia, keď už nemôžu rezať, tak vám navrhnú alternatívnu liečbu za priamu platbu, dnes takú populárnu GUNU, a v podstate vám zamlčia, o aký typ "liečby" sa jedná.
Keby som sa rozhodla pre homeopatiu, tak nebudem žiadať o liečbu zmluvného lekára - špecialistu, ku ktorému potrebujem výmenný lístok od obvodného lekára.
 

Aha ,

netušil som čo je to GUNA. Pekný spôsob ako žmýkať peňáze za kolagén.Pobavila ma jedna info na gunaorto klinike. Zmluvný partner Union ale poisťovňa to neuhrádza. Huncúti .
 

Celý článok ZLÝ

v článku autorka spomína iba bolesť bolesť bolesť. To je riadne zavádzajúce., pretože ak má človek problémy v "krížoch" , tak vprvom rade má rôzne trpnutia a zmeny pocitov a citlivosti a nie bolesť. Ak je tam niečo v nevporiadku, napr. stavec tlačí na nerv, alebo platnička, tak to spôsobuje trpnutie, podobne ako keď si človek priľahne ruku a mu zmeravie.
Niekedy to človek rozchodí , niekedy nie.
 

 

Tak, toto musím predýchať... Toto som si prečítal o autorke článku:

O autorovi

Zuzana Matkovská sa narodila v roku 1990 v Košiciach. Popri štúdiu pracovala ako copywriter, zodpovedala za propagáciu aktivít kultúrneho centra a prispievala do lokálnej tlače. Redaktorkou domáceho spravodajstva denníka SME je od januára 2015. Venuje sa predovšetkým témam v oblasti školstva, vedy a vzdelávania. Od januára 2016 zároveň tvorí redakčný obsah rubriky Primár.sme.sk

Ja som ekonóm, nemohol by som v SME písať články o vesmírnych lodiach a o detailoch výskomu v CERNE??? A o liečení bipolárnej predispozície u kanárikov?

Článok.. Dobrá téma. Dobrý zámer. A potom zmes názoru, laickosti, a pseudovedy. Nebudem polemizovať s pani redaktorkou o tom, čomu nerozumiem a neviem posúdiť (podobne ani ona) - a to sú spôsoby liečby. Aôe - rád by som s ňou stretol na pivo a posedel, aby mi vysvetlia, ako lekár určí bez MR aká je diagnóza? Ona si chce vziať na zodpovednosť, že možno mám natrhnutú platničku a lekár mi predpíše cvičenie s odborníkom (ktoré má pomôcť do 6 týždňov..) a ktoré môže výrazne zhoršiť stav? Mnoho článkov je tu za účelom reklamy, tak neviem, čo sa nám má podúvať týmto článkom, ale môžem popísať vlastný prípad: mal som 34 rokov, aktívny športovec, (futbal, 5x týždenne), vyšportovaný, neurologička ma vyhnala že simulujem, lebo mám dokonalú muskulatúru. 2 roky !!! som nehral futbal kvôli bolestiam. RTG, CT - neukázali nič. Až po 2 rokoch som sa doprosil MR. Do 1 mesiaca som bol späť na ihrisku: MR ukázalo deformáciu platničky, injekciou do nej, ktorá zmenšila objem platničky a odstránila útlak nervu, sa problém vyriešil. Áno, bol som disciplinovaný a niekoľko mesiacov som po zákroku 2-3x týždenne cvičil s kvalifikovanou cvičiteľkou, posilnil som svalstvo na chrbte aj bruchu, ale kým som neabsolvoval MR, vystriedalo sa na mne 10 odborníkov zo všetkých možných disciplín lekárstva (okrem patológa snáď všetci..).

Pani redaktorka, môžete písať článok, ak sa tomu rozumiete. Snáď odsúhlasíte môj názor, že prvotné je ZISTIŤ ČO NEJPRESNEJŠIU PRÍ4INU bolesti. P/rosím, napíšte mi tu, ako zistíte EXAKTNE bez najmodernejších skenovacích metód???

Odtiaľto už s Vami ďalej nepolemizujem, píšte si čo chcete, ale Váš štýl laického písania ma rozčúlil. Už neviem ani, či mám veriť Vášmu ďalej písanému textu.. Súhlasím, že tabletky sú krátkodobé (ne)riešenie (už som zažil, že som musel ísť na dôležitú služobku a tabletky mi pomohli to preklenúť), súhlasím, že na "rezanie" musí byť jasná indikácia (prosím, ponechajme to na odborníka s titulum MUDr, nie Mgr...). Najlepšie riešenie je konzultovať s VIACERÝMI odborníkmi a mať jasný úsudok a zistiť si, s kým má význam a s kým nie to konzultovať.. Riešenie je aj konzultácia v ČR či Rakúsku (samotná konzultácia nemusí byť extrémne drahá..). Súhlasím, že: 99% ľudí by sa ani nedostalo do problémov a bolestí s chrbticou, ak by už na základnej škole bolo do výuky zaradené "preventívne poučenie o chrbtici" (vi´d staršiu publikáciu p.Guotha a kol. "Škola chrbtice) a súhlasím, že možno 90% problémov môže vyriešiť naozaj kvalitné cvičenie, posilovanie, možno pravidelná masáž, a poznanie správneho sedenia a zaťažovania chrbtice). ALE: až po 1)kvalitnom zistení príčiny - nepoznám nič lepšie ako scan MR (RTG a CT zriedka ukážu príčinu), alebo 2) po vyšetrení Chuckom Norrisom.
 

