SME
Štvrtok, 3. december, 2020 | Meniny má OldrichKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Blízkosť je potenciálne smrteľná. Prečo si ľudia stáročia podávajú ruky a vítajú sa bozkami? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Presne o tomto sme nedávno rozprávali

s niekoľkými mojimi známymi.Oni dobre vedeli.že ja nie som veľmi za podávanie rúk.Vždy som im hovoril,že mi je sympatickejšie to,ako naši otcovia,či dedovia ako symbol pozdravu používali napr.to,že sňali klobúk(alebo len naznačili),či takí Japonci,čo sa uklonili.A vzájomné olizovanie sa,(zvlášť chlapov s chlapmi) som úplne ignoroval.Ak som sa s niekym stretol po dlhšej dobe,tak výnimočne sme sa krátko objali,ale skôr som používal len to,že som položil svoju ruku na jeho plecia..........Dnes mi už zopár známych pripomenulo,že "teraz som vo svojom živle".Myslia to obrazne,ale áno,som zato,aby sa ľudia aj v čase mimovírusovej na verejnosti nesprávali ku mne ako k zmrzline alebo lízatku a tiež si nemyslím,že ak mi niekto trasie rukou,akoby ho kopalo 240 voltov znamená to,že je môj najlepší priateľ.
 

 

je úplne normálne, že máme rôznu potrebu intimity, blízkosti. Teraz vynechám prípady s najbližšími, mám na mysli len tých trošku vzdialenejších. Pri stretnutí človek rečou tela naznačí, aký blízky kontakt je mu príjemný. Aj jeden, aj druhý by tieto signály mali vnímať a prispôsobiť sa, tak by to bolo ideálne. Horšie je, ak ten, čo má potrebu veľmi blízkeho kontaktu, nerespektuje či priam ignoruje, ak je to druhému nepríjemné. Treba si uvedomiť, že ide o prekročenie intímnej osobnej zóny človeka
 

 

Taky ten japonsky pozdrav nemusi byt do dnesnych dni vobec zly.
 
Hodnoť

Kontakt je tvorba imunity

Áno, sme”chodiace vrecia bakterií”. Len v tráviacom trakte mame po 1 kg bakterií bez ktorých by sme neprežili. Na koži mame svoje vlastne priateľské baktérie.
Novorodené dieta sa hneď dáva matke k prsníku aby sa čím skôr osídlilo jej baktériami pre tvorbu imunity .
Telesný dotyk mimo času epidémie je fajn.
Možno o tom raz bude aj vedecký výskum .
V oblasti probiotických črevných baktérií je ich už množstvo .
 

pozitíva

Ak vám nevadí siahnuť do archívu, tak o pozitívach dotykov sme písali v závere roku 2018: https://primar.sme.sk/c/209252...
 
Hodnoť

nebozkávajte ani použité

výložky, vždy si porichtujte nové a vždy s vyššou hodnosťou
 
Hodnoť

 

Brežnev zásadne dával po tri šťavnaté bozky sprevádzané vrúcnym objatím. Honecker, Husák, Živkov, Caucescu, Jaruzelski, vy milovaní vazali.
 
Hodnoť

Slováci sú už dávno pripravení.

Na nešírenie akejkoľvek nákazy. U nás vôbec nehrozí nejaké objimanie. Slovač zavidiaca akýkoľvek úspech iného ako sama seba už dávno si ani ruky nepodáva nieto ešte nejaké bozky na lica.
 


Najčítanejšie na SME Primár