SME
Nedeľa, 31. máj, 2020 | Meniny má Petronela, PetranaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Vakcína vytvorila v teste protilátky a premorenie zrejme nemá zmysel (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 > >>

Hodnoť

 

Uviedli zopar novych info, co je fajn. Pre tych ktoru chcu este vyraznie viac info:
https://swprs.org/fakta-o-covi...
 

KTO uviuedol?

Kto sa podpísal pod tie informácie, ktoré sú tam uvedené?
Ten, čo to zostavil sa zabudol podpísať. Takže je to jednoducho anonym. Mohol si navymýšľať čo chcel, niet koho konfrontovať. Niet sa koho pýtať.

Keď smrtnosť je porovnateľná s obyčajnou chrípkou, tak prečo každý rok nestoja v Moskve dlhé rady sanitiek pred nemocnicami? Prečo nekolabuje zdravotníctvo v IT, ES a pod?

"Milujem" "odborníkov", ktorí povedia, že ak niekomu, nap.r v dôsledku vysokej horúčky pri COVID-19, nevydržalo srdce nadmernú záťaž a zomrel na infarkt, tak nezomrel na COVID-19 ale na infarkt. Keby sa nebol infikoval, ten infarkt by zrejme ešte nedostal.
TO je ako u človeka, ktorý si pri dopravnej nehode poranil mozog a zomrel, že nezomrel v dôsledku dopravnej nehody ale poškodenia mozgu.
 

V mnohom máš pravdu ...

... ale aj tak ostáva nezodpovedaná otázka, či by ten chudák s infarktom urýchleným COVID-19 neumrel na "obyčajný" infarkt povedzme o mesiac-dva neskôr (na rozdiel od obete autonehody, ktorá by na poškodenie mozgu bez tej autonehody nezomrela asi nikdy).

Takže presnejšie odpovede dá ako obvykle až čas - až sa podarí vyhodnotiť štatistické dáta za dlhšie obdobia. Potom sa môže ukázať, do akej miery a v akom období bola vyšší počet úmrtí v čase pandémie "kompenzovaný" nižším počtom úmrtí na "obyčajné" choroby ako rakovina, srdcovo-cievne ochorenia a pod. v nasledujúcich mesiacoch (ale možno aj rokoch).

Samozrejme ale štatistika je jedna vec a cena najmä vlastného života zasa iná vec. Asi by bežný človek len tak nesúhlasil s možnosťou, že veď zomrieš o pár mesiacov aj tak, tak na čo teraz riešiť, že ťa nejaký vírus zabije o niečo skôr ... to je už ale viac morálna dilema, koľko iných ako ako vysokých (finančne) škôd (odstavenie ekonomiky) je ešte prípustných na odvrátenie týchto predčasných úmrtí ... nuž široké pole pôsobnosti pre nášho Igorka
 

No hej

ale kde je tá hranica? Mesiac-dva? Rok-dva? Desať-dvadsať rokov?
Lebo prečo napr. mesiac-dva je OK a rok-dva už nie?

Plus, dôležité je, že musíme urobiť všetko pre to, aby sme nestavali lekárov do situácie, že budú musieť rozhodovať o tom, koho ešte sa pokúsia zachrániť a koho už nie.
 

 

treba si pockat na statistiky.
aj ked ak by mali vlady realny zaujem to riesit, tak by tie statistiky boli uz k dispozicii.
ide o to ze uz teraz sa objavuju cisla o vyraznom poklese umrti na ine priciny. cize ti co by realne zomreli z inych dovod, su priradeni na covid.
americka CDC napriklad reportuje umrtia na chripku, pneumoniu a covid spolu na jednej hromade. ktovie preco.
 

Je to jasné

celosvetové spiknutie! Všetky vlády sú kúpené, aby širili medzi svojimi obyvateľmi strach. Už ostáva iba zistiť, či je za tým Rotchild, Soros, mimozemšťania alebo jaštery.
Len neviem, prečo aj Kim aj Putin sú zalezení niekde "v kúte", keď dobre vedia, že nič strašné sa nedeje.
 

No to neviem ...

... a je to hlavne veľmi subjektívne. Čisto za mňa by som tú hranicu asi videl pre pár mesiacoch.

Je to "klasický paradox (alebo aj zákon prežitia) - vlastný život alebo život blízkeho berieme obvykle ako "cennejší", než život cudzích. A čím sú od nás ďalej, tým viac je to "len štatistika".