Článok je

krátke zosumarizovanie vedeckej štúdie. Na to nepotrebujete odborníka. Akurát je potrebné vedieť dobre po anglicky, aby bol správny preklad. Niketoré preklady v podobných článkoch sú chybné. Pre oboznámenie širokej verejnosti so štúdiou je to dobre napísané.
A ešte jedna poznámka na inú tému- Mali by sme sa zamyslieť komu idú do vrecka tie peniaze za magnetické rezonancie. Vyšetrenia, kde sa peniaze sypú, boli hneď sprivatizované. Toto je veľký problém nášho zdravotníctva, že tieto zisky nejdú do systému.
 

 

"krátke zosumarizovanie vedeckej štúdie"
Súhlasím.
O to práve ide v takýchto viac menej osvetových článkoch.
MRI je diagnostická metóda na spresnenie pôvodu neurologických príznakov v štádiu, keď majú neurologickú symptomatiku: brnenie, tŕpnutie, pocity chladu/tepla, štípanie, mravčenie, a pod., nie pri bolestiach svalov, ktoré majú väčšinou pôvod v zlej pohybovej biomechanike.
MRI určite vždy, pri akýchkoľvek diagnostických nejasnostiach.
 

 

Písal som mierne v inom duchu, ale pridávam sa: "MRI určite vždy, pri akýchkoľvek diagnostických nejasnostiach". Neviem, v akom vysokom %-te prípadov sú pochybnosti, nie som lekár. Ak by to v Tvojom duchu bolo vnímané v článku, nebol by som reagoval. ja som sa 2 roky trápil bez určenia diagnózy, po MRI v relatívne krátkom čase som bol v poriadku. Ešte: súhlasím, že chrbtica je téma. Veľké množstvo ľudí má problémy. A - súhlasím, že MRI je asi pre niektorých privatizérov biznis.

Pridám zaujímavú príhodu. Mám kamaráta, je MUDr, odborník na čítanie snímkov z nálezov - RTG, MRI a pod. Odišiel pred 20 rokmi do USA. Debata pred pár rokmi pri pive: vtedy sme v KE mali 2 MRI: jedno vo Fakultnej nemocnici (pokazené cca 30% času a druhé v Železničnej - pokazené cca 70% času). Kamarát z USA nám povedal, že v "jeho nemocnici" v USA sa na každom poschodí nemocnice nachádzajú 2-3 MRI... To len perlička, pre zaujímavosť, viem, že sa tu vyrojí množstvo protinázorov :). (30 MRI v jednej nemocnici je asi veľa, ale 2 MRI na Košice a okolie 300 tis. obyvateľov je zase asi málo.. PS: dnes je situácia určite lepšia, pribudli nejaké zariadenia).
 

písal si poriadnu sprostosť,

stačí, ked pochopíš toto :

„Na základe rezonancie sa začne s liečbou poškodenej platničky, no je pravdepodobné, že k bolestiam chrbta vôbec neprispieva.“
 

 

áno, teraz som pochopil: "..je pravdepodobné.."... :)))))
samozrejme, ak máš poškodenú platničku, tak nemáš vlastne žiadne bolesti..
len si si vymyslel, že "asi mám niečo s platničkou"...
už som pochopil.
 

stále si nepochopil, len prečítal

ak dáš na MR 100 ks 40-r. ludí, tak MR ti ukáže, že 100 ich má na chrbtici degeneratívne zmeny
99 má poškodenú platničku...

problémy majú 10

a čo ti teda MR pomohla??
bolesti ti môže spôsobiť x dalších dôvodov...nečítal si to ?
a zbytočne sa ročne vyhodiuamiliony na MR
 

 

Nie ja, Ty si nepochopil: ja netvrdím, že tých 100 má ísť na MRI. Ale tí 10-ti, čo majú problém, ak lekár nevie úplne jednoznačne určiť príčinu problémov, majú právo na MRI, ktoré napomôže určiť jednu z možností: 1) máte bežné opotrebenia a nevidíme tam nič také, čo by spôsobovalo Váš problém a doporučujeme Vám konzervatívne postupy a cvičenie, a 2) máte zmeny na stavcoch a platničke, pri ktorých je možné uvažovať o tom, že spôsobujú Váš problém, a ďalší postup navrhujeme nasledovný..
ten "z x dôvodov" treba nájsť - zistiť. Ak k tomu netreba MRI, ok. Ale ak lekár nevie, kýve plecami, háda, skúša, a človek sa trápi bolesťou rok či dva???

