SME
Sobota, 5. december, 2020 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Kedy sa skončia opatrenia? Epidemiológovia zdôrazňujú, že sa nesmieme unáhliť (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Vedia prd makovy

Vsetci ti osloveni su taraji a nemaju ziadne skusenosti z nejakej predchadzajucej epidemie cize ich matematicke modely a ine hovadiny su na velke prd.
 

Jasné

Bohužiaľ pozostatok z Ficovej vlády - označiť nepriateľa a ten by sa mal snažiť dať veci do poriadku a daný rečník si spokojne bez práce užíva hodnoty.
 
Hodnoť

Advokátom už opatrenia skončili.

Keď Úrad verejného zdravotníctva zavrel všetky prevádzky maloobchodu a služieb, až na niekoľko málo výnimiek, ku ktorým o 2 dni nato pribudli autoservisy, zatvorenie služieb sa týkalo aj advokátskych kancelárií. Čo sa advokátom nepáčilo, predsa len prichádzajú o biznis. Tak sa trošku zalobovalo u novej pani ministerky a našlo sa riešenie: pani ministerka Kolíková vydala výklad opatrenia ÚVZ, v ktorom uviedla, že advokátske kancelárie "nie sú prevádzkou poskytujúcou služby" a preto sa na ne opatrenie ÚVZ nevzťahuje. Aby nevznikli pochybnosti, v ďalšom odseku uvádza, že notári, súdni exekútori, správcovia aj advokáti musia aj naďalej poskytovať svoje služby. Čarovné, však? Keďže advokátska kancelária nie je prevádzkou poskytujúcou služby, tak nielen môže, ale dokonca musí, naďalej poskytovať služby.
Takže milí majitelia železiarstiev, záhradníctiev, cykloservisov či domácich potrieb, ktorí budete musieť mať ešte dlhé mesiace zavreté až kým neskrachujete, ak máte pocit, že s vami právnici zase raz vytoto, tak váš pocit je správny. Ale môžte si za to sami: študovali ste nesprávne vysoké školy a vybrali ste si zlý džob. Keby ste študovali u takého Gašparoviča či Tóthovej, niekde po ceste by ste si kúpili rigo a zakotvili by ste v advokácii, tak ste dnes v pohode. Môžte naďalej podnikať prakticky bez obmedzení. Takže berte to tak, že musíte prinášať obete a vaše živobytia, pracovné miesta, úspory a sloboda podnikať, sú cenou, ktorú musíme všetci prinášať. teda vlastne nie všetci. Iba niektorí, tí čo si to nevedia u novej vlády vybaviť. Milí občania, ktorí si chcete kúpiť náradie, materiál, či osivo na práce v dome a na záhrade, keď už dodržiavate izoláciu, máte smolu. Ale môžte zájsť k advokátovi a dať si uňho spísať kúpnu zmluvu napríklad. Alebo závet, nech sa vaši dedičia nehádajú, až vás z toho absurdistanu klepne.

PS: to, že ministerstvo spravodlivosti nemá žiadnu právomoc poskytovať výklad právnych predpisov, tým menej výkladom meniť opatrenia ÚVZ, je len taký detail. Okoľo ktorého sa kľučka nájde. Našla sa:)
 

aby ste si nemysleli, že si vymýšľam.

Nevymýšľam. Tu je výklad pani mnisterky. Takú pakáreň by som si vymyslieť nedokázal:)
https://www.justice.gov.sk/Str...
 

 

... a to je presne to, aby sme dôverovali nastávajúcemu systému a vláde. Nuž s takýmto prístupom asi ťažko ....
 

 

tak zrovna moznost spisat zavet do notarskej zapisnice a byt si isty, ze tam nie su nejake formalne chyby, je dnes celkom dolezita vec, ci nie? Nie kazdy ma na ucte pat patdesiat a pribuznym tie hadky co urobit hoci s bytom, skodoradostne dopraje :) Rovnako v case, ked sa to riesilo, kadejake pravne lehoty este bezali a nedostupnost advokatskych sluzieb sa prave tomu beznemu smrtelnikovi mohla celkom vypomstit.

P.S. mam vs technickeho smeru
 

ak človek nie je spokojný

so svojím okruhom zákonných dedičov, má zmysel písať závet. Ale OK, môžme sa na to poerať aj tak, že pre občanov je dôležitejšia dostupnosť advokátskych služieb, než možnosť nakúpiť materiál v železiarstve. Nesúhlasím a pochybujem, že keby sa Matovič šudí opýtal v internetovej ankete, či otvoriť železiarstva/cykloobchody alebo advokátske kancelárie, vybrali by si advokátov:). Ale názor rešpektujem
Každopádne, závet je lepšie spisovať u notára. Argument uprednostnenia advokátov neexistuje
 

 

navrahujem internetovu anketu, webovu stranku ma, otazky si mu tu napisal.
 