Poznáš trebárs presne, koľko ľudí denne umiera napríklad v Afrike v dôsledku podvýživy, nedostatku vody či lekárskej starostlivosti? Alebo v krajinách ako Afganistan či Irak v dôsledku terorizmu? Alebo koľko utečencov sa utopí v Stredozemnom mori pri pokusoch dostať sa ilegálne do Európy? Obávam sa, že tam denne umrie viac ľudí, než u nás (SK určite) na COVID-19 dovedna. Ale u nás je to tragédia a tam je to štatistika. Lebo ten hlad v Afrike by sa napríklad dal vyriešiť za menej peňazí, než nás stojí boj s "hnusobou" - to je ale pre nás (pochopiteľne a ak sa ma to týka osobne, tak aj pre mňa) niečo úplne iné. Ale z hľadiska globálneho v tom rozdiel asi veľmi nebude ...
 

Ja rozumiem, že je to veľmi subjektívne

Ale koľkí sme si ochotní to pripustiť? A v tom je celý problém.
 

Samozrejme, to je problém.

Preto napríklad by nikdy nemal sudca rozhodovať o prípade, kde nie je nestranným, teda má k niektorej strane akýkoľvek pozitívny alebo negatívny vzťah a nevedel by byť objektívne "nad vecou" a rozhodovať nezaujato.

Extrémny príklad sú trebárs vojaci. Neviem, koľko z nich by napríklad išlo vedome do boja s istotou, že zahynú (pričom samozrejme viem o japonských kamikadze alebo aj o naozaj hrdinoch, ktorí sa vedome obetovali, aby iných zachránili) - nemyslím situáciu, kde idú vedome do kalkulovaného rizika ale situáciu, kde je viac-menej isté, že neprežijú. Ak je ale ich misia potrebná v záujme celku, musí príslušný veliteľ urobiť ťažké rozhodnutie a nejakému vojakovi prikázať to urobiť aj s vedomím, že ho možno posiela na smrť.

O niečo ľahšie - ale nie ľahké - to má aj politik, ktorý rozhoduje síce menej priamo, ale často tiež o živote a smrti. Koľko dáme peňazí na zdravotníctvo? Dá sa dôrazom na lepšiu lekársku starostlivosť zabrániť odvrátiteľným úmrtiam? Podľa (snáď správnych) štatistík http://www.shr.sk/download/arc... v SR umrie na "odvrátiteľné úmrtia" cca 11.000 osôb ročne, teda cca 188 osôb na 100.000 obyvateľov. Podobný ukazovateľ v CZ je 125 osôb na 100.000 obyvateľov a vo Francúzsku len 60 osôb na 100.000 obyvateľov. Len v porovnaní s CZ (čo je relevantné, máme podobný životný štýl aj sme mali podobnú štartovaciu čiaru v 1993) ale v SR umrie cca 3.500 ľudí teda "navyše". Prečo? Koľko peňazí a iných prostriedkov by stálo "dobehnúť" Čechov? Koľko ľudí (v porovnateľnej vekovej kategórii) sme zachránili v rámci "boja proti hnusobe" za cenu miliardových strát? Nedali sa tieto straty znížiť za cenu o niečo vyšších strát a "ušetrené" investovať do zníženia počtu odvrátiteľných úmrtí?

Toto sú otázky na skutočných odborníkov a politici, najmä premiér a minister zdravotníctva ale trebárs aj financií by im mali načúvať a na základe ich odborných názorov prijímať adekvátne politické rozhodnutia. To by ale na (všetkých troch) uvedených postoch nesmeli byť populistickí tajtrlíci ale politici schopní robiť aj naozaj ťažké rozhodnutia a následne ich vedieť svojmu ľudu aj vysvetliť a niesť za ne zodpovednosť.
 

úmrtnosť v EU

Tu sú grafy úmrtnosti za 24 európskych krajín. Je tam vidno, že v 2017 sme mali v Európe extrémne silnú chrípkovú vlnu, ktorá sa vrátila ešte v roku 2018.
Súčasná vlna úmrtí ju ďaleko prekonala čo do intenzity, ale netrvala tak dlho.
https://www.euromomo.eu/graphs...
 

No práve kvôli tým vlnám ...

... treba sledovať dlhšie obdobia, ideálne vždy aspoň rok alebo aj priemer (medián) za pár po sebe idúcich rokov ... a teda pravdu, ako sme zvládli túto koronakrízu z pohľadu celkovej úmrtnosti po započítaní priamych (napr. odložené operácie, zanedbaná prevencia) aj nepriamych (zhoršený stav zdravotníctva kvôli ekonomickým následkom) "nekorona" obetí, sa bohužiaľ dozvieme asi až o pár rokov.
 

 

Nemyslim si, ze je to porovnatelne, ale dovody kolapsov a cisel su aj ine.

O Taliansku sa hovorilo, ze od hospitalizovali vsetkych nakazenych - neodhadli pocty a brali to aj ako karantenu. Keby sme hospitalizovali vsetkych s chripkou, tak by nam tiez zdravotnictvo kolabovalo a mozno by sa nedostalo na tych, co uz zomieraju.
Tiez ked kazdy s kaslom a zvysenou teplotou vola lekarovi alebo ho odvezie sanitka, tak to zdravotnictvo poriadne zatazi. Na to netreba Covid.

Co sa tyka diagnostiky umrti, to moze byt tiez dovod tychto cisel. V Taliansku a tusim Belgicku (vela umrti) stacilo, ze mal pacient po smrti pozitivny test na protilatky a bolo to diagnostikovane ako smrt na Covid. Nikto neriesil, ci bol v poslednom stadiu rakoviny alebo co sa dialo. A na protilatky staci prekonat nakazu. Tiez tu, keby sme robili testy na stret s chripkou, tam by sme kazdemu diagnostikovali smrt na chripku.

Niektore data su aj trochu zavadzajuce. Napr. smrtnost dotykajuca sa hlavne starsich v Taliansku. Jednak oni uz maju ine problemy a mozu zomriet na tie a potom pretazenie nemocnic v Taliansku sposobilo, ze starsich odmietali, takze aj preto statistiky hovoria o takom vyraznom rozdieli pre starsich.
 

Takže ak tomu dobre rozumiem

podľa vás sa vlastne nič nedeje - ľahšia chrípka. To len vlády pomaly všetkých štátov sveta sa rozhodli, že sa s nami pohrajú. A urobia samy sebe problémy s prepadom hospodárstva. Vrátane Ćíny, Ruska, či USA.
Prepáčte, ale na takéto konšpiračné teórie neverím.
 

Citanie s porozumenim

Treba precitat aj moju prvu vetu.
 

čítal som

len prvá časť akosi odporuje druhej.
To akože doktori pri chrípke nepotrebujú hospitalizovať toľko pacientov a pri COVID-19 odrazu áno? Všetkých doktorov zaplatil Soros, alebo ako to je?
Kedy naposledy chrípka "vykosila" nejakú DSS-ku tak ako SARS2 v Pezinku?

Nepáči sa mi toto zľahčovanie. Len preto, že máme dobré čísla. Pritom nikto poriadne nevie prečo. Možno len šťastie.
 

 

Šťastie + opatrenia a ich relatívne dôsledne dodržiavanie + skutočnosť, že z dôvodu dlhodobo podvyživeného zdravotníctva tí ľudia, ktorí by v Taliansku/Španielsku atď. prežili, u nás už zomreli pred korona krízou.
 

áno

a tom, že zomreli už pred krízou svedčí fakt, že za posledných cca 20 rokov sa nám počet 100 a viacročných v populácii zvýšil asi 5-násobne.
IrOff
 

 

To len nepriamo potvrdzuje čo píšem, že tí odolnejší zostávajú na úkor tých menej odolných. Je ten päťnásobok celosvetový trend? Ak áno, tak sa mýlim, ak nie, tak niečo na tom môže byť.
 

 

Akurat v Taliansku neriesili, ci potrebuju hospitalizovat. Hospitalizovani maju vzdy vacsiu sancu na prezitie, tak to zobrali ako Matka Tereza a brali vsetkych. Teda aj tych, ktori nemali prejavy, aby ich izolovali. Oni maju velmi dobre zdravotnictvo a uverili tomu. Slovensko by aj pri nasom nizkom pocte chorych mozno dosiahlo kolaps nemocnic, keby postupovalo podobne.

Naposledy na chripku alebo podobny virus zomrelo viacero ludi v nedalekom penzione behom dvoch tyzdnov cca zaroven s obmedzenim navstev. V meste zaroven s tym vypukol u viacerych obojstranny virusovy zapal pluc s horuckami a kaslom, ktory dostali aj viacere male deti a boli hospitalizovane - ale co viem, tak vsetkych testovali a nebol to Covid. Ale proste nie je to Covid, tak umrtia nikto neriesi, hoci vsetky priznaky a aj vysledok je rovnaky (nie, ze by inak niekto riesil umierajucich dochodcov).

To nie je zlahcovanie, keby sme opatrenia nezaviedli, tak skoncime horsie. Treba riesit aj ine choroby, lebo co z toho, ze budeme mat odteraz 0 umrti na Covid, ked na inu chorobu s rovnakymi priznakami umrie ovela viac ludi?
 

v taliansku a usa

sa do umrti na Covid pocitaju aj ti, ktori boli na covid pozitivne testovani alebo bolo u nich len podozrenie na covid.
taketo zapocitavanie je podla oficialneho nariadenia americkej CDC. ten dokument si mozes najst na ich stranke.
 

1 2 3 > >>

Najčítanejšie na SME Primár