Ja som mal problém, ktorý sa po MRI vyriešil za 1 mesiac, ale 2 roky som sa nedostal na MRI, lebo stále sa "uvažovalo" o konzervatívnych postupoch, napriek tomu som mal trvale problémy, bolesti, a nemohol som športovať. Po odstránení problému hrám 4x týždenne futbal, pritom mám 57 r.

O tom si stále dopisujeme: MRI je diagnostická metóda,. a bez nej takmer žiaden lekár NEPRISAHÁ že jeho diagnóza je správne.

Už si nedopisujme, je to neproduktívne.
 

ale tvrdíš

rád by som s ňou stretol na pivo a posedel, aby mi vysvetlia, ako lekár určí bez MR aká je diagnóza?

Čítajte viac: http://primar.sme.sk#ixzz5J8KN...


aspoň si stoj za tou svojou sprostosťou, alebo mlč...

už si nedopisujme, trepeš z cesty :))
 

Akurát to neplatí na Slovensku

U nás bežného človeka na MR nepošlú. Aby mňa poslali na MR pri mojich sťažnostiach na seknutie v boku - dačo nepredstaviteľné. Ani som sa nepýtal, to je fakt. Ale zo skúseností blízkej rodiny mám vedomosť, že na MR sa človek dostane po mesiacoch alebo ak je to už de facto po funuse ...
 

 

nuz, nebude to tak uplne pravda - v mojom pripade to boli aj s vysledkom cca dva tyzdne, ziadna protekcia, ziadna tlacenka, som uplne bezny clovek, takze vsetky taketo tvrdenia beriem s obrovskou rezervou
 

k MRI

Píšem ako pacient (=laik), ktorý z určitých príčin musel naštudovať veľké množstvo literatúry a štúdií práve z dôvodu, ktoré sa spomínajú v nie jednej štúdií a na ktoré autorka naráža. Nebudem sa rozpisovať, ale práve MRI je napríklad pri liečení chrbtice problém, najmä pri určovaní diagnózy v prípade chronických ochorení chrbtice. Problém je v tom, že z MRI sa nedá dobre určiť, či konkrétny nález je naozaj príčinou bolesti, naopak môže naviesť na úplne slepú stopu. Príkladom môžu byť rôzne stupne poškodenia medzistavcovej platničky. Také vysunutie - existuje tona MRI obrázkov napríklad hráčov amerického futbalu, ktorí nemajú žiadny problém s chrbticou a ich MRI vyzerá tak, že bežný ortopéd by už 1000x operoval a naopak, je veľa operovaných ľudí, kde nález bol úplne minimálny. To môže byť príčina, prečo sa doktori nepúšťajú do týchto operácií radi a operácie ani nemajú vysoký success rate. Táto voda v medicíne je dosť neprebádaná, ale naopak je pomerne úspešná pri akútnych situáciach.
 

Jano555

ja si myslím, že problém je v tom, že vy ste bol ten jeden z menšiny, kde dôvod bolesti bol skutočne poškodená platnička. No vy sa pokúšate paušalizovať na základe vášho prípadu. Redaktorka zosumarizovala štúdiu, ktorá mala iné závery. A ešte: po istom čase ste začali poctivo posilňovať okolité svalstvo. Prečo nie skôr, keďže ste aktívne športovali? Ja si myslím, že je až trestuhodné zanedbávanie edukácie u nás. Všetky deti v škole by podľa mňa mali povinne mať predmet o ľudskom tele - nie iba podľa doterajších postupov. Malo by sa deťom reálne, spolu s cvičeniami, vysvetľovať, čo si spôsobujeme prevažne sedavým spôsobom života. Treba dokonale poznať svoje telo, činnosti, ktorými si ubližujeme a správne správanie sa, pohybové návyky, ktorými si pomáhame. A pre dospelých záujemcov pravidelné kurzy, hradené zdravotnými poisťovňami.
Ešte dodám postreh: my ľudia sme takí... Vám sa až po dvoch rokoch uľavilo. Ale aj viac ako dva roky ste si svoj chrbát ničili jednostrannou záťažou bez poznania cvičení na posilnenie chrbtových svalov. Takže to nebolo až také dlhé čakanie.
 

 

áno, rozumiem, súhlasím so všetkým. tiež ma po mojej skúsenosti napadlo, že by to mali učiť deti na zš.. veľa ľudí robí trvale chyby s chrbticou, ani o tom nevedia - ako aj ja, a vo vyššom veku trpí 90% z nich.. v tom období som objavil knihu od gúta škola chrbtice a povedaôl som si . preboha, toto som mal čítať pred 100 rokmi.. všetko dobré :)
 
Hodnoť

 

Pani redaktorka sa asi chystá na kariéru v konšpiračnom časopise Zem a vek. Tam sú takéto bludy a vymysli ľudí, ktorí svojim duchom a ponímaním sveta patria niekde do 17-teho storočia. A ja hlupák si predplatiť Sme, kde takýmto "odborníkom" dávajú priestor na šírenie nezmyslov a ešte ich za to aj platia. No zbohom zdravý rozum...
 

1 2 >

Najčítanejšie na SME Primár