SME

Nechytajte sa tváre. Vírusom dáte za hodinu desať príležitostí vniknúť do tela

Vírus môže vniknúť do tela aj cez oči.

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: AdobeStock)

V čase pandémie sú odporúčania zdravotníkov jednoznačné: často a dôsledne si umývajte ruky a nedotýkajte sa tváre, aby ste si na ňu neprenášali škodlivé mikróby.

Správne umývanie rúk si môžete naštudovať pomocou desiatok návodov a videí od zdravotných expertov z celého sveta, no s dotykmi je to zložitejšie.

Tváre sa dotýka každý a zbaviť sa tohoto zvyku je veľmi ťažké. (Skúste spočítať, koľkokrát vám ruka zamieri smerom k tvári iba pri čítaní tohto článku.)

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečo si dávať pozor na ruky

Aby ste si uvedomili prečo majú hygiena rúk a zamedzenie dotykov tváre kľúčový význam pri prevencii ochorení, predstavte si situácie, pri ktorých sa vírus šíri:

SkryťVypnúť reklamu

Človek, ktorý nemusí tušiť že je chorý, sa pri čakaní na autobus rozkašle. V dobrej viere si síce ústa prikryje dlaňou, no neuvedomí si, že kvapôčky s vírusom sa kašľom dostali na jeho dlaň a prsty. Nastúpi do autobusu a tou istou rukou sa pridržiava tyče.

Súvisiaci článok Koronavírus sa šíri už aj v Európe. 25 otázok a odpovedí o nákaze Čítajte 

Tyče, ktorú chorý nechtiac infikoval, sa dotkne hneď niekoľko ľudí.

Jedna z týchto cestujúcich sa krátko po kontakte s tyčou bude snažiť vybrať si z úst vlas. Druhý cestujúci sa počas cesty niekoľkokrát poškriabe v kútiku oka. Tretí z autobusu zamieri do potravín, podá si ruku so susedom a spolu zamieria k regálom s pečivom. A štvrtý cestujúci, ktorý nevie o tom, že má na rukách kvapôčky s vírusom, si ani v dospelom veku neprestal obhrýzať nechty.

Nákaza akýmkoľvek infekčným ochorením, ktoré postihuje dýchacie cesty, začína na slizniciach tváre. Ústa, nos, ale aj oči slúžia ako vstupná brána pre mnohé patogény vrátane nového koronavírusu.

SkryťVypnúť reklamu

Ak sa vírusové čiastočky ocitnú v blízkosti takzvanej T zóny tváre, výrazne stúpne riziko, že prídu do kontaktu aj so zraniteľnými sliznicami. Názov zóny odkazuje na pomyselný tvar písmena T, ktorý spolu vytvára oblasť čela, nos, okolie úst a brada.

Vírusy sa totiž zvyknú špecializovať na konkrétne druhy buniek, na ktorých sa receptory dokážu prichytiť a následne preniknúť cez bunkový povrch.

Napríklad vírusy chrípky či prechladnutia útočia iba na bunky dýchacieho a tráviaceho traktu. Vírus HIV zas útočí na imunitné bunky. Vírus žltačky napáda pečeňové bunky.

Nový koronavírus SARS-CoV-2 napáda bunky dýchacích ciest. Kým napojenie úst či nosa na dýchacie cesty je zjavné, iba časť ľudí si uvedomuje prepojenie očí a nosa prostredníctvom kanálikov a slzných ciest.

SkryťVypnúť reklamu

Desať príležitostí za hodinu

Človek sa dotýka svojej tváre v priemere 23-krát za hodinu, pričom takmer polovica dotykov je práve v rizikovej T zóne.

K odhadu sa v roku 2015 dopracovala profesorka epidemiológie Mary-Louise McLaws, ktorá zo záznamu sledovala správanie študentov medicíny počas prednášok.

Štatistika, ktorú vytvorila na vzorke študentov, je prenosná aj na iné časti populácie. Podobnú frekvenciu dotykov zaznamenali aj štúdie na všeobecných lekároch, zamestnancov v kanceláriách, ale aj v prípade študentov, ktorí absolvovali simulovanú jazdu električkou.

To znamená, že ak ste sa dotkli infikovaného predmetu - svojho mobilného telefónu, tlačidla vo výťahu, držadla v hromadnej doprave, rúčky košíku v potravinách - každú hodinu dáte vírusu viac než desať príležitostí na to, aby napadol sliznicu vašich dýchacích ciest.