 

Podľa živnostenského zákona je prevádzkarňou priestor, v ktorom sa prevádzkuje živnosť. S tymto terminom operuje aj p. ministerka. Na vykon advokatskej cinnosti, cinnosti notarov sa zivnostensky zakon nevztahuje. Podla tohto vykladu by vsetci poskytovatelia sluzieb, na ktorych sa nevztahuje ZZ (slobodne povolania) mohli nadalej sluzby poskytovat. Tu su priklady:
- psychológ a zdravotnícky pracovník podľa osobitných predpisov (okrem očných optikov a zubných technikov);
- veterinárny lekár, veterinárny pracovník a osoby vykonávajúce odborné práce pri šľachtiteľskej a plemenárskej činnosti v chove hospodárskych zvierat;
- advokát, notár, patentový zástupca a súdny exekútor;
- znalec a tlmočník;
- overovateľ (audítor) a daňový poradca;
- burzový dohodca, samostatný finančný agent a finančný poradca (a iné FO oprávnené vykonávať finančné sprostredkovanie a finančné poradenstvo podľa osobitného predpisu);
- sprostredkovateľ a rozhodca kolektívnych sporov, mediátor;
- autorizovaný architekt, autorizovaný krajinný architekt a autorizovaný stavebný inžinier;
- autorizovaný geodet a kartograf;
- reštaurátor kultúrnych pamiatok a zbierkových predmetov, ktoré sú dielami výtvarného umenia.

Pozor, ja netvrdim ze je to spravne. Radsej mali poziadat UVZ o vyklad nez to vykladat sami - aj ked pisu, ze to konzultovali, vyhlasky by mal vykladat autor.
 

Pre právnikov

to znamená, že nedostanú žiadnu podporu, ktorú dostanú iné profesie.
 

Dobre, určite máš

v istých veciach pravdu. Len si polož otázku. Kúpiš si radšej niečo na jedenie, alebo budeš platiť advokáta ? Alebo inak, z čoho zaplatia ľudia advokátov, ak nebudú mať sami peniaze, lebo ich malé podnikania skrachujú ? Mne sa nezdalo ani to Pellegriniho, dnes autoservisy zavreté a zajtra hop už nie. V tomto dávam Sulíkovi za pravdu. Nech je otvorené všetko bežné, s patričnými opatreniami. Len by som chcel vidieť, ako vyhodíš niekoho, komu nameriaš pri vstupe do prevádzky teplotu 37 a pol stupňa.
 

 

Janko, trocha sa mýliš ... dovolím si tvrdiť že značná časť advokátov by urcite preferovala nechodiť v týchto dňoch donkancelarie a vystavovať seba, svojich zamestnancov, klientov a v konečnom dôsledku aj svoje rodine riziku nákazy. Ak si myslíš že išlo o lobing advokátov alebo komory, tak sa mýliš.
 
Hodnoť

 

len strasia ludi vsetci...
 
Hodnoť

doleta

tuto karantenu nevydrzim... uz teraz mi sibe.
 
Hodnoť

 

Mam pocit ze ked sa opatrenia aspon ciastocne neuvolnia uz od maja, tak vela ludi umrie z ineho dovodu ako na covid 19
 
Hodnoť

 

No do hája ! To si ani v lete nebudeme môcť zájsť do podniku na terasu s kamarátmi na pivo ?
Ďakujeme ti pekne, čínske trhovisko - vezmeš nám rok života a miliónom ľudí aj výplaty. Už po dvoch týždňoch chodenia do roboty (zatiaľ našťastie bez výpovede) v skafandri sa mi menia reflexy - vidím večer v telke hocijaký film a hneď sa automaticky zhrozím, že prečo sa tam len tak voľne združujú a dýchajú na seba, neudržujú aspon dvojmetrový odstup a nemajú ani ochranu tváre. Nechcem vedieť čo to bude po takých troch mesiacoch či viac...
 

 

vcera sa v telke aj bozkavali. Vies si predstavit ten sok co u mna nastal.
 
Hodnoť

Prognózy.

Keby boli odborníci na prognózy tak by žiadne problémy neboli. Ak túto pliagu nejako prekonáme tak veľa inštitúcií zisti ze všetci analytici a prognostici sú nám na dve veci a stačí sa riadiť sedliackym rozumom že po lete príde jeseň a zima a ze žiadna zima netrvá večne. Ale sa treba na tú zimu pripraviť. Jednoducho nás čaká silný nástup konzervativizmus a taktiež hlboké prehodnotenie významu resp spôsobu fungovania EÚ. Krásne časy končia a nastúpi tvrdá realita. Nehovorím ze zajtra ráno treba nasadiť všade kapustu a zemiaky ale ten návrat trochu späť k sebestačnosti a obmedzenie bezhlavej spotreby a tzv trvalého rastu je nevyhnutný fakt.
 
Hodnoť

Závet

Odkazujem mojím deťom dom s bazénom a saunou tri autá v hodnote 300000€. Zaplatené banke 10000, ostané je na vás milé deti. Asi takto budú vyzerať tie závety, čo budú spisovať notári?
 


Najčítanejšie na SME Primár