SME
Štvrtok, 3. december, 2020 | Meniny má OldrichKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Ako správne používať rúško (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 > >>

Hodnoť

placebo

Nasadiť si rúško a očakávať že vás ochráni pred víusovým ochorením je naivné. To je ako by ste o plote z pletiva tvrdili že slúži ako protipovodňová bariéra :-). Vírusy sú oveľa menšie ako otvory (medzery, póry, ...) v materáli z ktorého je rúško. A toto ešte primárne slúži opačným smerom - ma zabrániť šíreniu napríklad kvapôčok pri kašli smerom od nositeľa rúška do okolia.
 

 

Hmm to je pravda dokonca ani HEPA filter nedokaze zachytit virusy.
https://www.researchgate.net/p...
 

 

Vírusy sa šíria vzduchom v kvapôčkách telesných tekutín, ktoré sa dostávajú do ovzdušia kýchaním, kašľaním a pod. sú schopné prežívať len v týchto kvapôčkach - kvapôčkové nákazy. Po zaschnutí odumierajú. Takže ochranné rúška sú prevenciou pred kvapôčkovými nákazami.
Pokiaľ budeme hovoriť o veľkosti vírusov a priepustnosťou materiálov, tak sa to týka laboratórnych podmienok.
Žiadne čisté RNK-vírusy schopné prežitia a množenia sa vo vzduchu nenachádzajú.

Okrem slizníc dýchacích ciest sú na kvapôčkové infekcie vnímavé aj sliznice očí, preto sú ochranné okuliare súčasťou masiek, ktoré používajú lekári, zdrav. personál a každý, kto prichádza do kontaktu s rizikovými osobami.

Takže nie len dotýkať sa pier a nosa, ale aj očí, je dôležitou prevenciou pred kvapôčkovými nákazami.
 

 

áno...? Autor článku je blbec, a 622844 je Einstein.
Dnes na TA3 odborníčka povedala, že ak by oddnes všetci ľudia nosili rúška, po 14 dňoch by problém "takmer zanikol". Ale pán 622844 je odborník, len ho zabudli zavolať do TA3.

Načo sa tu autoritatívne ozýva jedinec, ktorý je možno zámočník (?), ale hlása tu jednozčné(!) stanoviská ku odbornej zdravotnícko-virologiskej téme???
 

 

Ach, ta bozska sprostota. To by sme najmenej 2 roky museli nosit ruska a byt v karantene a dufat, ze dovtedy bude pre vsetkych dostupna vakcina, pokial mozno zadarmo.
 

 

Dobrý deň Jano555.

Priznávam, že je vyjadrenie odborníčky na TA3 som nevidel.
Napriek tomu, ktoré tvrdenie z môjho komentára je v rozpore s tvrdeniami tejto odborníčky?
 

 

Tá časť, ktorá neguje alebo znižuje význam rúšok. Je súbor opatrení, a rúška sú na 1.mieste. Aj mne sa to zdá prehnané, ale vyjadrenie, že s rúškami u 100% ľudí by sa problém vyriešil, ma pozitívne prekvapilo. Ak by znížilo riziká o 70..80..90%, tak to nie je na negovanie.. Počúval som aj výborný rozhovor s epidemiol´gom v SRO, asi hodinová relácia, super popísal, ako vírus prežíva (v kvapôčke atd..), bolo to veľmi zaujímavé. Tie kvapôčky sú oveľa väčšie, ako póry v rúšku, nehovoriac o tom že existujú rúška vyššej kvality. Ale , úplným riešením asi budú až vyvinuté vakcíny.. Všetko dobré :)
 

 

Súhlasím s vami, hovoríme na rovnakú tému, ale každý trošku o inom. Keď to zjednoduším, rúško zabráni tomu, aby sa pri kašlaní, alebo kýchnutí dostal do okolia aersol s kvapôčok, ktoré môžu obsahovať vírus. Nezachytí všetko, ale "rozprášenie" vírusu do okolia značne obmedzí. Ak by všetci ľudia používali rúško, zamorenie prostredie poklesne. Ale na druhej stane som tvrdil to, že pokiaľ by ste vošli do zamoreného priestoru, plného kašlajúcich infikovaných ľudí s rúškom aj bez (čakáreň, mhd, rad pri pokladni, ..), tak to, že si vy vtedy nasadíte štandartné rúško, vám moc nepomôže. Neochrání vás. Takže áno, HROMADNÉ nosenie rúšok je jednoznačne prospešná vec. Ale primárne ním nechránite seba, ale okolie pred vami. Tak isto všetko dobré!
 

Chápem snahu o upokojenie situácie

ale 100% je 100%-ný nezmysel. Ak by to bol výrok z krčmy v Hornej-Dolnej tak to nestojí za povšimnutie ale od odborníka v TV...
 

 

tých 100% je "hyperbola", vyjadrenie veľkého potenciálu toho opatrenia..
jasné 100% neexistuje ani pri sexe pri kombinácii kondóm+dana+tabletky.. Vždy je nejaké promile (alebo percento, alebo 10%) zlyhania. Proste - hyperbola..

z wiki: hyperbola (lit): expresívne, emocionálne zveličenie
 

Odborníčka z TA3

Odborníčku z TA3 by bolo treba izolovať do karantény.
 

Dovolím

si nesúhlasiť s tou odborníčkou.
 

 

jasné. Ani ja nesúhlasím, že zem je plochá. Je to KOCKA !!!
A budem sa za to biť do krvi! :)
-------------------
asi že do SRO nezavolajú odborníčku, ktorá nie je odborníčka.
môže byť z mojej strany malá dezinterpretácia, ale.. prečo by som mal veriť Tebe, že nevríš, namisto nej??? Pošli diplomy..doc..dr..mudr..prof...csc...
 

Konečne normálny prístup

Konečne čítam normálny, logicky prístup k teme! 👍
 
Hodnoť

 

Šokujúca informácia - jedným z hlavných zdrojov nákazy sú ruky. Tie sa dotýkajú tyče v MHD, nákupného košíka, toalety, kľučiek... A úprimne, neumývame si ich stále a dostatočne.
 

 

To je pravda, na stole mám dezinfekčný gél, ale nepoužívam ho tak často, ako by to asi chcelo. Na druhej strane, človek potom môže ľahko prepadnúť nejakej fóbii a drhnúť si ruky stále.
 

ak je riziko realne, to uz nie je fobia

Fobia by to bola vtedy, keby si sme si tie ruky drhli casto pri len hypotetickom riziku. Toto je ale realna hrozba, kuknime do Talianska, Ciny.
 

 

Míš pravdu,
a preto nás v zimnom období rukavice chránia nie len pred zimou, ale aj pred virózami a chrípkou.
Hlavne u detí je to dôležité, naučiť ich nosiť rukavičky.
Nie je to tak dávno, keď rukavice boli súčasťou dress kódu na verejnosti nie len v súvislosti s počasím.
 
Hodnoť

 

veľmi sa nám osvedčila prevencia v štýle vit.c ráno + bylinkový čaj. na obed vit. b a d a večer vit.c a bylinkový čaj. k tomu nezanedbávať celkovo zdravý živ. štýl, strava a dostatok spánku (aspoň 7 hodín), inak imunita rýchlo ide do kytek
 
Hodnoť

Dotknúť sa tváre 23 krát za hodinu ?

to hádam nie,to je skoro 3 krát za minútu ,to je riadna blbosť teda
 

1 2 3 > >>

Najčítanejšie na SME Primár