Zatiaľ nevieme presne, ako dlho dokáže vírus prežívať na infikovaných povrchoch. Nový vírus sa však pravdepodobne správa podobne ako iné koronavírusy.

Na povrchoch tak môže patogén zotrvať niekoľko hodín až dní, v závislosti od okolitých podmienok, ako sú typ povrchu, teploty a vlhkosti prostredia. Ak sú podmienky ideálne, mohol by po vzore iných koronavírusov vydržať dokonca až deväť dní.

Dalo by sa však predpokladať, že po úvodných 72 hodinách bude riziko nákazy z infikovaného povrchu postupne klesať.

Nad displejom svojho mobilu, povrchmi v domácnosti, alebo v rámci svojho pracovného stola, máte pomerne veľkú kontrolu.

Tušíte, s kým a čím mohli prísť do kontaktu a kedykoľvek ich môžete riadne dezinfikovať. Stačí vám jednorazová utierka a čistiaci prostriedok na báze alkoholu alebo chlóru.

Pri návšteve miest, na ktorých sa pohybuje veľký počet ľudí, ale musíte byť podstatne opatrnejší.

Ako sa nedotýkať tváre?

Dobrou správou je, že časté umývanie rúk obyčajným mydlom a vodou patrí medzi najúčinnejšie formy prevencie nákazy.

Súvisiaci článok Ako si správne umývať ruky? Čo hrozí, ak zabúdate na hygienu po toalete Čítajte 

Dôležité je mydliť si ruky 40 až 60 sekúnd. Dôsledne si umývajte nie len dlane, ale aj chrbty rúk, priestor medzi prstami, palce a okolie nechtov.

No keďže nežijete vo vákuu, už krátko po umytí sa pravdepodobne dotknete rizikových predmetov ako je telefón, klávesnica, kľučka alebo páka na kávovare v kancelárskej kuchynke.

Kým nebudete mať príležitosť opäť si umyť ruky, snažte sa nedotýkať tváre. Ide o omnoho náročnejšiu úlohu, než by sa zdalo.

Obdobie epidémií vírusov, ktoré napádajú dýchacie cesty, vám môže pomôcť prekonať niekoľko rád:

  • Zo začiatku sa snažte uvedomovať každý pohyb ruky smerom k tvári. Niekoľkokrát sa vám podarí včas ju zastaviť už len sebapozorovaním.
  • Spoznajte dôvody, pre ktoré sa tváre dotýkate najčastejšie: Možno si potrebujete zopnúť vlasy aby vám nepadali do tváre, možno máte suchú pleť a podráždenie zmizne po nanesení krému, možno máte suché oči a potrebujete zvlhčujúce kvapky. Alebo vám padajú okuliare a potrebovali by ste model, ktorý vám nepadá z nosa.
  • Strážte si aj čistotu predmetov, ktoré sa dotýkajú vašej tváre. Platí to pre mobilné telefóny, okuliare, alebo trebárs headsety.
  • Okuliare dokážu poslúžiť ako bariéra medzi rukou a očami. Podobnou bariérou vedia byť aj rukavice, no ani tými by ste sa nemali dotýkať bezprostredného okolia slizníc.
  • Skúste dočasne nosiť make-up, dotykom sa budete cielenejšie vyhýbať už len preto, aby ste si ho nerozmazali po tvári alebo okolo očí.
  • Ak sa budete snažiť dodržiavať zásady správneho sedia pri pracovnom stole, môžete čeliť menšiemu pokušeniu podopierať si bradu alebo čelo.
  • Ak si potrebujete poškriabať alebo utrieť oko, nos alebo ústa, použite čistú hygienickú vreckovku.

Zmeniť zažité zvyky je ťažké, no nezúfajte. Tak ako ste si zvykli dotýkať sa tváre, rovnako dokážete tento zvyk potlačiť a vytvoriť si iný trvácny zvyk z dostatočne dôsledného umývania rúk.

DOI: 10.1016/j.ajic.2014.10.015.

DOI: 10.3122/jabfm.2014.03.130242

DOI: 10.1080/15459620802003896

DOI: 10.1051/e3sconf/201911102027

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 096
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 704
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 560
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 775
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 720
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 506
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 097
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu