Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Tumor obličky


Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Vážený pán doktor, chcel by som Vás požiadať o poskytnutie informácií ohľadom zdravotného problému môjho blízkeho človeka. Môjmu rodinnému príslušníkovi prednedávnom diagnostikovali zhubný nádor obličky, okrem obličkovej panvičky (C64). Podľa lekárskej správy je to "Tu renis 1.sin poli inf". Vyšetrujúci lekár určil liečbu chirurgicky - nefrektómia ale pri položení konkrétnych otázok som sa nedočkal jednoznačných odpovedí a preto som začal pochybovať o diagnóze i o tom že nefretómia je skutočne nevyhnutná. Uvedomujem si, že medicína nie je exaktná veda, ale vyoperovanie obličky je veľký zásah do organizmu a preto by som chcel byť 100% presvedčený, že je to nevyhnutné riešenie. 1. V prvom rade ma zaujíma do akej miery a s akou presnosťou je možné na základe RTG a CT vyšetrenia, prípadne z vyšetrenia moču a krvi určiť zhubný nádor. Z môjho laického pohľadu sa do dá jeznoznačne zistiť odobratím a dôkladným preskúmaním vzorky tkaniva (nádoru), čo nebolo urobené. Je možnosť, že by sa mohlo jednať o nezhubný nádor a o zachránenie obličky (napr. len vyoperovanie nádoru)2. Napíšete niekoľko všeobecných informácií o liečbe, o nových postupoch? Napr. dĺžka liečenia po operácii, možnosť výskytu komplikácií, dĺžka prežívania pacienta s jednou obličkou (v prípade, že neboli rozšírené metastázy), úspešnosť liečby, atď.3. Diagnózu by som si rád potvrdil aj v inom odbornom zdravotníckom zariadení. Poradíte kontakt na dobré zdravotnícke zariadenia zaoberajúce sa touto oblasťou medicíny? (najlepšie východné Slovensko ale pricestujem po celom Slovensku, príp. Česko).Možno je moja otázka trochu rozsiahla ale uvítam akúkoľvek reakciu i zo strany čitateľov primar.sk aby som sa trochu zorientoval. Táto situácia je pre mňa o to horšia, že dotyčný nepocituje žiadne výrazné príznaky ochorenia na zhubný nádor (ako je chudnutie, nechutenstvo, ...) a nikdy nebol vážne chorý.Budem vďačný ak odpoviete čo najskôr vzhľadom k rýchlo sa vyvíjajúcej situácii.Ďakujem a ostávam s prianím ZDRAVIA pre všetkých
mínus Reagovať | 35 PeterB (Anonymný používaťeľ)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ako lekári vedia, že ide o zhubný nádor, keď nebola urobená biopsia postihnutej obličky?! Podľa mňa je potrebná najprv operačná revízia postihnutej obličky s odobratím vzorky tkaniva a podľa výsledku z patológie sa určí, aká veľká časť obličky sa má odobrať. Toto je podľa mňa normálny, bežný postup.
mínus Reagovať | 35 mifor (Anonymný používaťeľ)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Mojej mamke našli nádor v obličke o veľkosti 4cm. Údajne je ešte malý a hneď je diagnostikovali zhnubný nádor, diagnóza C64. Keď som sa lekára pýtala z čoho usúdil, že ide o zhnubný nádor keď sa nerobila biopsia, povedal mi, že podľa tvaru nádora. Práve mama leží na operačnom sále kde jej idú odstrániť celú ľavú obličku, a to z dôvodu aj prevencie. Lekár povedal, že keďže je nádor malý, bude stačiť ak sa celá oblička vyberie a nemalo by dôjsť k liečbe či už formou chemoterapie, ožarovania atď. Bude len pravidelne chodiť na návštevy kde ju budú sledovať.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Neoplasma renis - Grawitzov tumor

Jedinou metódou je chirurgické odstránenie obličky. Pregnóza býva zlá , lebo nádor sa diagnostikuje pomerne neskoro.
Operácii som sa podrobil v r. 1995.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pred piatimi rokmi mi diagnostikovali nádor na obličke. Tiež som vlastne nemal žiadne problémy ani bolesti, v podstate mi ho náhodne zistili ultrazvukom pri prev. prehliadke. Biopsiu mi nerobili. Na základe CT a RTG vyšetrenia sa pristúpilo k nefrektómii. Následne bolo potvrdené, že sa jednalo o Grawitzov nádor (veľmi nepríjemný). Po operácii nebola potrebná ani chemoterapia ani ožarovanie. Dnes som veľmi vďačný za tento aj keď dosť radikálny zákrok, ale vďaka nemu sa už 5 rokov môžem tešiť zo života. Inak čo sa týka prežívania s jednou obličkou, poznám ľudí čo tak žijú už viac ako 25 rokov. Treba si jednoducho dávať pozor. Držím palce, aby to dobre dopadlo.
mínus Reagovať | 35 Karol_2 (Anonymný používaťeľ)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Dobry, prepačte, ale musím Vám oponovať,pretože u mojho otca zistili nádor na obličke, konzultovali sme to s rôznymi odborníkmi (napr.prof. koza z NOU BA) a názor bol jednoznačný-nádor musí ísť von. Bohužiaľ, lekári operáciu zamietli z toho dôvodu, že otec už mal početné metastázy na pľúcach a báli sa komplikácií s dýchacími problémami pri operácii na náš a otcov veľký žiaľ, ktorý chcel operáciu za každú cenu aj s vybratím celej obličky. veď bez toho orgánu sa žiť dá. Dnes ľutujeme, že sme nehľadali iných lekárov, ktorí by boli ochotní vykonať operáciu, lebo nádor bujnie veľmi rýchlo a metastázy na pľúcach sú značné. Otec už je veľmi slabý a máme strach, že jeho osud sa naplnil. Nemôžme sa s tým zmieriť a máme z toho výčitky. Preto Vám radím, buďte rád, že máte možnosť nádor dať von, tu nie je čo váhať!!!. S pozdravom Rastislav. Prajem Vám rýchle uzdravenie.
mínus Reagovať | 35 rastislav (Anonymný používaťeľ)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Dobrý večer,prečítala som si na interne te Váš dotaz ohľadom problému Vášho príbuzného,aj my máme taký istý problém,máme týždeň na to aby manžela operovali na tumor obličky,tiež sa toho obávame či je to naozaj nutné a ako dopadol Váš príbuzný? Môžte nám odpovedať vopred ďakujeme
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
mínus Reagovať | 35 PeterB (Anonymný používaťeľ)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Dobrý deň dakujeme Vám za odpoved,manžel je už 2 týždne po operácii obličky,veríme že sa to bude dobre vyvýjať,ale veľa toho nevieme,pretože dnes mu bybrali stehy a máme aj výsledky z histologie,že to bol zhubný nádor renal cell karcinom svetlobunkový NG 1 ale nevieme čo to znamená. Ak máte nejaké vedomosti tak nám odpíšte dakujeme
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

PeterB ..ked to tvojmu ocovi zistili kolko cm mal ten jeho nador asi?
mínus Reagovať | 35 airwayska (Anonymný používaťeľ)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

PeterB prosim prosim napiš mi na mail airwayska1@azet.sk dakujem
mínus Reagovať | 35 airwayska (Anonymný používaťeľ)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Draho, neviem Vam to vysvetlit lebo nie som lekar. Viem len, ze ide o zhubny nador ale neviem v akom stadiu.
mínus Reagovať | 35 PeterB (Anonymný používaťeľ)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

... a prajem vela stastia, aby to dobre dopadlo
mínus Reagovať | 35 PeterB (Anonymný používaťeľ)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pozdravujem vsetkych v ramci tejto diskusie,chcem len upozornit, ze diagnostika a nasledna operacie je iba zaciatok cesty ci boja s touto "chorobou". Blizsie info na: http://www.zdravie.sk/sz/forum/510/0/326181/1-1/Sutent-ma-niekto-skusenosti.htmlPrajem vela sil a pevnu vieru, Julo.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Mojmu manzelovi pred 2rokmi zistili grawica tak prava oblicka isla von nasledne sa mu objavili metastazy na obidvoch stranach pluc takze znova siel na operaciu a to v priebehu 3 mesiacov mu operovali obidve strany po operaciach bolo vsetko ok no asi po 3 mesiacoch sa znova objavili metastazy na plucach tak zacal uzivat sutent 2x25mg denne po dobu 6 masiacov tesili sme sa pretoze metastazy sa zmensovali aj ked mal vedlajsie ucinky no dalo sa to vydrzat ale pri konci toho 6 mesacneho cykju zacal mat bolesti vna chrbtici no a mag.rezonancia ukazala metastazy na chrbtici no a teraz cakame co bude dalej.....
mínus Reagovať | 35 tina35 (Anonymný používaťeľ)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

C64 a mts

Zdravím, mojej mame tiež zobrali obličku pred 2 apol rokmi, mala svetlobunkový nádor, teraz začiatkom roka 2010 sme zistili rozsiahle mts panvová kosť, pečeň segment 4 a plúca, mala 5 ožiarení a teraz sme začali užívať Sutent 1 tb denne, zaujal ma Váš príbeh rada by som vedela ako u vás liečba prebieha a či ste siahli aj na nejaké očistné detoxikačné kúry: čaje - vilcacora, valkanie oleja v ústach, špeciálne jedlá a pod. Prosím ozvite sa ak s tým máte skúsenosti. ďakujem.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Presnosť CT vyšetrenia sa blíži k 100% - biopsiu považujem za zbytočné riziko (môže pri nej napríklad dôjsť k rozsevu buniek tumoru v trase, ktorou do obličky pôjde punkčná ihla). Doporučujem rozhodne operáciu, v prípade zdravej druhej obličky sú výhliadky pri karcinóme ohraničenom iba na obličku výborné. Ak je nádor malý, existujú dnes metódy, ktoré časť obličky zachovajú - je tu však otázka možného vyššieho rizika lokorecidívy (znovu sa objavenia rakoviny v pôvodnom mieste) - predsa len sa tieto zákroky nerobia ešte dlho ani v masívnej miere.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

medicína nie je veda

ale umenie ktoré používa vedecké metódy. To ako 1.
no a 2. jedine mikroskopický materiál môže ukázať že vidím tumorózne bunky. 3. jedine onkomarkery- bielkoviny tumorózneho pôvodu v krvi môžu potvrdiť že nádor je v tele. Rozdiel medzi dvomi nálezmi ešte aj tak existuje. Nádor pod mikroskopom nemusí byť ten ktorý ukazujú krvné onkomarkery... len naznačujem v akom procese úvah je lekár od ktorého čakáte odpoveď. Kolega ktorý chce zachrániť pacienta hovorí vyrezať a čím skôr tým lepšie... no nie vždy je to tak. Ja hovorím, otvoriť pacienta, vyrezať len tumor ktorý je vidteľný, potom všetko riadne zašiť a liečiť cytostatikami... To je môj názor. Každá oblička je dôležitá kým je...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Čím skôr von!

Prosím prečítajte odbornú literatúru. http://www.medima.cz/nadoryled...
Po Grawitzovi žijem ož 10 rokov. Prvých 5 rokov som dvakrát ročne ležal v nemocnici 3-4 dni na kontrole.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Grawitz je, či nie je,

zostáva nezodpovedaná kým nemáme vzorku viditeľného nádoru, to je základ (histológia). Vyšetrenie metastatických ložísk je druhé. Vyšetrenie a sledovanie onkomarkerov v krvi je tretie. Takže Operovať za každú cenu ÁNO, ale umenia začína pri otvorenom pacientovi na chirurgickom stole.
Ak sa na nádor nenájde pri chirurgickom zákroku (predtým CT alebo PET obrazy ukázali nádor, ale histológia nájde iba kalcifikáty) tak odporúčam pacienta zašiť a nič neodstraňovať. To je môj konečný postoj ku spornému Grawitzovi.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Primár